Gofio sušenky ze tří ingrediencí

Suroviny

150 g jablečného pyré nebo dětské přesnídávky
100 g hodně zralého banánu, rozmačkaného na kaši
175 g kukuřičného gofia
případně podle chuti na doslazení trochu třtinového cukru

Postup přípravy receptu

  1. Banán rozmačkáme vidličkou na hladkou kašičku. Promícháme s přesnídávkou, přidáme gofio (a případně cukr) a vypracujeme v hladké nelepivé těsto.

  2. Rukama odebereme malý kousek těsta, vytvarujeme kuličku, položíme na plech vyložený pečicím papírem a dlaní zploštíme do tvaru sušenky.

  3. Pečeme při 170 °C asi 10 minut. Upečené sušenky necháme vychladnout na plechu a poté skladujeme v uzavřené krabičce.

Poznámka od kuchařky

Pokud máte chuť na něco sladkého a nemáte moc času, jsou tyto sušenky ideální. Těsto je hotové za pět minut, sušenky za dalších pět a pak už jen šup do trouby a upéct. Jablečné pyré dodá sušenkám mírně kyselou chuť, zralý banán je krásně osladí a gofio jim dodá zajímavý pražený chuťový ocásek.

Gofio je pražená celozrnná mouka, nejčastěji kukuřičná, ale může být i pšeničná nebo ovesná. Vyrábí se z celých zrn, která se před rozemletím opraží. Je to nejstarší potravina Kanárských ostrovů. Už před více jak 2000 lety ho vyráběli Guančové, jejich původní obyvatelé. Gofio po staletí tvořilo základ stravy Kanářanů a pomohlo jim přežít časté hladomory. V 15. století si gofio oblíbili i mořeplavci, nechybělo ani na lodích Kryštofa Kolumba.

Kukuřičné gofio se dodává v několika variantách podle stupně opražení. Je možné ho používat na vaření a pečení, ale i bez tepelné úpravy, například do nápojů nebo nepečených dezertů. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů: vitamíny B1, B2, B3, C, železo, vápník, hořčík, draslík a sodík; je bohaté na bílkoviny a vlákninu a je lehce stravitelné. Vyrábí se zásadně z kukuřice, která není geneticky modifikovaná.

Gofio můžete zakoupit v eshopu http://www.el-gofio.cz/.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz.

Komentáře k receptu Gofio sušenky ze tří ingrediencí

Tématické fráze: gofio kukuřičné gofio ovesné sušenky ze tri ingredienci sušenky ze tří surovin ovesné sušenky ze tří surovin gofio s s vlákninou dětské gofio bananove sušenky ze tří ingrediencí gofio dětské recepty ze tří ingrediencí recept ze tří ingrediencí kukuricne detske gofio sušenky z jablečného pyré brusinkove kulicky ze tri ingredinci el gofio.cz recepty z gofio mouky zdravé recepty ze tří ingrediencí kukuřičného gofia případně podle chuti na testo na detske susenky dezert z rozmackanych susenek