Ořechový dort 12 vajec

Suroviny

12 bílků (+ 6 lžic studené vody) a 12žloutků (+ 6 lžic vroucí vody)
375 g cukr moučka
375 g pol. mouky
120 g mleté ořechy
1 prášek do pečiva
(Krémy dělám vždy pudinkový a pařížský)
(viz. recept Dort Podkova velká (8 vajec). Na tento dort potřebujeme více krému, tak si jeden udělám ze dvou várek)
PAŘÍŽSKÝ KRÉM:
3 dkg másla
3 dkg hl. mouky
2 dcl mléka
10 dkg másla
10 dkg cukr moučka
4 dkg kakaa (rozpuštěná čokoláda)
1 žloutek
PUDINKOVÝ KRÉM:
2 vanilkové pudinky
0,5 l mléka
6-8 lžic cukru krupice
250 g másla
trocha rumu dle chuti

Postup přípravy receptu

  1. 1. žloutky + vroucí voda + cukr vymíchat mixérem pak přidat ořechy a vymíchat.

  2. 2. mouku smíchám s práškem do pečiva, nasypu na žloutky. Z bílků ušlehám tuhý sníh a dám na mouku a ručně, jemně vmíchám do žloutkové směsi.

  3. Pařížský krém:
    3 dkg másla a 3 dkg hl. mouky udělám jíšku a pak k ní přidám 2 dcl mléka a míchám až mi to zhoustne jako pudink , dám z plotýnky, přikryju a občas promíchám, čekám až vychladne. Pak ušlehám 10 dkg másla, 10 cukr moučka, 4 dkg kakaa a žloutek a za stálého míchání přidávám po lžičkách vychladlou jíšku.

  4. Pudinkový krém:
    2 vaničky pudinky vařit v 0,5 l mléka do toho 6-8 lžic cukru. Nechám vychladnout a tvrdou kůži stáhnu. Celé máslo ušlehám a pudink rozmixuju a po lžičkám přidávám za stálého míchání pudink do másla, pak přidám trochu rumu.

  5. Rozkrojím korpus, pokapu rumem, potřu marmeládou a namažu krémem, vrchní díl pomažu trošku krémem, jen na zalepení dir at mi nevsákne čok. poleva (pokud bílá poleva pomažu bílým krémem, pokud hnědá pomažu hnědým krémem). Pak potřu kraje dortu krémem a posypu bud mletými ořechy nebo kokosem. Poté zdobím vrch dokola a pak liju čokoládovou polevu rozpuštěnou ve vodní lázni. Poté kladu ozdoby a dám do lednice ztuhnout.

Poznámka od kuchařky

Marcipánky jsou koupené, sama si na vlastní ještě netroufnu.

Korpus peču den předem a máslo na krémy vytahuju z lednice den předem. Korpus rozkrojím až na druhý den. Pokud se mi krém zdrcne rozpustím ve vodní lázni. Korpus je upečený rychle, spíš zabere čas udělání krémů a zdobení.

Tento recept je v podstatě stejný jako Podkova, akorát je změněno množství vajec. Myslím si, že se může hodit. Z vlastních zkušeností vím, že sehnat recepty na určité počty vajec dá zabrat, teda aspoň mi, protože nemám kuchařku receptů na dorty :-(. U nás máme rádi ořechové korpusy a tento je opravdu dobrý.

Komentáře k receptu Ořechový dort 12 vajec

Tématické fráze: dort podkova recept ořechový dort z 10 vajec ořechový korpus ořechový dort podkova dort z 12 vajec ořechový dort ořechová podkova recept orechovy dort dort bez vajec orechove dorty ořechovy korpus na dort dorty podkova ořechový dort z bílků recept na ořechový korpus ořechové dorty recepty korpus z 12 vajec pařížský krém z jíšky dort 10 vajec recept na dort z 10 vajec dort ořechovy podkova