Rolované trhací bagetky

Suroviny 4 ks

Na těsto:
300 g hladké mouky
200 g polohrubé mouky
12 g soli - 2 lžičky
10 g krupicového cukru
250 g mléka - dle potřeby
50 g oleje
1 vejce
30 g čerstvého droždí
Na potření rozváleného těsta:
70 g másla nebo jiného tuku
1 menší žloutek
Na povrch baget:
10 g sezamu-dle potřeby

Postup přípravy receptu

  1. Běžným způsobem zaděláme kynuté těsto. Nejlépe to půjde v domácí pekárně, kde jako první dáme vlažné mléko, pak olej, vejce, prosátou mouku smíchanou se solí, nahoru cukr a rozdrobené droždí. Zvolíme program Těsto. Pokud je v průběhu hnětení těsto trochu lepivé, přidáme malinko mouky.

  2. Vykynuté těsto rozdělíme na čtyři díly. Každý díl zpracujeme do bochánku, necháme zhruba 5 minut lehce podkynout a vyválíme do obdélníkového tvaru o rozměrech zhruba 38 x 17 cm. Rozválené těsto potřeme změklým máslem s rozšlehaným se žloutkem a pevně svineme - stočíme do roládky. Chtěla bych zdůraznit, že stočíme opravdu pevně. Do másla se žloutkem můžeme přidat i nějaké koření, bylinky, česnek atp.

  3. Připravené bagety dáme na plech vyložený teflonovou fólií nebo papírem na pečení. Shora kolmo uděláme do baget pevnou plastovou kartou šikmé zářezy, ale neprokrojíme úplně až na plech. Počet zářezů zvolíme dle požadované velikosti jednotlivých kusů, já dělala osm zářezů. Kartu vždy lehce potřeme olejem. Pokud je větší, tak se bude lépe pracovat, když budeme dávat bagety na plech postupně. Vždy první prokrojíme a teprve přidáme další. Bagety lze nařezávat i nožem, ale opatrně pokud máme teflonovou fólii. Plech překryjeme utěrkou a bagety necháme vykynout.

  4. Vykynuté bagety přestříkneme rozprašovačem vlažnou vodou, posypeme sezamem a ještě jednou přestříkneme vodou. Mám pocit, že pak sezam na povrchu lépe drží a rychle při pečení nezhnědne. Plech vložíme do předehřáté trouby a pečeme při cca 190°C zhruba 22 minut, tento čas je pouze orientační.

  5. Po upečení odložíme bagety na mřížku a necháme zchladnout. Jednotlivé kousky se dají lehce odlomit - odtrhnout. Pečivo je velmi vláčné i druhý den.

Poznámka od kuchařky

Zdroj receptu: Polské stránky s recepty. Mírně poupraveno.

K těmto bagetkám se hodí light pomazánky, třeba tvarohové atp.

Jak na výrobu kynutého těsta bez domácí pekárny: https://www.toprecepty.cz/recept/24963-jak-na-vyro...

Komentáře k receptu Rolované trhací bagetky