Husa pomalu pečená, předem naložená v rozmarýnovo-solném láku

Drůbeží maso Doba přípravy: 5 hodin pečení 3 názory

Drůbeží maso Doba přípravy: 5 hodin pečení 3 názory

Suroviny 5-6 porcí

husa cca 3 kg
Lák:
200 g soli
10 g čerstvého rozmarýnu
6 l vody
Dále:
sůl
celý kmín

Postup přípravy receptu

 1. Husu očistíme, odřízneme přebytečný tuk, kůži z krku a také odřízneme krajní části křídel (od špičky po první kloub). Drůbky, kůži z krku a špičky křídel použijeme na polévku, tuk upotřebíme při pečení husy.

 2. Před naložením husy do láku nejdříve najdeme vhodný, nejlépe nerezový hrnec, do kterého zkusíme požit husu tak, aby nad ní bylo ještě kousek volného místa. Poté husu odložíme do lednice a do hrnce dáme vodu. Uvedeme k varu, přidáme rozmarýn a sůl, necháme 3 minuty vařit, promícháme a dáme vychladit.
  Do vychladlého láku naložíme husu a necháme v chladnu 12-24 hodin.
  Poté husu z láku vytáhneme a důkladně ji pod studenou tekoucí vodou opláchneme. Lák vylijeme.

 3. Tuk z husy nakrájíme na drobné kousky a dáme je na dno pekáče. Husu osolíme a okmínujeme uvnitř i na povrchu. Položíme ji do připraveného pekáče prsy dolů, přiklopíme druhou částí pekáče a dáme do trouby rozehřáté na 130°C. Pečeme pozvolna 5 hodin. Půl hodiny před dokončením odstraníme horní část pekáče, výkon trouby zvýšíme na 190°C a 15 minut pečeme na křupavou kůrčičku, poté husu opatrně otočíme a dopečeme dozlatova. Během dopékání přeléváme výpekem.

 4. Než začneme husu dopékat na barvičku a křupavost kůže, slijeme část vypečeného tuku z pekáče do kastrůlku a odložíme stranou na jiné využití.
  Husu naporcujeme a podáváme se zelím a knedlíkem, obě přílohy podle chuti a zvyku.

Poznámka od kuchařky

Během pečení troubu ignorujeme. Otevřeme ji až po 4 a ½ hodinách. Zelí jsem dělala podle tohoto receptuhttps://www.toprecepty.cz/recept/30710-cervene-zel.... Místo sádla jsem použila máslo a přidala jsem 100 ml sklenku sušených brusinek.

Komentáře k receptu Husa pomalu pečená, předem naložená v rozmarýnovo-solném láku

 • Anna Kocikova Anna Kocikova (autorka receptu)

  Lenunka: :-Ksavlinka: :-KDěvčata děkuji:-8Děkuji i všem ostatním,kterým se recept líbí:-K

  Husu jsem nikdy nedělala,a kuře,nebo kachnu někdy nasolenou a okmínovanou dávám uležet přes noc do lednice.Tak mě napadlo,když se nakládá před uzením maso do solného láku,že by nebylo špatné takto vyzkoušet i husu.A protože máme rádi čerstvý rozmarýn,tak jsem do láku přidala i ten.Husa byla po upečení hezky provoněná,maso mírně slané a krásně měkké.
  K naložení husy jsem použila 9 litrový papiňák,husička se tam hezky vešla.Pokud takový velký hrnec v domácnosti není,tak také není problém naložit již předem naporcovanou husu do menšího.Ale doba pečení pak bude o něco kratší.
  A pokud by toto opravdu někdo chtěl vyzkoušet,tak doporučuji huse ušmiknout větší kus křídel a těmi maso v pekáči podložit.Mě se maso na prsou trochu při obracení škublo:-(

  Odpovědět

 • Lenunka Lenunka (moderátorka)

  muselo to vonět až ven, miluju rozmarýn <3:-K

  Odpovědět

 • savlinka savlinka

  Tak toto někdy určitě vyzkouším :yes::yes::yes:Vypadá to dost dobře:yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: pomalu pečená husa v troubě pomalu pečená husa lak na husu husa ve slanem nalevu jak naložit husu slaný nálev na husu kachna naložená ve slaném nálevu kachna pred pecenim ve slanem nálevu kachna v solném roztoku nalozit maso do slaneho nálevu kachna naložena v laku husa v nálevu husa v slaném nálevu husa naložená ve slaném nalevu kachna naložena do slaného nalevu jak pozvolna pect husu solný lák na maso naložená kachna den předem solný nálev na kachnu slaném nálevu pečená husa