Slovenský krémeš

Suroviny 16 porcí

Medové pláty:
280 g hladké mouky
100 g cukru moučka
1 lžička prášku do pečiva
50 g rozpuštěného vychladlého másla
2 vejce
1 lžíce rumu
1 lžíce medu
špetka soli
Pudingový krém:
1l mléka
3 vanilkové pudingy
250 g másla
4 žloutky
150 g krupicového cukru
2 smetany ke šlehání 40% (kdo chce větší vrstvu šlehačky, použije 3 smetany)
moučkový cukr na posypání

Postup přípravy receptu

  1. Nejprve začnu přípravou medových plátu, na které do větší mísy dám hladkou mouku se špetkou soli, přidám lžičku prášku do pečiva a zamíchám. Dále přidám moučkový cukr, vejce, lžíci rumu, lžíci medu, rozpuštěné máslo a vypracuji hladké nelepivé těsto, které vložím do sáčku a dám odpočívat do lednice.

  2. Zatímco těsto bude odpočívat, připravím pudingový krém. Z litru mléka maličko odliji stranou do nádobky, do které přidám 3 sáčky vanilkového pudingu a rozmíchám. Dále přisypu krupicový cukr, zamíchám a dám stranou.

  3. Zbylou část mléka vliji do hrnce, přidám 4 žloutky zamíchám a těstě před bodem varu přiliji směs pudingu a cukru a míchám, dokud nevznikne hustý krém. Ten poté odstavím, zakryji potravinářskou folií, aby se neutvořil škraloup a dám vychladnout. Pokud chcete zužitkovat i bílky, vyšlehejte je a zamíchejte je do horkého pudingu.

  4. Zatímco krém chladne, vrátím se k těstu. To rozdělím na dvě části a z každé vyválím plát o velikosti plechu. Vyválené těsto přenesu na plech, který mám ale otočený dnem vzhůru, tzn., že peču na jeho spodní části z druhé strany. Plech mám pomazaný máslem a posypaný moukou. Oba pláty peču v předem vyhřáté troubě na 180°C, 10 - 12 minut, tedy dozlatova.

  5. Po upečení jsem plát nechala chvíli chladnout na pekáči, poté ho opatrně stáhla a přenesla na mřížku, kde jsem ho nechala chladnout.

  6. Než pláty vychladly, pustila jsem se do přípravy krému. Vychladlý puding jsem promíchala a připravila jsem změklé máslo, které budu postupně do pudingu zašlehávat. Je nutné, aby puding i máslo měly stejnou teplotu, jinak by se mohl krém srazit. Nakonec jsem krém promíchala stěrkou.

  7. A teď se pustíme do sestavení řezů. Na dno pekáče vyložené pečícím papírem jsem dala vychladlý medový plát, na který jsem nanesla pudingový krém a stěrkou ho rovnoměrně rozetřela.

  8. Ze dvou 40% smetan ke šlehání jsem vyšlehala šlehačku a tu nanesla na pudingový krém. Kdo by chtěl vyšší vrstvu šlehačky, použije 3 smetany.

  9. Na šlehačku jsem položila druhý plát, který se mi ne úplně ukázkově upekl a musela jsem ho po stranách trochu seříznout. Odřezky jsem vyplnila tu část plechu, kde nebyla šlehačka zakrytá, abych neplýtvala, že... Řezy vložte do lednice a nechte je tam do druhého dne. Pláty natáhnou vlhkost a půjdou lépe krájet a nebudou praskat.

  10. Druhý den řezy naservírujte, poprašte moučkovým cukrem a nechte si chutnat.

Komentáře k receptu Slovenský krémeš

Tématické fráze: kremes kremež kremes recept domáci krémeš top recepty kremes krémeše recept recept na kremeše kremež recept kremes top recept babitčin kremeš top recept slovenské řezy top krémeš kremoš kremeše recept na youtube videorecept jak zužitkovat žloutky krémeše zákusek slovenský kremeš kremeš.. dvou vrstvy kremes moucnik keremes