Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koláčové dobroty od Marcely: Pekařka nám prozradila svůj recept na dvojctihodné koláčky, které voní máslem a rumem
Zdroj: se souhlasem Marcely Soukupové/koláž Toprecepty

V malebné vesničce Zadní Třebaň v údolí Berounky peče Marcela Soukupová své vynikající koláče, které jsou vyhlášené po širokém okolí. Tak jsme se tam vydali taky, pekařku vyzpovídali a rovnou pro čtenáře webu Toprecepty.cz získali recept na koláčky, jež se pyšní oceněním Originální produkt Zápraží!

Téměř milion koláčků

Pečení koláčů se Marcela Soukupová věnuje již 18 let a za tu dobu napekla, jak sama říká, skoro milion koláčů. „Pečení mě bavilo snad odjakživa," zmiňuje Marcela a dodává, že už jako malá v kuchyni pomáhala mamince a babičce, i když ještě ani nedosáhla na stůl! 

Když pak na rodičovské dovolené přemýšlela, co dělat, rozhodla se, že si splní dlouholetý sen a začne péct koláče na zakázku. A tak postupně vznikla značka Koláčové dobroty, s níž získala Marcela spoustu ocenění, například Živnostník roku za rok 2017. 

Dvojctihodné koláčky pak mají značku kvality Klasa a malé vázané koláčky s příchutí tvarohu získaly nově tento měsíc označení Regionální potravina za Středočeský kraj pro rok 2024. Jak ale říká sama Marcela, největším uznáním pro ni je, když se zákazníci vracejí. 

Dokonalé koláčky od Marcely

Marcelinou specialitou je kynuté těsto a dvojctihodné koláče. „Ty peču podle rodinného receptu, který jsem dostala od své maminky" prozradila nám Marcela, když jsme ji navštívili na zahradě jejího domu v Zadní Třebani.

Právě sem si můžete zajet pro její Koláčové dobroty. Kamenný obchod totiž pekařka nemá, ale chodské koláče, Honzovy buchty, malé tlačené svatební koláčky, dvojctihodné koláčky nebo šťavnaté koláče s ovocem si lze objednat na jejím eshopu a pak po dohodě vyzvednout rovnou v Třebani ještě čerstvé. 

Všechny koláčové dobroty přitom pekařka dělá ručně, takže je každý originál. Důraz klade i na kvalitní suroviny. Používám pouze  českou mouku, tvaroh z místní farmy, klasické české máslo a většinu náplní dělám vlastnoručně," svěřuje se Marcela.

Kam pro koláčky?

Pokud bystě chtěli Koláčové dobroty ochutnat, ale do Třebaně to máte daleko, můžete si je i objednat a nechat dovézt. Marcela své výrobky rozváží hlavně po okolí, ale po dohodě i do Prahy. Některé pečivo, třeba vázané koláčky, si lze nechat poslat poštou nebo přes Zásilkovnu

Anebo vyrazte v sobotu 15. 6. 2024 do pražské Grébovky na Apetit Piknik, kde budou mít Koláčové dobroty svůj stánek. Řiďte se podle vůně, koláčky se totiž budou péct přímo i na místě. A kdyby ani to neklaplo, získali jsme pro vás od Marcely její léty prověřený recept.

Dvojctihodné koláčky

Poctivé dvojctihodné koláče, které voní máslem a rumem si můžete docela snadno upéct i doma. Aspoň si tak ověříte, že jsou nejlepší hned po upečení. 

Budete potřebovat: 190 g vlahého mléka, 2 žloutky, 2 vejce, 60 g vlahého másla, 1 lžíci sádla, 15 g droždí, 500 g hladké mouky, špetku soli, ½-1 lžičku citronové kůry, 80 g cukru krupice, máslo na mašlování. Na náplň si připravte: 1 kostku měkkého tvarohu, 100 g cukru a 2 žloutky. Dále: 1 vejce a panák mléka na potření koláčů a 250 g povidel (nejlépe domácí, ale můžete použít i ta z obchodu). Na žmolenku: 200 g polohrubé mouky, 200 g cukru krupice a 100 g měkkého másla. 

  1. Všechny suroviny (i mísu) si vyndejte den předem, aby měly stejnou pokojovou teplotu. Pokud by to tak nebylo, mohlo by se těsto srazit. Mléko ohřejte tak, abyste v něm udrželi prst. Musí být vlažné, ale ne horké!
  2. Do mléka si rozdrobte kvasnice, posypejte je dvěma až třemi lžícemi cukru a nechte vzejít kvásek. Trvá to asi 10 minut. Ten pak dejte do mísy a přidejte další ingredience – vajíčka, žloutky (bílky můžete použít na potření), zbylý cukr a mouku smíchanou se špetkou soli a citronovou kůrou. Máslo a sádlo dejte až na konec a těsto důkladně prohněťte buď v robotu nebo ručně. 
  3. Těsto pak nechte přikryté kynout v teple (ideálně při teplotě kolem 20-25 °C) asi 40 minut. Mezitím si připravte tvarohovou náplň jednoduše smícháním tvarohu, cukru a žloutků.
  4. Těsto pak rozdělte na kousky o váze 50 g. Ty položte na pracovní plochu a na ně naneste nejlépe cukrářským sáčkem nádivku. Pak koláčky zabalte, udělejte pevný spoj, vytvarujte z těsta kuličku a tu položte spojem dolů na plech. 
  5. Dnem skleničky namočeném v mouce dělejte v koláčích důlky. Nebojte se pořádně zmáčknout, jinak těsto hodně vykyne a náplň se rozteče po koláči. Prohlubně rovnou plňte povidly a okraje potřete bílkem nebo celým vejcem smíchaným s trochou mléka. Střed nepotírejte, aby náplň nevytekla. 
  6. Poté náplň posypejte žmolenkou, nebojte se opět vše trochu zmáčknout, plech vložte do trouby předehřáté na 180 °C a koláčky pečte dozlatova. Trvá to asi 20 minut. Ještě horké koláče nakonec mašlovačkou potírejte rozehřátým máslem smíchaným s trochou rumu. 

Náš tip: Pokud vás lákají vázané koláčky, jejichž recepturu si Marcela chrání, můžete vyzkoušet naši verzi podle tohoto video receptu

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie

Náhodný recept Zobrazit více