Beléšky/vdolky na plotně

Sladká jídla Doba přípravy: 1 hodina 15 názorů

Sladká jídla Doba přípravy: 1 hodina 15 názorů

Suroviny asi pro 4 osoby

Těsto:
1/2 kg hladké mouky
3 lžíce oleje
60 g droždí
špetka soli
100 g moučkového cukru
200 ml mléka
Na dotvoření:
povidla
mák nebo hrušková marmeláda
rybízová marmeláda nebo sádlo a sůl
Nutnost: mít litinovou plotýnku na plynový sporák nebo kamna s plotnou.

Postup přípravy receptu

 1. Tradičním způsobem vytvoříme kvásek, vypracujeme (dost tuhé) těsto a necháme vykynout.

 2. Mezitím dáme na sporák plotýnku, a dáme ji rozehřívat na minimum.

 3. Když je těsto nakynuté, lžící vždy vykrojíme kousek těsta o velikosti vajíčka (či menší, dle vlastního uvážení), vytvarujeme placičku a položíme na plotýnku. Takto se jich tam vejde několik.

 4. Placička se peče na plotýnce, dokud na sobě nemá zlaté či hnědé mapky. Neotáčejte příliš brzo, je přilepená k plotýnce a vrchní vrstva by zůstala na plotýnce a museli byste ji oškrabávat. Pak ji otočíme a pečeme z druhé strany. Můžeme lehce přimáčknout plochou stranou nože k plotýnce, aby měla kontakt na více místech. Takto vytvoříme placičky z celého těsta.

 5. Nejlepší je podávat je hned teplé a to buď potřené povidly a posypané mákem, nebo s marmeládou. Dříve se jedly i na slano potřené sádlem a osolené.

 6. ožná je lze upéci i na plotýnce elektrického sporáku, ale já jsem neměla příležitost to vyzkoušet. Placičky bývají někdy uprostřed trošku syrové, pokud jste je pekli více zprudka, ale to nevadí, neboť těsto je bezvaječné a mnohým strávníkům to tak chutná víc.

Alternativy k tomuto receptu

Komentáře k receptu Beléšky/vdolky na plotně

 • Jitka Jitka(neregistrovaná)

  leňa:Mám radost, taky mi je dělala babička, narodila se v r.1897. Já jsem si na ně už několikrát vzpomněla, ale až dnes u počítače. Věděla jsem, že je to obyčejné těsto a mazala je sádlem. Pekly se na tzv. litinovém tálu. Ten už není, zkusím je na pánvi.;-)

  Odpovědět

 • Cudla Cudla(autorka receptu)

  Inka1: Jé, ty Vaše beleše musím taky vyzkoušet. :-) A s tím indukčním sporákem je to pech, zatím sem ho viděla jednou v životě a málem sme ho ani nezapli a to mezi námi byl i jeden inženýr. Snad Vám ty beléšky nějak pudou. ;-)

  Odpovědět

 • stuska stuska(neregistrovaná)

  Dělám i na sklo keramické desce tak na stupni 5 . Potirám máslem a obaluji v nastrouhaném perniku a ještě přidám rumové perníčky.Super papání.

  Odpovědět

 • romanetta romanetta

  Jsem z jižní Moravy a odjakživa je děláme takto http://www.toprecepty.cz/recept/33389-belese/. Děda byl z rodiny kde je dělávali stejně jen místo másla používali sádlo, ale jemu vždy chutnali víc ty u chudších sousedů. Brávali je stařence přímo z plotny a jak byly horké strčili je do kýbla s vodou, vytáli a jedli :)

  Odpovědět

 • romanetta romanetta

  Inka1: známá je dělá na suché pánvičce. Není to plotýnka, ale je to hodně podobné

  Odpovědět

 • Inka1 Inka1

  :-p TAkhle dělala vdolky moje prababička, mazala je jablkovo-hrškovou merendou ( rozvařený jablka a hrušky ) , postrouhané tvarohem :yes::yes: Naposledy jsme je jedla jako dítě, myslím ,že v létě až budou na zahradě jablka a hrušky si je asi připomenu . Jen nevím jak je udělat na indukčním sporáku :-//

  Odpovědět

 • Cudla Cudla(autorka receptu)

  Ivana64:Blbouny, to už sem taky někdy slyšela. :) No je to zajímavé ty výrazy!

  Odpovědět

 • Ivana64 Ivana64

  Cudla: no já se právě taky už nemůžu zeptat, babičce by zanedlouho bylo 101 let. Mám ráda staré recepty, ráda čtu ve starých kuchařkách s krajovými názvy. :-) U nás na východě Středočeského kraje se kynutým ovocným knedlíkům říká "blbouny" :-*, zatímco např. na Slovensku jsou to "parené buchty". Můj zeť je od Brna a to si taky občas nerozumíme :-D

  Odpovědět

 • Cudla Cudla(autorka receptu)

  Ivana64:Odkud pochází tento recept vůbec netuším, ona je dělávala má prababička a ta mi už bohužel neřekne, odkud ho měla.:)Ale babička určitě z Moravy byla, asi to bude zázračně zachovaný název (a recept) stejně jako ve vedlejší dědině říkají ovocným knedlím pěry a u nás zase koláčky.

  Odpovědět

 • Emča Emča(neregistrovaná)

  Musím se přidat.Jsme čistokrevní Slováci a já znám tento recept od své babči i máma a táta je občas dělali za totáče,ale byli jednodušší. Hladká mouka ,sůl a voda. Vznikla lepivá hmota,kterou se podsýpávalo při vykulování kulatých placiček a ty se pekly na plotýnce na sporáku. Po dopečení se mazaly máslem a byly moc dobré,jedly se teplé a když ochladly ztvrdly.Udivilo mě,že ten název je známý i v Čechách.Moc ráda vzpomínám na zapomenuté recepty, nutno podotknout,že pro gurmety to opravdu není.Posílám 5x :-p

  Odpovědět

 • žroutík žroutík(neregistrovaný)

  Já je dělám na pánvičce na sucho té nepřilnavé

  Odpovědět

 • leňa leňa(neregistrovaná)

  Konečně,tak dlouho jsem hledala recept,prababička je tak ráda dělávala a já tak ráda jedla!!!:-p

  Odpovědět

 • Ivana64 Ivana64

  Jsem ráda, že tuto úpravu zná i někdo jiný. :-* Dělala je moje jihočeská babička (taky Ludmila ;-)), která ale pocházela z chmelařské oblasti mezi Žatcem a Louny. Nevíš, odkud je tento recept? On to totiž nezná nikdo, koho jsem se v Čechách ptala a pokud vím, babička nikoho z Moravy v předcích neměla. Tam je recept nazýván Beléše.

  Odpovědět

 • 1974andrea 1974andrea

  Tak tohle dělala moje babi a občas dělá i mami, mažeme je hruškovýma povidlama, přidáváme tvrdý tvaroh a šlehačku:-p:-p:yes:

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Mám moc ráda starodávné recepty :yes: Tohle by mi moc chutnalo naslano, třeba pomazané škvarkovou pomazánkou nebo nasladko, úplně na tom vidím hrušková povidla...mňam :-p Ukládám a vyzkouším ;-)

  Odpovědět

Tématické fráze: vdolky pečené na plotně beleše s mákem vdolky na sucho suché vdolky slovacke belese domáci beleše pečené béleše beléše vdolky na kamnech vdolky pečené na sucho vdolky na plotýnce slovácké beleše recept suchý vdolek vdolky na suchu beleše recept vdolky na tálu beleše na sucho jak udelat vdolky na sucho recept na béleše bramborové beleše