Postup přípravy
Krok 1: Oloupané a na kousky nakrájené brambory uvaříme v osolené vodě, uvařené slijeme, rozmačkáme na kaši, přidáme trochu teplého mléka a másla (jen rozmačkat, nešlehat). Tak zní teorie :-)). Já měla trochu uvařených brambor od oběda, na plotně v kastrůlku jsem je podlila mlékem, přidala máslo, vidličkou rozmačkala na kaši, zasypala hrstí mouky, propařila a lehce vymíchala - v zásadě jako škubánky.
Krok 2: Kaši dáme na talíř do tvořítka - zase teorie :-)) Tvořítko nemám, marně sháním, použila jsem ustřižený vršek od velkého jogurtu.
Krok 3: Napěchujeme cca 3 cm kaše, na to hrušková povidla, zasypeme mletým mákem smíchaným s cukrem a vrchem prolijeme rozpuštěným máslem.
Krok 4: Po chvilce se část másla vsákne do máku, část steče na talířek. Teprve pak tvořítko lehce vyndáme.
Krok 5: Se zakysanou smetanou to jako rychlý moučník nemá chybu.
Krok 6: Jí se teplé!
Zveřejněno 25. 6. 2013
Moje poznámka
Přidat poznámkuMoje poznámka
Metyja
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/PKx2
Moje poznámka
Metyja
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/PKx2
Nejnovější recepty
Vepřová panenka s cibulovo-hořčičnou omáčkou
Přidáno před 1 hodinou
Těstoviny se smetanovou cuketovou omáčkou
Přidáno před 1 hodinou
Roláda s tvarohem a třešněmi
Přidáno před 1 hodinou
Krůtí na karí s cuketou a lilkem
Přidáno před 3 hodinami
Citrusovo-bazalková limonáda
Přidáno před 4 hodinami
Dietní cuketová polévka
Přidáno před 6 hodinami
Přečtěte si
Máte skvělý recept? Podělte se o něj!
Právě bylo uvařeno
Bleskové sýrové bochánky
Jan Nemec před 13 sekundami
Kuřecí prsa s omáčkou s chilli
MilosCz před 2 minutami
Majonézová hrnkovka
brtna před 2 hodinami
Gaspacho - vychlazená španělská polévka
Kristina1 před 4 hodinami
Krupicová polévka zapražená
Tynaja před 4 hodinami
Obědový těstovinový salát
anetaprochazkova263 před 5 hodinami
Tvarohový cheesecake s čokoládou
Rock44 před 5 hodinami
Hrníčková bublanina
teufel před 5 hodinami
Vepřové plátky na kmíně s rýží
Eevey před 6 hodinami
Punčové řezy jako z cukrárny
jahodp před 6 hodinami
Tématické fráze:
netyja,
netyje,
metyj,
kucmoch s jablky recept,
metija,
bramborová metyje,
netyja z brambor,
netyja recept,
bramborová metyja,
bramborová netyja,
jídlo metyja,
staré jídlo z brambor- metija,
hrušková povidla,
krajové názvy jídel,
metija recept,
slané vdolky sypané mákem,
kucmoch s jablky,
recepty.cz bramborová metyje,
netyje recept,
lepiduša
Suroviny:
brambory,
povidla hrušková,
mák mletý,
cukr moučkový,
máslo,
mléko,
mouka hrubá
Komentáře (46)
Zdravim, podarilo se mi najit webove stranky Slovacka, kde maji i recepty a vydali dve kucharky straych, poctivych receptu, coz ja osobne postradam. Neni uz co predavat dalsim generacim, mizi ceska kuchyne, kazdy si vse upravuje, modernizuje, experientuje, ale klasicky, poctivy cesky, puvodni recept nedohledate
Jsem taky stará páka
...především souhlasím s tím "... kazdy si vse upravuje, modernizuje,..."
yanull:Janko,krásně jsem si početla a ledas čemu přiučila,co se názvů a krajových jídel týká
yanull: Pekne poctenicko, vse je krasne vysvetleno..
Bodík jsem dala hned ten 1.
Takže já budu mít dneska k obědu do práce kucyju
yanull: Díky
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3906
Jak píše Senky, u nás babička používala název kucyja-metyja. Název byl vžitý i v okolí, to si pamatuji, ale vznik spojení taky nevím
Zrovna nedávno jsem o tomto jídle s někým mluvila
Péťo - díky za tip
Maris - v Tchibu je momentálně mají vyprodané, PET láhve je dobrý nápad, tak jsem improvizovala u toho kelímku od jogurtu
Ivuli - ta mouka se na kamnech v těch bramborách spaří jako škubánky
Žížalo - používají se oba názvy, zkus si vyhledat, netyja spíš pro jáhlovou kaši, jde zřejmě o to, jak se kde začalo používat a předávat z generace na generaci - na Humpolecko mám kousek
Jako malá holka jsem četla pověst od nás z Humpolecka a v té se v době hladu a bídy lidem na jedné vsi neustále zjevovala netyja, nejčastěji u obecní studny, kam chodily hospodyně pro vodu. Až jedna děvečka sebrala odvahu a zeptala se netyji, co si přeje a ona vykřikla: "Omastit!" Od té doby už se nezjevila, ale asi to bylo i tím, že ji lidé přece jen začali víc mastit
Jitko, já jsem si tvořítka koupila v Tchibu - v akci, ale měla jsem a ještě mám - ustřihnuté z Pet-lahví. Můžeš si ustřihnout různé průměry, výšky a úplně to stačí
(Jen jsme říkali "kucy/ija, ale proč, to nevím
K receptu nejsou žádné komentáře.