Pagáčky s klobásou

cathleen Kuchařka: cathleen

Slané pečivo 15 názorů

Suroviny

200 g vlažné vody
400 hladké mouky
100 g celozrnné špaldové mouky
60 g změklého sádla
2 žloutky
lžička cukru
2 rovné lžičky soli
13-15 g čerstvého droždí
Náplň:
200 g uzené paprikové klobásy
120 g změklého sádla
rovná lžička pepře
větší špetka chilli (pouze pro opravdové chlapáky)
Na potření a posyp před pečením:
bílek
sezam
Recept si zatím oblíbilo 29 kuchařů

Postup přípravy receptu

  1. Ve vlažné vodě rozmícháme cukr a droždí a necháme asi 20 minut odpočívat. Zatím postrouháme vychlazenou klobásu na slzičkovém struhadle (nebo pomeleme mlýnkem na maso, drobně posekáme v sekáčku potravin), smícháme s lehce změklým sádlem a dokořeníme.

  2. Do vody s droždím přidáme zbytek surovin a uhněteme pevnější těsto, které necháme nakynout. (Je-li těsto opravdu hodně tuhé – každá mouka saje jinak, i žloutky bývají různě veliké, přidáme během hnětení 1-2 lžíce vody navíc.)

  3. Když těsto zdvojnásobí objem, na stole ho propracujeme a rozválíme na obdélník o síle cca 1 cm. Po celé ploše (kromě okrajů) plát potřeme sádlem s klobásou a srolujeme ho jako roládu, kterou válečkem svrchu lehce zploštíme. Tuto plochou nohavici pak po délce poskládáme na třetiny – vznikne úhledný balíček s mnoha vrstvami.

  4. Těsto zakryjeme (třeba mísou, ve které jsme ho mísili) a necháme 30 minut odpočinout. Poté ho vyválíme na 1,5-2 cm silný plát (mělkými řezy mu nožem můžeme narýhovat povrch do mřížky) a kulatým vykrajovátkem vykrájíme pagáčky, které uložíme kynout na plech s pečícím papírem nebo fólií. Po 30minutovém odpočinku potřeme pagáčky lehce rozšlehaným bílkem, posypeme třeba sezamem a upečeme je ve vyhřáté troubě (230°C/cca 10 minut).

  5. Po vykrájení kulatých tvarů zbydou okraje, okrojky, které také uložíme na plech (vedle vykrojených pagáčků) a upečeme je spolu s nimi. Budou hotové dříve, než pagáčky, musíte je pohlídat.
    Naše šikovná magdalenka (podle které jsem několikery pagáčky vyzkoušela) mě naučila těsto nevykrajovat, ale celý plát pokrájet nožem na malé čtverečky – hranaté pagáčky (jako jsou tyhle na fotografiích). Práce je rychlejší a nezůstanou mi ani žádné okrojky.

Poznámka

Zdroj: Pekárnománie http://www.pekarnomanie.cz/pagacky-s-klobasou/

Chtěla jsem původně upéct magdalenčiny pagáčky....jenže mi nakonec z toho vyšlo něco dost jiného (přes všechnu podobu) :))

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 91 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Pagáčky s klobásou

Tématické fráze: pagacky s klobaskou