Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čočkovou polévku má mnoho z nás úplně nejraději. A není divu, "čočkovka", pokud ji dobře uvaříme, chutná opravdu skvěle. Navíc velmi dobře zasytí a za málo peněz se z ní nají hodně strávníků.

Čočka mezi luštěninami vyniká nejen chutí, ale i rychlou přípravou. Na rozdíl od některých luštěnin (cizrna, sója) ji uvaříme za výrazně kratší dobu. A co teprve, když použijeme černou čočku belugu, nebo loupanou červenou čočku, která nenadýmá, nemusí se namáčet a je vhodná i pro malé děti.

1

Jak připravit čočkovou polévku, aby nenadýmala?

Čočková polévka většinou nepřináší problémy s nadýmáním, ale pokud ano, máme několik možností, jak jim předejít. 

  • Čočku předem namočíme, stačí krátce (asi 90 minut), a poté vodu, ve které jsme ji namáčeli, slijeme. Odplavíme tím látky, které nadýmání způsobují.
  • K čočce přidáváme bylinky, které působí proti nadýmání. Mezi oblíbené patří např. bazalka nebo saturejka.
  • Pokud se přesto nadýmání obáváte, použijte červenou čočku. Je oloupaná, nadýmání nezpůsobuje a nemusíme ji dopředu ani namáčet. Uvařená je velmi rychle a doporučuje se i menším dětem.

2

Jak se zahušťuje čočková polévka?

Pro zahuštění čočkové polévky máme více možností a záleží jen na nás, kterou zvolíme.

3

Jak připravit čočku pro čočkovou polévku?

Čočku obvykle před vařením namáčíme. Před namočením ji nejprve zkontrolujeme (přebereme), zřídkakdy v ní najdeme kamínek, ale přebráním to jistíme. Pak čočku propláchneme na sítu pod tekoucí vodou a v hrnci ji zalijeme chladnou vodou. Čočku, na rozdíl od některých dalších luštěnin, nemusíme namáčet dlouho. Snadno a rychle ji uvaříme i bez namočení (zvlášť pokud se jedná o červenou čočku nebo černou belugu), přesto má namáčení smysl. Vodu po namočení vždy slijeme, nepoužíváme ji.

Namáčení má dvě hlavní výhody:

  • Díky namáčení a vylití vody, ve které jsme čočku namočili, se snadno zbavíme nadýmavých látek. Čočku sice můžeme namočit na celou noc, ale bohatě stačí, když ji namočíme alespoň na 90 minut. Čočku namočenou na delší dobu uložíme do chladna, nenecháváme ji stát u zdroje tepla, protože by mohla začít kysat.
  • Urychlíme vaření čočky. Čočka na uvaření potřebuje přibližně dvacet minut, menší druhy jsou uvařené rychleji, větší potřebují více času.

Tip: Uvařenou čočku si můžete rozdělit do mikrotenových sáčků a zmrazit, pak ji budete odebírat z mrazničky podle potřeby a polévka bude hotová "raz dva".

4

Jaké ingredience potřebuji na čočkovou polévku?

Stačí nám jen několik surovin.

  • Potřebujeme přebranou, propláchnutou, nejlépe i předem namočenou čočku. Dáme ji vařit a postup ještě urychlíme, když použijeme vodu z rychlovarné konvice.
  • K čočce hned na začátku vaření můžeme přidat bylinky a koření (např. saturejku, bobkový list, majoránku).
  • Po chvíli ještě přidáme zeleninu, buď čerstvou nebo z mrazničky, a nakrájené oloupané brambory. Ze zeleniny jsou vhodné např. tyto druhy: mrkev, petržel, pórek, zelený mladý hrášek, kapusta, květák, brokolice.
  • Dále se bude hodit něco na zahuštění. Podrobnější odpověď je u otázky č. 2.
  • Na dochucení sůl, třený česnek

Tip: Polévku můžeme vylepšit např. houbamivajíčkem nebo uzeninou. Podrobnější odpověď je u otázky č. 10.

5

Jak dlouho vařit čočkovou polévku?

Čočkovou polévku vaříme tak dlouho, aby čočka i zelenina a brambory dostatečně změkly.

  • Čočku obvykle dáme vařit jako první, zeleninu a brambory po chvilce přidáme.
  • Je dobré vědět, že čočce stačí asi 20 minut.
  • Pokud čočku předeme namočíme, vaření půjde velmi rychle.
  • Čočku, stejně jako ostatní luštěniny, vaříme pouze zvolna, necháme ji probublávat.
  • Dobrým pomocníkem při vaření luštěnin je pomalý hrnec, luštěniny v něm uvařené mají výbornou chuť. Vyplatí se ho používat ale především u luštěnin, které se vaří déle (sója, cizrna).
  • Pokud čočkovou polévku zahušťujeme, přidáme zahuštění v pravý čas (např. jemné ovesné vločky stačí přidat krátce před dovařením, ale záklechtka potřebuje důkladné provaření). 

Tip: Pokud pospícháte a potřebujete mít rychle uvařeno, použijte sterilovanou čočku (z plechovky).

6

Kdy solit čočkovou polévku?

Čočkovou polévku solíme vždy až na závěr, nikdy ji nesolíme na začátku vaření, ale až po změknutí. Stejně tak nepřidáváme na začátku vaření ocet. To samé platí i pro vaření dalších luštěnin.

7

Jaké koření použít při vaření čočkové polévky?

Na dochucení čočkové polévky použijeme např. majoránku, bobkový list, saturejku a dobromysl. Obvyklou přísadou je na závěr přidaný třený česnek, polévce dá tu správnou chuť, ale nejedná se o koření.

8

Jak uchovávat a zahřát čočkovou polévku?

Polévka je nejlepší a nejhodnotnější čerstvá, ale v mnoha rodinách se vařívá rovnou na dva dny. Jeden den je k obědu čerstvá a druhý den ohřátá. Vychladlou polévku, která nám od oběda zůstala, uložíme do chladna (do ledničky) a spotřebujeme co nejdříve, nejlépe druhý den k obědu. Před opětovným podáváním ji na sporáku převaříme (tzn. necháme přebublat). Polévku také můžete po menších dávkách zmrazit a pak použít podle potřeby.

9

Která čočka je nejzdravější?

Čočka má vysoký obsah některých živin a důležitých látek pro naše zdraví. Pro naši výživu je velmi cenná, podobně jako další luštěniny. 

  • Dr. Pamplona-Roger ve své Encyklopedii léčivých potravin mimo jiné píše: "Čočka je velmi bohatá na kyselinu listovou a železo, dvě látky, které jsou velmi důležité pro mladé ženy. Železo a kyselina listová pomáhají předcházet chudokrevnosti."
  • Čočku můžeme nejen vařit, ale i nakličovat, čímž ještě výrazně umocníme její hodnotu. Nakličování oceníme hlavně přes chladné období roku, když jsou pro nás čerstvé zdroje vitamínů vzácnější.
  • Výhodou červené čočky je, že ji není třeba namáčet a uvařená je během několika minut. Červená čočka je loupaná, proto se k nakličování nehodí (obdobně jako např. loupaný půlený hrách). A protože nenadýmá, doporučuje se i pro malé děti.
  • Zvlášť ceněná pro obsah prospěšných živin a vysokou nutriční hodnotu je malá černá čočka beluga. Není ji potřeba namáčet, nerozváří se a při vaření si uchovává tmavou barvu. Používá se stejně jako běžná čočka, velmi dobře se hodí do salátů, k využití jako příloha, do pomazánek.

10

Jak a čím vylepšit čočkovou polévku?

Všechny suroviny z bodu čtyři polévku nějakým způsobem vylepšují. Máme ale ještě další možnosti.

  • Chutnou variantou je přidat do polévky houby, především hřibovité. Můžeme použít čerstvé, mražené nebo sušené
  • Do polévky můžeme přidat vajíčko, které v ní jednoduše rozmícháme.
  • Kdo chce, může polévku vylepšit např. nakrájenou a osmaženou uzeninou.
  • Další možností je přidat nakrájené a osmahnuté tofu, může být uzené. 
  • Vzhled polévky bude ještě lákavější, když ji posypeme na talíři jemně nakrájenou čerstvou naťovou zeleninou, např. petrželkou nebo pažitkou. Výborný je také pórek.

O tom, jak je čočková polévka jednoduchá na uvaření, se můžete přesvědčit z následujícího videa. Čočka z našeho receptu  je ochucená mletou paprikou, pepřem a česnekem, zahuštěná světlou jíškou a na talíři doplněná nakrájenými párky.

Můžete se podívat i na další luštěninové recepty do velkého přehledu polévek v našem receptáři.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více