Kvásek z fermentované ovocné vody

cathleen Kuchařka: cathleen

Pro začátečníky 0 názorů

Suroviny

přezrálé jablko
hrst rozinek
žitná celozrnná mouka
Recept si zatím oblíbili 4 kuchaři

Postup přípravy receptu

  1. Přezrálé jablko nakrájíme na kousky (včetně jadřince, vykrojíme jen bubáka a utrhneme stopku) a vložíme ho do klasické zavařovací sklenice.
    Přidáme menší hrsku rozinek, zalijeme převařenou vodou, zakryjeme víčkem a necháme v teple kvasit. Během kvašení můžeme párkrákt lžící promíchat.
    Naložila jsem ve čtvrtek večer, v neděli ráno bylo vykvašeno.

  2. Fermentovaná voda je plná bublinek a šumí (je vidět na fotce). Scedíme ji, část použijeme, zbytek můžeme uschovat v lednici, kde pár dnů vydrží beze změn.

  3. Než vznikne kvásek, který sám vykyne těsto, je třeba ho 2x nakrmit:
    110 g fermentované vody a 90 g žitné celozrnné mouky necháme v teple zdvojnásobit objem. U nás to trvalo 3,5-4 hodiny.

  4. K vykvašené směsi přidáme dalších 100 g fermentované vody a 90 g žitné celozrnné mouky, dobře rozmícháme a po vykvašení (cca 5-8 hodin, podle okolního tepla) vše použijeme na zadělání těsta na chleba.

Poznámka

Tuto jednoduchou metodu jsem poprvé potkala u Piotra Lesnianski. Je vhodná pro ty, co nemají kvásek nebo se jim nedaří ho vypěstovat. První chleba z tohoto čerstvého kvásku je maličko jiný, než klasika, ale přesto výborný. Dalším krmením kvásek získá na síle.

Pekárnománie -> www.pekarnomanie.cz

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 12 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Kvásek z fermentované ovocné vody

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: kvasek z rozinek kvásek z jablka kvásek z jablek kvásek z rozinky recept na fermentovanou ovocnou vodu chleba z fermentované vody kvásek z vodou z jablek fermentovaný kváskový chléb recept fermentovany chléb fermentovaná mouka kvásek ze sodovky fermentované těsto kvásek z z jablek chleba z fermentované ovocné vody fermentovaná voda na chléb chléb zadělaný fermentovanou ovocnou vodou chléb z fermentované vody recept na kvásek s jablka fwrmentovana voda kvásek ovocem