Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pokud máme přístup ke kravskému nebo kozímu mléku přímo od farmáře, můžeme se pokusit o výrobu domácích sýrů. Na první pohled se vše může zdát složité, ale jakmile do tajů sýraření pronikneme, zjistíme, že to není nic těžkého.

Zpočátku se můžeme dopouštět začátečnických chyb, které nám zbytečně budou kazit výsledek. Dokonce můžeme nezvratně znehodnotit čerstvé mléko a to by byla opravdu škoda. V tomto článku se zaměříme na nejčastější chyby, kterých se dopouští nejeden začínající sýrař.

5 nejčastějších chyb při výrobě domácích sýrů

Jestli budeme mléko pasterovat nebo ne, to záleží na nás. Pokud známe původ mléka a víme, že péče o zvířata i mléko je v pořádku, nemusíme pasterovat. Díky pasteraci se ale zbavíme životaschopných patogenních organismů, které by nám mohly přinést určité komplikace. 

  1. Špatný výběr mléka. Samozřejmě nejlepší je mléko přímo od farmáře, ale sýr jde udělat i z kupovaného mléka. Ne ale z toho krabicového, ošetřeného UHT pasterací. V obchodě vyberte čerstvé mléko, ideálně termizované. Takové mléko je ošetřené šetrnou pasterací při 57–68 °C.
  2. Mléko by mělo být čerstvé a nejevit známky kysnutí. Pokud už kysnout začíná, použijeme ho k výrobě tvarohu. Na sýry už není vhodné.
  3. Nedodržení správné teploty podle dané receptury může mít za následek špatné sýrové těsto. Bez teploměru se při sýraření neobejdete.
  4. Nutné je také dodržovat stanovené časové intervaly, aby v mléce stihly proběhnout všechny potřebné procesy.
  5. Nedostatečné vyztužení sýrového zrna mívá za následek měkký, až blátivý sýr. Čím více zrno vyztužíme, tím hutnější sýr získáme.
Věříme, že díky našemu článku se vyhnete těm nejčastějším chybám, kterých se mnoho začínajících sýrařů dopouští. Pokud se vám dílo i přes to nezdaří, nezoufejte, poučte se z chyb a zkuste to znovu. Až se vám sýr povede, budete na sebe právem pyšní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie