Pane siciliano (chléb ze Sicilie)

Suroviny

Na bigu:
250 g vody
300 g hladké mouky
200 g semoliny
5 g droždí
Dále:
500 g semoliny
330-350 g vody
4 rovné lžičky soli
2 lžíce medu
4 lžíce olivového oleje
15 g droždí

Postup přípravy receptu

  1. Den předem přichystáme bigu – ve vodě rozpustíme droždí, přidáme mouky a uhněteme opravdu husté těsto. Zakryté ho necháme asi 3 hodiny v teple, pak uložíme na noc do lednice.

  2. Dvě hodiny před zaděláváním těsta vytáhneme bigu z lednice, aby se trochu ohřála. Zároveň jsem do nachystané semoliny nalila téměř všechnu vodu a promísila, aby mohla proběhnout autolýza. Tu trošku vody, která zůstala stranou (stačí 3 lžíce), jsem pak použila na rozmíchání droždí.

  3. Bigu v míse roztrháme, přidáme zbytek surovin včetně namočené mouky a ve vodě rozmíchaného droždí a uhněteme pevné těsto. Zakryté utěrkou ho necháme asi dvě hodiny kynout, pak vyndáme na pomoučený vál, propracujeme a rozdělíme na čtyři díly = čtyři chleby.

  4. Z každého dílu uděláme bulku a necháme je asi 20 minut odpočinout. Pak bulky rozválíme na 60-70 cm dlouhé prameny, které svineme buď do tvaru očí nebo mafaldy – uděláme vlnkovatého hada, kterému volný konec přehodíme přes „hřbet“ a zasuneme pod těsto.

  5. Všchny čtyři chleby uložíme na velký plech, dobře potřeme vodou, hustě zasypeme sezamem, zakryjeme utěrkou a necháme asi hodinu kynout.
    Pak chleby zastříkáme vodou a upečeme v dobře vyhřáté troubě, pokud máme, na kameni. (230°C/20 min, pak zeslabit na 170°C a dopéct – asi 20-25 minut)

Poznámka od kuchařky

Sicilská mafalda….sicilské oči….prostě sicilský chléb.

Svrchu tenčí úžasně křupavá kůrka, ovoněná sezamem, uvnitř neuvěřitelně hedvábná, krásně žlutá střída.

Pekárnománie -> http://www.pekarnomanie.cz/pane-siciliano/

Komentáře k receptu Pane siciliano (chléb ze Sicilie)

Tématické fráze: chléb pane semolina sicilský chléb recept na chléb ze semolíny recepty ze semolino mouky chleba ze semoliny chleba zadelavany bigem domácí chléb ze semoliny hléb pane semolina chléb ze semolinové bez mouky chléb s bigou semolinový chléb chleb ze semolina sicilska mafalda pane semolino chléb recept na sicilský chleba chléb pane semolinový chlěb recept chléb ze semoliny chleb z semoliny recept chleba s bigou