Václavky na čínský způsob

Suroviny

talíř klobouků václavek
2 lžíce sádla
pepř
sůl
paprika
grilovací koření
česnek
sójová omáčka

Postup přípravy receptu

 1. Houby nakrájíme na kousky, propereme studenou vodou a necháme okapat. Na pánvi rozpálíme sádlo, do něj vložíme kousky václavek, osolíme a opepříme, přidáme i špetku papriky.

 2. Houby pustí šťávu, kterou necháme za stálého míchání vydusit. Pak přidáme 1 stroužek česneku a tři špetky grilovacího koření, dochutíme sójovou omáčkou.

 3. Na talíři zdobíme krájeným pórkem, listem salátu, plátky rajčat a papriky. Podáváme s pečivem.

Poznámka od kuchařky

Václavky: Na hromadný podzimní vpád václavek se každoročně těší většina houbařů. Méně už je milují lesníci a zahrádkáři, neboť ti vědí, že jde o houbu dřevokaznou, škodlivou, parazitující, která může na zahradě zničit i ovocné stromy. Tento problém se ale nás houbařů tolik netýká, my s napětím očekáváme okamžik, kdy už si budeme moci připravit václavky na kmíně, zavařit je do octa, nebo je servírovat s omáčkou, do které se dává karamelizovaný cukr a červené víno. Omáčka se připravuje zvlášť, zahušťuje moukou a koření hřebíčkem. Teprve do hotové přidáváme pečlivě podušené kloboučky václavek.

Václavky bychom měli vždy dusit alespoň 15-20 minut, protože nedokonale tepelně upravené mohou způsobit žaludeční potíže, protože jsou tužší a tím i hůře stravitelné. Nožičky václavek jsou ještě daleko tužší, proto je nepoužíváme vůbec.

Komentáře k receptu Václavky na čínský způsob

 • MamlajdaD MamlajdaD (autorka receptu)

  tejeje (moderátorka): Jsem opravdu ráda, že ti chutnalo! :yes::-K

  Odpovědět

 • tejaja tejaja (moderátorka)

  MamlajdaD: Ten recept obsahuje všetko, čo mám rada - huby a kopec zeleniny. :yes: ;-)

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD (autorka receptu)

  Tejaja (moderátorka): Páni, to je nádhera na tom talíři! :yes::-D Máš to nazdobené tou zeleninkou jako na královský stůl! <3;-):-8 No a jsem šťastná, že ti to chutnalo!:-Q:-D Samosebou, že jsem ráda za ty parádní fotky, kdo by nebyl!;-):-8:-D:-K Opravdu moc děkuji za vyzkoušení i za fotografie a mám z toho ze všeho velkou radost!;-):-D<3:-K Díky a moc zdravím! :-K:-K

  Odpovědět

 • tejaja tejaja (moderátorka)

  Recept rýchly, výborný. :yes: Ako všetky jedlá s hubami. :-D Vynechala som akurát grilovacie korenie, dala som viac papriky, tú mám v jedlách rada. :-*;-) Nebolo mi treba ani pečivo, zelenina stačila. ;-)

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD (autorka receptu)

  zdenka.s: Děkuji za milý komentář. :-K Jestli recept jakkoliv poslouží, jsem vždycky moc ráda. ;-) :-8 No ony václavky letos teprve porostou, tedy alespoň doufám, ale já se na ně ani na jiné houbičky také nedostanu, tak zkouším žampiony a většinou s výborným výsledkem. No míchanice ze žapionů by asi nebyla nic moc, ale tento recept by skoro jistě šel i ze žampionů, ale do receptu jsem to nemohla napsat, protože ze žampionů jsem to zatím nezkoušela. Nechci vás navádět, ale zkuste a myslím, že to určitě vyjde! Pokud zkusíte, napište to, prosím, sem, aby to věděli i ostatní. Za to bych vám byla moc vděčná. Já zatím nestíhám vše sama uvařit, ono se to musí stihnout i sníst;-);-);-) Ještě jednou dík za komentář a zdravím!:-K:-K

  Odpovědět

 • zdenka.s zdenka.s

  MamlajdaD :moc pěkný a pro mě lákavý recept,teď už jen mít ty václavky
  A děkuji za zajímavou poznámku ,dozvěděla jsem se něco co jsem nevěděla :yes: :-K

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD (autorka receptu)

  Tejaja (moderátorka): No to o těch václavkách jsem to napsala podle nějakého mykologa.:-O Kdybych dříve věděla, že se budou hodit poznámky o autorech nebo literatuře, tak bych si dělala poznámky. Ale ono mne to ani ve snu nenapadlo, psala jsem ty recepty spíše jen pro rodinu a pro zpestření prokládala někdy poznámkami. Kdybych to měla poznačené, tak bych ti teď naservírovala s chutí "pachatele":-!:-D Ale jak jsem koupila, tak jsem prodala, jak se u nás říká. ;-)
  Pokud budou václavky, a já věřím, že budou, a vyzkoušíš ten recept, tak ti budu moc vděčná!:-K Jsem tvůj velký dlužník za všechny ty vyzkoušené recepty, moc velký dík! :-D:yes: Tak já sobě i tobě držím palce, aby václavky rostly!:-D:-D:-D Moc dík za komentář a zdravím!:-K:-K

  Odpovědět

 • tejaja tejaja (moderátorka)

  Mám záhradu pod lesom, václavky mi na záhrade rastú, ale ešte nikdy na žiadnom ovocnom strome neboli. Vždy pekne na zemi. Niekedy ich je neúrekom. Takže čakám aj tento rok a vyskúšam recept. ;-):yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: jak zavařit václavky jak připravit václavky václavky na na pánvi jak dusit václavky koření z václavek jak připravit vaclavky čína z václavek