Dort Myší mejdan na bochníku sýra

Suroviny

► Kruhový korpus (slepený ze dvou plátů)
► Potahovací hmota
► Modelovací hmota

Postup přípravy receptu

 1. Dorty ve tvaru sýrových bochníků se spoustou roztomilých myšek budily velký obdiv již v dobách, kdy měly potahované dorty čas největší slávy teprve před sebou. Řada dortařek ale dodnes přemýšlí, jak tento originální motiv ještě vylepšit. Tento pro vás připravila paní Ivana Egrtová:
  Dorty i bochníky sýra mívají stejný kruhový tvar, ale nedaří se vám stále vytvořit na řezu žlutě potaženého korpusu věrohodné vzduchové bubliny, tak typické pro ementál? Potom v něm naznačte pár otvorů prohlubněmi vytlačenými kosticí s kulovou hlavou a zbytek poklaďte plátky buď tmavšími, či světlejšími (připomínají sýr krájený), do kterých žádané díry vypíchnete kruhovými vykrajovačkami různého průměru.

 2. JAK NA TO KROK ZA KROKEM:
  Z kruhového korpusu slepeného ze dvou plátů a potřeného hladce punčovinou vykrojte třetinový díl, a rozdělte jej na dva menší.

 3. Řezné plochy ve zbylém „bochníku“ potřete tence trochou krému a podobně namažte rovněž obě oddělené trojúhelníkové výseče.

 4. Korpus potáhněte větším plátem potahovací hmoty obarvené do světlého sýrového tónu. Povrch pečlivě uhlaďte a přebytky odkrojte.

 5. Část hmoty obarvěte do sytějšího tónu (oranžová), z rozváleného plátu vyřízněte obdélník a vypíchněte v něm různě velké otvory. Plátek přetáhněte přes řezné plochy v základním korpusu a přesahující okraje odkrojte. Získá tak vzhled sýrového bochníku.

 6. Světle žlutým plátem obalte i obě trojúhelníkové výseče a řezné plochy opět přetáhněte sytým plátkem s kruhovými otvory

  Větší výseč přiložte ke korpusu na čtvercové podložce a menší překlopte nahoru. Kuličkou vyznačte v povrchu dortu prohlubně.

 7. Boky základního bochníku pak potáhněte červeným pruhem potahovací hmoty a nařaste jej. Bude vyhlížet jako voskový obal.

 8. Ze zbytku oranžové hmoty vyválejte plát, opět ho „naděrujte“ a pak rozdělte nožíkem do podoby několika sýrových plátků.

 9. Připravené plátky přehoďte ledabyle přes základní bochník i přes kruhové výseče a naaranžujete mezi nimi jednotlivé myšky.

 10. Tu bude z bochníku „vyčnívat“ pouze šedá hlava s nožkami, jinde zase prdelka. A nezapomeňte i na čtyři postavičky kompletní.

 11. Torza a figurky myší sestavte dle modelů nahoře či vpravo a na dortu jim domalujte bílé jiskry v očích, případně další detaily.

 12. Nakonec opilé hlodavce doplňte několika bílými pohárky a lahvinkami vymodelovanými z kousků zelené hmoty (etikety jsou růžové).

 13. OPILÉ MYŠKY SKLIDÍ VŽDY ÚSPĚCH!

  V podstatě si vystačíte se 4 základními modely opilých myší; všechny se navrch skládají ze stejných částí. Stačí „díly“, tedy hlavu, trup a páry nohou dle potřeby obracet. Odlišné je jen torzo zadečku s ocáskem.
  Jedna z myšek si spokojeně hoví na dortu s hlavou podloženou přední nožkou, zatímco druhá je již namol a vyspává opičku. Třetí se udělalo nevolno (obrácená očka) a snaží se na hraně nadýchat trochu kyslíku. A poslední sedí dole opřená o dort a doslova funí, jak je přecpaná lahodnou hostinou. Myší mejdan pomalu končí…

Poznámka od kuchařky

Podrobný fotonávod na přípravu myšího dortu i postup při výrobě myšáků najdete ZDE:

http://www.hobbymanie.tv/clanek/dort-jaky-se-hned-...

K AUTORSTVÍ: Všechny recepty, které vám zde pro Vaši inspiraci předkládáme, jsou výsledkem mnohaleté, někdy až detektivní práce týmu lidí, v němž má každý svůj úkol. Kolegové jezdí po ČR i SR, navštěvují kuchařky, pekařky, cukrářky, dortářky či perníkářky (totéž ovšem i v mužském rodě), jejichž mnohdy celoživotní dílo zná často jen jejich nejbližší okolí. Fotografují krok za krokem jejich postupy, naslouchají radám, následně všechno sepíšeme. Další pátrají v archivech a snaží se realizovat dávné, ještě rukou psané recepty našich babiček, pra a praprababiček, stejně jako ty od dávných slavných mistrů svého řemesla. Respektujeme přání některých tvůrců, kteří nechtějí být jmenování, všichni však souhlasí se zveřejněním našim prostřednictvím.

Komentáře k receptu Dort Myší mejdan na bochníku sýra

 • majka majka(neregistrovaná)

 • drahulin drahulin

 • magdalenka magdalenka

  cathleen:ja som si to všimla tiež (celkovo je to krásna práca) a brala som to ako úmysel - farebné zvýraznenie.

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(moderátorka)

  Recept na dort nehodnotím, dělávám tak málo, že neodhadnu.
  Jen drobnost - přitom, jak docela hezky je námět zpracovaný, mě zarazilo, že má na sobě bochník sýra přiloženy dírovaté plátky jiné barvy a ještě jen někde. Dost to tahá oči:-8 (jako sýr na sýru?)

  Odpovědět

 • vybusna vybusna

  ja malokedy davam bod, bez toho, zeby som nevyskusala, ale teraz jednoducho MUSIM, nedalo by mi to.

  Odpovědět

 • Bibinka Bibinka

  Jardo, ten je suprový, máš ho krásný a 5.bod:yes:

  Odpovědět

 • zuzun zuzun

  Je nadhernej! Mysi dorty mam moc rada:yes::yes::yes::yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: potahovaný dort sýr a myšky ivana egrtova dorty dort syr a mysi dort s myšima mysí dort dort ve tvaru syra dort myšky v sýru bochník sýra dorty ivana egrtová ivana egrtová dort ve tvaru syru dort opilé myši dort mysi dort myši na sýru dort s myší dort syr a mys dort sýr s mýší dort opile myšky dort sýr s myšima dort myši a sýr