Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Švédská kuchyně nabízí brusinkovou omáčku i sobí maso – jaké jsou její další oblíben recepty?

Švédská kuchyně nabízí brusinkovou omáčku i sobí maso – jaké jsou její další oblíben recepty?

Každý, kdo byl někdy v obchodním domě IKEA, zřejmě ochutnal nebo alespoň slyšel o masových kuličkách v hnědé omáčce s kaší a brusinkami. Toto jíldlo je ve Švédsku skutečně oblíbené, tamní kuchaři totiž velmi rádi kombinují kontrastní chutě, nejčastěji právě ve formě slaného masa doplněného nějakým sladkým sosem.

Maso je pro švédskou kuchyni velice typické, což patrně souvisí s mrazivým počasím. Hojně se využívá hovězího, kuřecího, vepřového, jehněčího i skopového masa, na severu je běžné i maso sobí, dále ryby, mořské plody, vejce a mléčné výrobky. Tipli byste si, co je nejpopulárnější švédskou přílohou? Chleba! Pečou ho tu z různých druhů mouky, přidávají do něj semena, ořechy i koření a vyrábí jej dokonce i nasladko.

Napadlo vás někdy, kde se vlastně vzal pojem švédský stůl? Pochází to ze slova smörgåsbord, kdy smörgås je zároveň označení pro velmi oblíbený švédský pokrm složený z žemle, která je obložená sýrem, šunkou, paštikou, krevetami nebo masovými kuličkami a doplněná majonézou nebo jiným typem dresingu.

Více

Alternativy k těmto receptům