Kváskový hrnkový chléb

Suroviny

2 hrnky žitného kvásku (www.kvaskovychleb.cz)
1 hrnek žitné chlebové mouky
1 hrnek pšeničné chlebové mouky
2 hrnky hladké mouky
1/2 hrnku vody
2 lžíce oleje
2 lžičky soli
2 lžičky kmínu
4-8 g kvasnic (podle kvality kvásku)
podle chuti semínka, ovesné vločky atd.
hrnek = 200 ml

Postup přípravy receptu

 1. Do pekárny vložíme nejprve tekuté (včetně kvásku) a poté sypké ingredience. Kvasnice navrch do důlku v mouce tak, aby nebyly v kontaktu se solí.

 2. Po signálu přidáme podle chuti semínka a ovesné vločky. Osobně dávám směs ze slunečnice, lnu, sezamu a vloček o celkovém objemu 200 ml. Pečeme na celozrnný program.

Poznámka od kuchařky

Díky kombinaci kvásku a kvasnic kyne dobře i bez cukru.

Nemáme-li k dispozici žitný kvásek, lze jej nahradit polovinou množství vody a polovinou celozrnné žitné či jiné mouky, kvasnic pak cca 12 až 15 g (žitná mouka kyne hůře než pšeničná).

Komentáře k receptu Kváskový hrnkový chléb

 • StandaCB StandaCB

  Jiný recept, mkrněte sem: kvaskovy-chleb.cz

  Odpovědět

 • Merylas Merylas (moderátorka)

  Vitalij: Bylo by docela fajn tady mít i recept od Tebe, pokud teda tomu rozumíš tak, jak naznačuješ;-) Tady autorka netvrdí, že je to žitný chleba a celokváskový. Je více různých druhů chleba s různým složením a ne jen z žitné mouky.

  Odpovědět

 • Vitalij Vitalij(neregistrovaný)

  Já když vidím ty mudrlanty, jak cpou do žitného chleba pšeničnou mouku a normální kvasnice, tak bych je poslal na Macháčkův palouk na maliny a ať se nemotají do pečení chleba! Když chleba, tak zdravý chleba! Pak se musí péci z žitného kvásku, z žitné celozrnné mouky grahamového typu a z žitné tmavé chlebové mouky. A jen voda, mořská sůl, kmín a mletý koriandr. Chleba pak nemá konkurenci! Kdo chce péci chleba jako buchty s kvasnicema, ať píše recepty do buchet!;-)

  Odpovědět

 • Jita Jita(neregistrovaná)

  :):Máte pravdu,já peču kváskový a nechám těsto kynout 16 hod v míse pak ještě 2 hod a pak 55 min.peču v jenském skle.Napřed 30 min.zakrytý víkem a pak 25 min.odkrytý.Je krásný,křupavý a vydrží celý týden.

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Tenhle chleba kváskový je....jak jinak byste (třeba už jen názvem) dali vědět, že v těstě je žitný kvásek? A je ho tam docela hodně.
  Chlebík, který je kynutý POUZE kváskem, přece může být nazván celokváskovým;-)
  S tímhle názvem plně souhlasím:yes: (a všem, :-) i :-( doporučuju - máte-li recept na vyzkoušený celokváskový chleba, přidejte ho sem! Takto to vypadá, že pouze planě mentorujete a poučujete. A to umí každý.....:-D )

  Odpovědět

 • :-( :-((neregistrovaný)

  Marie Klara říká kváskový všem chlebům s kvasnicemi, do kterých dá trošku kvásku...

  Odpovědět

 • :) :)(neregistrovaný)

  vypadá krásně ale s kváskovým má bohužl společné jen jméno, kváskový má být proto že se v něm neužívají kvasnice které následně v našem žaludku kvasí, ale přírodní kvásek z žitné mouky a vody (opravdu to nakyne ale chce to dny ne hodiny !)

  Odpovědět

 • HankaPu HankaPu

  Chlebík vypadá nádherně a určitě je i moc dobrý:yes: +

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Krásný chlebík!!:-):yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: kváskový chléb pro začátečníky chleba z kvásku hrnkový chléb hrnkový chleba kváskový chléb podle dity p. chléb z kvásku celožitný chléb domácí kváskový chléb pečeme z kvásku chleba s kváskem recept na chleba s kvaskem jak se peče kváskový chléb žitný chléb s kvasnicemi celožitný chléb recept kváskový chléb v domácí pekárně recept na chleba z kvásků nejlepší recept na bezlepkový chleba chleb s kvaskem domacichleb domácí chleba hrnkovy