Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Desatero rad na téma Velikonoce: Znáte velikonoční tradice? Poradíme s přípravou výborné nádivky a beránka
Zdroj: Toprecepty

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem oslavujícím vzkříšení Ježíše Krista. Neslaví ho však jen křesťané, pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou jara a probouzení přírody. Víte, co se jí a vaří podle tradic v jednotlivé velikonoční dny?

K oslavám Velikonoc patří celý Svatý týden, který s sebou nese několik dní s pojmenováním, zvyklostmi a tradičními pokrmy: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a neděle Velikonoční. Poradíme, co v každý daný den jíst, a kdy je ten nejlepší čas začít malovat vajíčka. 

1

Co se připravuje na Velikonoce

Mezi tradiční sladké velikonoční pokrmy patří domácí mazanec, beránek, kynuté jidáše a věnce. Ze slaných jídel se připravuje jehněčí nebo kůzlečí maso, tradiční velikonoční nádivka s nasekanými kopřivami a také pučálka z napučených semen hrachu. Dříve se hojně pekly kváskové chleby, preclíky a různé placky, ke kterým se ve větším množství pilo víno. V závěru nesmíme zapomenout na barvení velikonočních vajíček, které k tomuto období neodmyslitelně patří, a ze kterých připravujeme pomazánky, vaječné tlačenky a jiné vaječné dobroty

2

Kdy se nesmí jíst maso

Podle tradic začíná období půstu Popeleční středou a trvá 40 dní až do Velikonoc. Právě Popeleční středa a Velký pátek před Velikonocemi jsou dva nejpřísnější dny, ve které bychom se měli vzdát masa, a mělo by se jíst během dne jen jedno jídlo. Nicméně v katolictví jsou například ryby brány jako běžný postní pokrm, který se nezařazuje do masa. 

3

Co jíst v době půstu

Půst rozhodně neznamená, že se zřekneme jídla úplně a budeme hladovět. Zpravidla jde o nepřejídání se, a zároveň se můžeme v této době zřeknout potravin, které pro nás nejsou nezbytné (alkohol, káva, sladkosti, velká konzumace masa). Doporučuje se tuto dobu využít k očistě organismu a k zařazení více ovoce, zeleniny a ryb do svého jídelníčku. 

4

Kdy a jak se dělá nádivka

Velikonoční nádivka, neboli hlavička, se tradičně peče na Bílou sobotu v podvečer a konzumuje se po skončení půstu na Velikonoční neděli. Do nádivky patří maso, mohou být i 2-3 druhy, ale především maso uzené, které uvaříme v osolené vodě do měkka a nakrájíme na kostičky. Nesmí chybět také pečivo, nakrájené na kostičky, které zvlhčíme vývarem z masa, vejce (z bílků ušleháme sníh) a nasekané bylinky, nejčastěji mladé kopřivy. Celou směs nalijeme na plech s pečicím papírem a zapečeme dozlatova, přibližně 30 minut. Podáváme s chlebem nebo nakládanou zeleninou. 

5

Co se vaří na Bílou sobotu

Na Bílou sobotu vrcholí přípravy na Velikonoční neděli. Barví se vajíčka, uklízí se dům, pletou se pomlázky a hojně se vaří. Hospodyňky zadělávaly těsto na kynuté mazance a nejrůznější buchty, pekly beránka, dělaly velikonoční nádivku a na oběd vařily jarní polévku s bylinkami

6

Co by se mělo jíst na Velký pátek

Na Velký pátek se nesmí konzumovat maso, stejně jako na Popeleční středu, výjimkou jsou ryby. Nejčastěji se připravovalo jedno jednoduché postní jídlo během dne, např. v podobě husté polévky z kysaného zelí a brambor, sladkých ovocných knedlíků, špenátu, luštěnin (jako jsou hrách a čočka) a jáhel. 

7

Proč se na Velikonoce zdobí vajíčka

Barvená vajíčka mají již dlouhou tradici a historii. Důvod byl spíše praktický, protože během čtyřicetidenního půstu, kdy se nesmělo jíst maso, mléčné výrobky ani vejce, lidé řešili problém, co udělat s takovým velkým množstvím nesnězených vajec. Věděli, že uvařená vejce mají delší trvanlivost, a pro rozlišení od čerstvých je barvili na červeno. Postupem času se vajíčka začala více zdobit a sloužila jako dar pro koledníky. 

8

Kdy se mají malovat vajíčka

Vajíčka se barví a zdobí podle tradic na Bílou sobotu. Můžeme je zdobit voskem, drátkem, či nabarvit přírodními nebo kupovanými barvami. Zdobí se vařená vejce, nebo jen vyfouklé skořápky, které dále slouží jako dekorace. 

9

Jak se dělá velikonoční beránek

Beránka pečeme na Bílou sobotu jako symbol pečeného jehněčího masa. Nejčastěji se dělá z piškotového těsta, které nalijeme do tukem vymazané a moukou vysypané formy ve tvaru beránka. Poté těsto upečeme dozlatova a beránka můžeme potřít polevou, podle chuti bílkovou nebo čokoládovou. Ozdobíme mašlí, nos a oči můžeme naznačit hřebíčkem a mandlemi. 

10

Co se jí na Zelený čtvrtek 

Na Zelený čtvrtek bychom měli jíst zelené pokrmy. Právě zelená strava má totiž zajistit po celý rok zdraví a chránit před nemocemi. Tradičně se připravovala polévka z různých bylinek jako je medvědí česnek, kopřivy, nebo petržel. Oblíbený byl špenát z kopřiv, který je v dnešní době nahrazen spíše špenátem klasickým. Také se vařilo zelí, připravovala kapusta, nebo hrách. V novodobém pojetí si můžeme připravit např. zelené smoothie plné vitamínů. 

Jak upéct velikonoční jidáše

Na Škaredou středu se podle tradice pekly jidáše ve tvaru stočeného provazu, který symbolizuje smutný konec zrádného Ježíšova učedníka Jidáše. Pečeme je ze sladkého kynutého těsta, do kterého můžeme přidat rozinky, a po upečení je potíráme medem, což má zaručit zdraví a sílu. 

Upečte si je s námi podle názorného video-návodu níže. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky