Svatomartinské rohlíčky z křehkého těsta

Suroviny

300 g hladké mouky
240 g měkkého másla (část másla můžete nahradit sádlem, tak jednu lžíci)
3 lžíce octa
3 lžíce vody
2 žloutky
Náplň:
120 g mletého máku
1 vanilkový cukr
2 lžíce cukru krupice
1/2 lžičky citronové kůry
1/2 lžičky perníkového koření
200 ml mléka
lžíce másla
------
lžíce másla + lžíce rumu na potření
cukr moučka

Postup přípravy receptu

  1. Všechny suroviny na těsto vložte do mísy a zadělejte hladké těsto. Mouku přidávejte postupně, nelepí to tolik. Těsto zabalte do sáčku a nechte v lednici alespoň 30 minut odpočinout. Mezitím připravte náplň.

  2. Suroviny na makovou náplň (kromě másla) dejte do kastrůlku a přiveďte k varu. Pomalu několik minut vařte doměkka. Mák by se měl vařit klidně deset minut, aby byl opravdu vláčný. Podle potřeby přidejte i více mléka. Do hotové nádivky vmíchejte máslo a nechte úplně vychladnout.

  3. Zapněte troubu na 170 st. Těsto rozdělte na tři stejné díly. Z každého dílu utvořte kouli a postupně rozválejte na kruhy. Každý kruh rádýlkem rozdělte na 8 výsečí, rozdělte na ně makovou náplň a zamotejte rohlíčky směrem do středu kruhu. Rohy jednotlivých dílků nejprve přehněte dovnitř a vytvarujte rohlíčky tak, aby konec zamotaného těsta byl dole.

  4. Pečte asi 20 minut - do zrůžovění těsta. Ještě horké na plechu potřete rozpuštěným máslem s rumem a důkladně pocukrujte.

Poznámka od kuchařky

Svatomartinských či bratislavských rohlíčků je tu hodně, toto těsto jsem ale nenašla, možná jsem hledala špatně. Nejblíže tomu (s menším množstvím tuku) jsou Yanullčiny strakonické štrúdly :D

Komentáře k receptu Svatomartinské rohlíčky z křehkého těsta

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: svatomartinské rohlíčky křehké makové rohlicky svatomartinské rohlíčky recept křehké těsto s octem recepty z křehkého těsta krehke testo křehké těsto recept svatomartinské rohlíčky s octem svatomartinské rohlíčky s octem svatomartinské rohlíčky nekynuté, těsto s octem svatomartinské rohlíčky videorecept křehké rohlíčky z z tvarohového těsta rohlíčkové těsto recept křehké rohlíčkové těsto nekynuté vláčné svatomartinské rohlíčky svatomartinske rohlicky ze sadla měkké svatimartinske rohlíčky svatomartinské rohlíčky náplň svatomartinské roh recept na svatomartinské roh