Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset odpovědí na otázky ohledně pečení vánoček: Poradíme vše, co potřebujete vědět, aby se vám vánočka povedla
Zdroj: Toprecepty.cz

Zajímá vás, jak upéct tu nejlepší vánočku? Přinášíme odpovědi na ty nejčastější otázky, které mohou vyvstat při zadělávání těsta, kynutí vánočky, a při jejím pečení. Věříme, že s našimi radami upečete krásnou vánočku, ze které budete mít radost.

Vánočka se v naší zemi peče už celá staletí. Původně měla zřejmě jen podobu silného copu, ale časem pekaři vylepšovali a stále vylepšují její recepturu i vzhled. My vám přinášíme odpovědi na ty nejčastější otázky, které nás zajímají při pečení vánoček.

  1. Kdy se má péct vánočka
  2. Jak udělat těsto na vánočku
  3. Jak udělat nadýchanou vánočku
  4. Čím se potírá vánočka
  5. Jak dát špejle do vánočky
  6. Jak se peče vánočka
  7. Jak poznám, že je vánočka upečená
  8. Jak péct vánočku, aby se nerozjela a nepraskla
  9. Kdy se má jíst vánočka
  10. Jak dlouho vydrží vánočka

1

Kdy se má péct vánočka

Vánočka se obvykle peče den před konzumací, protože kynuté těsto je nejchutnější čerstvé. Jednoduchou vánočku můžeme upéct kdykoliv během roku, jako moučník ke kávě nebo čaji. Ale ta sváteční na Vánoce je přece jen jiná, z lepšího těsta, a zdobená mandlemi.

2

Jak udělat těsto na vánočku

Klasická vánočka je kynutá a splétaná z pramenů. Méně zkušení ale mohou upéct vánočku z tvarohového těsta, nebo ji péct v keramické či plechové formě, čímž si usnadní a urychlí práci.

3

Jak udělat nadýchanou vánočku

Vánočku zaděláme z volnějšího (měkčího) těsta, aby dobře kynula, a těsto důkladně vypracujeme. Pracujeme podle postupu na kynuté těsto. Může nám pomoci domácí pekárna nebo hnětací háky elektrického pomocníka.

4

Čím se potírá vánočka

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky. Přidáme do nich 1 lžíci studené vody na 1 bílek a společně rozšleháme vidličkou.

5

Jak dát špejle do vánočky

Špejle zpevní vánočku, která je složená ze tří vrstev, a plete se z devíti (nebo osmi) pramenů. Zpevňuje se proto, aby se při pečení nezdeformovala. Podrobněji tuto pomůcku popisuje náš další článek.

6

Jak se peče vánočka

Vánočku, potřenou a zpevněnou špejlemi, vložíme do trouby předehřáté na 180 °Cpo asi 10 minutách snížíme teplotu na 160 °C, a pečeme, dokud nezčervená. Ventilátor (horkovzduch) by vánočku vysušil, pečeme raději bez něj.

7

Jak poznám, že je vánočka upečená

Vánočka je upečená, když má stejnoměrnou červenou barvu a když špejle, kterou vpíchneme v nejvyšším místě do vánočky, po vytažení zůstane suchá.

8

Jak péct vánočku, aby se nerozjela a nepraskla

Hodně záleží na správně vypracovaném a vykynutém těstěKdyž je vánočka málo vykynutá, těsto ještě v troubě pracuje a vánočka praskneVánočka se rozjede, pokud byla nesprávně upletená, nebo bylo řídké těsto.

9

Kdy se má jíst vánočka

Vánočku nakrojíme až po jejím úplném vychladnutí. Po upečení ji i s papírem sesuneme na mřížku a necháme vychladnout. Jak s vánočkou zacházet, popisuje náš další článek.

10

Jak dlouho vydrží vánočka

Kynuté pečivo je nejchutnější hned po vychladnutí. Vánočku uchováme zabalenou v utěrce nebo mikrotenu, aby nevyschla. Zkonzumovat bychom ji měli do týdne. Zchladlou vánočku můžeme na půl roku zmrazit nakrájenou na plátky.

Podle dalšího článku se můžeme naučit plést vánočku z 9 pramenů.

Přejeme, aby se vám vánočka povedla a všem doma chutnala!

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky