Větry matky představené

Suroviny

120 ml vody
30 g pískového cukru
špetka soli
40 g másla
75 g hladké mouky
2 vajíčka
rum

Postup přípravy receptu

 1. Přivedeme k varu vodu s cukrem, solí a máslem. Odstavíme, přisypeme mouku a důkladně promícháme, dokud se z těsta nevytvoří takový knedlík, který se nebude lepit k nádobě.

 2. Necháme mírně zchladnout a zapracujeme do hmoty vejce - celá a kdo chce, tak přidá i rum.

 3. Uděláme těsto asi tak řídké, jako je hustší pudink. Pokud bude těsto řídké, tak přidáme solamyl.

 4. Rozpálíme si v kastrolu olej a smažíme. Těsto oddělujeme lžičkou na kousky velikosti ořechu a vkládáme do rozpáleného oleje. Smažíme po obou stranách.

 5. Hotové osušíme na papírovém ubrousku a obalujeme v moučkovém cukru.

Poznámka od kuchařky

Tento recept mám z časopisu Knihovnička receptů a zalíbil se mi, tak jsem ho zkusila a je opravdu moc dobrý.

Pro vysvětlení názvu tohoto pečiva dokládám pravděpodobný původ tohoto názvu. Kdysi prý tyto velejemné koblížky smažily obyvatelky kláštera ve francouzském Baume-les-Darmes. Byl to jejich recept a pečivo bylo ve městě velice oblíbené. Až jednou potkaly plukovníka z místní posádky, který chtěl vědět název této dobroty. Sestry ale žádný neměly a byly jím tak vyvedené z míry, že si jejich představená překvapením "upšoukla". A název byl hotov.

Jo a na konec bych chtěla dodat, že je lepší hned dělat ze 2 dávek, až ochutnáte, sami poznáte proč.

Komentáře k receptu Větry matky představené

 • Buchyna Buchyna

  Růženko dobrý den, jen jsem se chtěla zeptat, zda máte představu, kolik spotřebujete na tuto várku oleje a kolik z toho je kousků? Recept mne zaujal a chci vyzkoušet. Děkuji:-D

  Odpovědět

 • ruzena ruzena(autorka receptu)

  Olga Cermakova: Vždyť ti je nikdo nenutí....:no:

  Odpovědět

 • Olga Cermakova Olga Cermakova(neregistrovaná)

  Nesnášim větry nikoho ani Matky představené.

  Odpovědět

 • Jana Jana(neregistrovaná)

  Odpalované těsto,místo pečené,tak smažené

  Odpovědět

 • mamina mamina

  je to výborný, oproti receptu jsem přidala špetku prdopeče a obaluji v krupicovém cukr se skořicí:)... nestačím píct a název vůbec mé strávníky nevzrušuje
  :yes:

  Odpovědět

 • ruzena ruzena(autorka receptu)

  senky:senky díky,žes udělala:-Da byly dobré:-))jsi mi je připomněla,už jsem je zas dlouho nedělala:-Dbudu muset napravit:yes::-D

  Odpovědět

 • senky senky

  Růženko, dnes jsem použila jako rychlé teplé pohoštění a málem na mě nezbylo:-D:-D Na obalování jsem použila skořicový cukr a prcánky:-D:-D jak je nazvala tříletá dcera mojí kamarádky, moc chutnaly. Takže se svařákem Mikulášský večer jak vymalovaný:-K:-K
  Bodovala jsem už před rokem, dnes jsem jen fotila;-)

  Odpovědět

 • anička anička(neregistrovaná)

  ruzena: Na druhý pokus to vyšlo:yes: Drží se statečně holky, než budou snědeny. Dala jsem na vaše rady a povedlo se. Děkuju moc za radu, kdo nezkusil, prohloupil:-K:yes:

  Odpovědět

 • ruzena ruzena(autorka receptu)

  anička:jéje Aničko omlouvám se ;-)prakticky ti na tvůj dotaz odpověděla Sodovka;-) za což jí děkuji:-))je to tak,musíš smažit déle a obracet,oni se krásně nafouknou a nesplasknou,ale na mírném plameni,aby se nespálily:-))jinak nevím,mě se krásně nafoukly a nesplasky až zmizely úplně.....ale do žaludků:-))ještě jednou se omlouvám,že jsem ti neodpověděla,ale na PC jsem byla poslední dobou málo:-))

  Odpovědět

 • Sodovka Sodovka

  Aničko (neregistrovaná),odpovídám na tvůj dotaz i když nejsem autorkou receptu. Aby větříky nesplaskly, tak je musíš smažit delší dobu. I když větříky smažením získají pěknou, zlatavou barvu a myslíš si, že jsou již usmažené, tak je z pánvičky nevybírej, ale otáčej jako pinpongové míčky a ještě na mírném plameni smaž.:-) Pořád je otáčej a větříky se začnou ještě více nafukovat a mírně praskat (vytvoří se na nich tenká rýha). Nafouknuté větříky otáčej a pak je vytáhni na talířek. Takhle usmažené větříky ti nesplasknou. :yes: Před chvíli jsem je dosmažila a při smažení jsem měla stejný problém jako ty.:-( Tak jsem zkoušela různé fígle a přišla na to ;-), že se musí delší dobu smažit a po usmažení ještě pořád otáčet, až do chvíle, kdy jsou nafouklé až tak, že začnou jakoby mírně praskat (tvoří se na nich mírná trhlina). Růžence, autorce receptu posílám + 29 :yes:

  Odpovědět

 • Merylas Merylas(moderátorka)

  anička: Třeba tady Růženka nebyla a to může být důvod, proč neodpověděla;-) Já neporadím, tento typ moučníků moc nedělám;-)

  Odpovědět

 • anička anička(neregistrovaná)

  Čekala jsem 3 dny a odpověď žádná:-// Děkuji za neodpovězení, je vidět, kdo tu má přednost.

  Odpovědět

 • anička anička(neregistrovaná)

  Dobrý večer Růženko, dneska jsem udělala tuhle dobrotu. Mám ale dotaz, při smažení se krásně nafoukly a potom splaskly, postupovala jsem správně, nebo jsem někde udělala chybu?
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • jirholu jirholu

  Dnes odpoledne jsem dostala chuť na něco sladkého :-p a vzpomněla jsem si na tento recept:-O. Musím říct, že je to rychlovka :yes: a navíc výborná :-p;-) . Dělala jsem z dvojité dávky :-O:-D:-D . Přidala jsem foto :-)) a díky za recept :yes::yes: Bod už jsem dala dříve :-D

  Odpovědět

 • ruzena ruzena(autorka receptu)

  Děkuji za velké ohlasy za tuto dobrotu:-Kdnes jsem je opět dělala a zkusila jsem je udělat s přípravkem na donuty a povedlo se a není s tím tolik práce,jde to mnohem lépe,jak se lžičkama:-))zkuste,kdo má tento přípravek:yes::-))

  Odpovědět

Předchozí 1 2 3 4

Tématické fráze: strava pro kojící matky recepty strava pro kojící matky - recepty recepty pro kojící recepty pro kojici matky on line vaření pro kojící matky větry větry recept moučníky pro kojící matky větry z odpalovaného těsta moučník pro kojící matky pšouky recept co na větry dobroty pro kojici matky recept pro kojicí časopis knihovnička recepty buchta pro kojící matky kolac pro kojici matky recepty matky a dcery strava kojící matky recepty recept větry