Vánočka bez pletení: Stačí nůžky!

Suroviny

700 g hladké mouky
špetka soli
40 g čerstvého droždí
1 lžíce cukru
400 ml mléka
1 vejce
1 bílek (žloutek nechte na potření)
3 lžíce oleje
NÁPLŇ:
200 g měkkého tvarohu
50 g másla
2 lžíce moučkového cukru
NA POTŘENÍ:
(1 žloutek)
2 lžíce oleje
2 lžíce mléka

Postup přípravy receptu

 1. Vánočka by neměla na slavnostním stole chybět, ale do její přípravy se pustí jen málokdo. I nejšikovnější domácí pekařky mají zpravidla před náročným pletením tohoto pečiva z několika pramenů vláčného těsta respekt a vánočku nakonec raději koupí hotovou. Nabízíme vám ovšem recept na vánočku nepletenou; potřebovat budete pouze nůžky!

 2. Tvarohovou máslovou náplň, která pečivo navíc zjemní, nelze v žádném případě vynechat. Jen díky ní se těsto ve výchozí roládě nespeče, ale vytvoří na povrchu po dokynutí a upečení efektně propletený vzor. Náplň zároveň musí mít světlé zbarvení, příliš kontrastní (např. čokoládová) by působila rušivě!

 3. JAK NA TO KROK ZA KROKEM:
  Mouku promíchejte v míse se solí, uprostřed vytvořte důlek, rozdrobte do něj droždí, přisypte cukr, přilijte 3 lžíce vlažného mléka a pod utěrkou nechte vzejít kvásek. Do nadýchaného kvásku přidejte vejce a bílek, přilijte olej a zbylým mlékem (dle potřeby) zadělejte v robotu vláčné měkké těsto.

 4. Mísu opět přikryjte utěrkou a těsto nechte v teple vykynout (cca 30 minut). Jakmile zdvojnásobí původní objem, vyklopte je na vál a krátce přehnětené rozdělte pomocí váhy na 2 poloviny.

 5. Z každé vyválejte na pomoučněném ploše čtverec o straně cca 25 cm a jeho povrch potřete polovinou připravené náplně.

 6. Její základ tvoří tvaroh vymíchaný s rozměklým máslem a moučkovým cukrem.

 7. Potřený plát srolujte a roládu přeneste na plech s listem papíru na pečení.

 8. Ostrými nůžkami nastřihněte na jednom z jejích konců plátek silný cca 1 cm (téměř ho při podkladu oddělte) a uložte ho rovně v ose rolády. Nůžkami nastřihněte druhý plátek a uložte ho přes předchozí mírně doprava.

 9. Třetí nastřižený plátek vybočte doleva a čtvrtý potom uložte opět rovně v ose rolády. Takto nastřihujte téměř k podkladu další plátky a skládejte je dle tohoto modelu, dokud nespotřebujte celou roládu. Z poledního plátku vytvarujte na konci úhlednou „patku“ a vánočku nechte v teple dokynout (cca 40 minut).

 10. Nabude na objemu a vykreslí na povrchu efektní pletený vzor.

 11. Celou pak potřete celým vejcem prošlehaným s trochou oleje i mlékem a v troubě vyhřáté na 170° ji dorůžova upečte (cca 35 až 40 minut, nutná zkouška špejlí). Vánočku podávejte poprášenou moučkovým cukrem.

 12. NÁŠ TIP:
  Výchozí roláda nesmí být příliš dlouhá, v každém případě se snažte, aby se vešla s cca 5 až 6 cm velkými odstupy na obou koncích na plech s listem papíru na pečení! V našem případě se to příliš nepodařilo a vánočka díky tomu překynula téměř přes okraj.

Poznámka od kuchařky

Podrobný fotonávod najdete ZDE:

http://www.hobbymanie.tv/clanek/neuveritelne-vanoc...

K AUTORSTVÍ: Všechny recepty, které vám zde pro Vaši inspiraci předkládáme, jsou výsledkem mnohaleté, někdy až detektivní práce týmu lidí, v němž má každý svůj úkol. Kolegové jezdí po ČR i SR, navštěvují kuchařky, pekařky, cukrářky, dortářky či perníkářky (totéž ovšem i v mužském rodě), jejichž mnohdy celoživotní dílo zná často jen jejich nejbližší okolí. Fotografují krok za krokem jejich postupy, naslouchají radám, následně všechno sepíšeme. Další pátrají v archivech a snaží se realizovat dávné, ještě rukou psané recepty našich babiček, pra a praprababiček, stejně jako ty od dávných slavných mistrů svého řemesla. Respektujeme přání některých tvůrců, kteří nechtějí být jmenování, všichni však souhlasí se zveřejněním našim prostřednictvím.

Komentáře k receptu Vánočka bez pletení: Stačí nůžky!

 • oluna oluna(neregistrovaná)

  Tak vážení přátelé,vánočka nevánočka,je to moc dobrý nápad.Rychleji a hezky se to vytvoří..než tradiční vánočka.A kdo nepochopil,že ze dvou placek budou samozřejmě dvě "vánočky"...já jsem do té druhé jako náplnˇ dala mák s cukrovou řepou.Umletý a uvařený v mléce.Prostě mňam.Tak to zkuste a na názvu přece tak nezáleží..:yes::-))

  Odpovědět

 • frejka55 frejka55(autor receptu)

  O.Kornas: Hezký den, fotonávod je uveden výše v odkaz

  Odpovědět

 • O.Kornas O.Kornas(neregistrovaný)

  Ráda bych si tuto vánočku vyzkoušela, ale nepochopila jsem, že když mám dva pláty a pomazané tvarohem, jak mám dále postupovat po rolování-zda se pak oba spojí a nebo dají na sebe a pak se střihají a překládají.Najdu na postup fotonávod a kde. Díky:-K

  Odpovědět

 • evula evula

  Je to moc hezký nápad, ale souhlasím se Zuzun, také mívám tu "přejetou věc". To už je taková vánoční tradice :-). Vždycky se utěšuji, že nejlepší vánočky pečou babičky, tak mám na trénink ještě snad 10, 20 dá-li osud i více let.

  Odpovědět

 • jarda Kadic jarda Kadic

  hosta: já pletu 3 prameny dole, vynechávám vodu,tu nemám rád ani v botech.Potom ze dvou, vynechávám rozum,ten nemám ani v mých letech.Nahoru dávám jen jeden pramen,to proto,že vím,že nic nevím:-)):-)):-)):-)) Ba ne , kecám, já ty 4 splest neumím:-)):-)):-)):-)):-)):-)):-)) Proto pletu spodek ze tří silných pramenů a prostředek ze tří slabších.;-)

  Odpovědět

 • Jardaaa Jardaaa

  Vůbec to není pěkné, nazval bych to možná moučníkem, toto nemá s Vánočkou po vizuální stránce nic společného ... :-((:no:

  Odpovědět

 • hosta hosta

  frejka55: to víte, aspon o svátcích se snažíme dodržovat tradice:-D, to bylo jen k názvu, koláč je super:yes:

  Odpovědět

 • zuzun zuzun

  Moc se mi libi vase recepty, i tento, vypada nadherne a ode me dalsi bod. Ja sama zkusena kucharka rozhodne nejsem, ale chci-li vanocku, nelenim a upletu, at vypada jakkoliv. Vsak ta krasa v domacim peceni je i ta imperfektnost, kazdej vidi, ze jsem tu "prejetou vec" fakt delala ja, a na vystavu to netaham :D. Tudiz, sikovny kucharky si ji urcite upletou samy

  Odpovědět

 • zizala zizala

  frejka55: :-O Jídlo na 3D tiskárně? Tak toho se dožít nechci :-(

  Odpovědět

 • frejka55 frejka55(autor receptu)

  Tož neberte nás až tak za slovo, dámy :-) Jasně, že se to vánočce jen podobá, je to spíše inspirace pro ty, kteří tu opravdu opravdovou vánočku uplést neumí nebo se jim nechce a pak jdou do hypermarketu koupit cosi, co vlastně vánočka vůbec taky není. Pamatuju tu, kterou dělala moje babička (zemřela nedávno ve věku 102 let)- k receptu přidala modlitbičku, udělala křížek, jejda, to byla šmakózní vánočka! Dočkejme času, zanedlouho už si dívky vánočku rovnou vytisknou ve 3D tiskárně, a nás nebudou potřebovat, cha :-))

  Odpovědět

 • maris maris

  Koláč se mi líbí, ale s vánočkou nemá nic společného:-)

  Odpovědět

 • zizala zizala

  hosta: :yes::yes: A taky vánočka není plněná žádnou nádivkou ;-)

  Odpovědět

 • hosta hosta

  Zajímavě skládaný kynutý koláč:yes:, proč se ale jmenuje vánočka mi také není jasné;-). Podle tradic je vánočka pletená (takže i ty formy jsou už trochu "mimo")
  Křížové pletení vánočky má ochránit před zlými vlivy. Vánočka se plete z devíti pramenů. První patro tvoří čtyři prameny, které symbolizují slunce, vodu, zemi a vzduch. Druhé patro tvoří tři prameny představující rozum, vůli a cit. Třetí patro- dva prameny- spojují vědění a lásku.:-D

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  Vianočkou by som to nenazvala, ale je to pekné a efektné.

  Odpovědět

 • Betyna Betyna

  :yes: je to pěkné!

  Odpovědět

Předchozí 1 2

Tématické fráze: pletení vánočky jak se plete vanocka vánočka bez pletení pletení vánoček vanočka pleteni láda hruška pletení z papíru recepty ládi hrušky vánočka pleteme vanočku pleteme vanočku jak plest vánočku nepletena vanocka pletení vánočky ze 4 pletení vánočky z devíti papírové pletení vánoční inspirace vánočka ladi hrušky pletení z papíru inspirace jak se plete vánočka z devíti pletení vánoček a ostatního pečiva jak pleteme vánočku pletení z papíru