Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dutá vajíčka z perníkového těsta jsou krásným doplňkem velikonočního stolu, jedlým dárkem a odměnou pro koledníky. Připravují se pečením ve speciální formičce. Zdobí se bílkovou polevou stejně jako jiné perníčky.

Dutá vajíčka jsou originální a krásná - slouží nejen k dekoraci a k jídlu, ale můžeme do nich schovat drobné dárky pro děti. Jejich výroba může být i pro začátečníky zábavou, protože se připravují několik dnů před velikonočním shonem.

Jak připravit těsto na dutá vejce

Připravíme si tužší těsto na perníky, nikoliv hned měkké:

  1. 2 hrnky hladké mouky, 1/2 hrnku cukru, 1 lžičku sody, 2 lžičky perníkového koření, 1 lžíci skořice smícháme v míse.
  2. 2 vejce, 2 lžíce medu a 1/2 kostky rozpuštěného tuku smícháme zvlášť v misce a nalijeme k suché směsi.
  3. Vypracujeme hladké těsto bez žmolků, které dáme odpočinout do chladu alespoň na pár hodin nebo přes noc.

Jak tvarovat dutá velikonoční vejce

Použijeme dvoudílnou formičku na vajíčka s vykrajovátkem:
  • Pomocí vykrajovátka vykrojíme z plátu těsta 2x tvar vejce a položíme je na tukem potřené duté formičky, které leží spojem dolů.
  • Obě poloviny upečeme a po vyndání z formy potřeme rozšlehaným vajíčkem, které můžeme obarvit potravinářskými barvami.
  • Po částečném vychladnutí vejce sejmeme a necháme úplně vychladnout. Kraje vejce obrousíme přejížděním po jemném struhadle, aby byly rovné.

Jak ozdobit velikoční dutá vejce

Připravíme si bílkovou polevu podle osvědčeného receptu. Můžeme vyzkoušet tři varianty zdobení:

  1. Pomocí polevy v cukrářském sáčku s odstřihnutou špičkou ozdobíme obě poloviny vajíček, aby na sebe vzor navazoval. Po zaschnutí polevy spojíme obě skořápky polevou a nezapomeneme vložit dárek pro děti.
  2. Perníkové skořápky spojíme polevou (nezapomeneme vložit dárek). Po zaschnutí postavíme vejce do kelímku nebo skleničky na cukrářskou točnu a ozdobíme je bílkovou polevou, obarvenou jedlými barvami.
  3. Duté poloviny vejce polijeme nebo natřeme bílkovou polevou, kterou můžeme obarvit. Po zaschnutí vajíčka dekorujeme polevou podle možností - barevnou krajkou, kraslicovými vzory, marcipánovými dekoracemi.

Kdo nemá možnost sehnat formičky na dutá vejce, může si podle našeho videa připravit perníčky s povidly a po upečení je ozdobit jako malá velikonoční vajíčka:

Sladké drobečky

Dutá vajíčka můžeme upéct na hlubokých lžicích. Nebudou úplně oblá jako skutečná vejce, ale dárek se do nich také vejde. Kdo nemá rád perníky, tomu přijde vhod i vajíčko z lineckého těsta. Je trochu křehčí než perníkové, ale při trošce šikovnosti si s ním každá hospodyňka poradí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více