Vepřovka z pečeného masa

Vepřové maso Doba přípravy: Příprava+pečení+ zavařování=20 min.+1,5 hod.+1 hod 6 názorů

Vepřové maso Doba přípravy: Příprava+pečení+ zavařování=20 min.+1,5 hod.+1 hod 6 názorů

Suroviny

1 kg plece nebo krkovice
1 a 3/4 kg bůčku s kůži i s kostmi
18 g soli a 18 g rychlosoli
50 g sušeného česneku (granulovaného)
20 g drceného kmínu

Postup přípravy receptu

 1. Z bůčku seřízneme kosti i s masem, jednotlivá žebra položíme na dno kolem pekáče. Kdo nemá rád kůži, seřízne ji a položí řeznou plochou na dno pekáčku. Mně kůže nevadí, krájím maso na kostky cca 3 – 5 cm i s kůží.
  Když je všechno maso pokrájené, přisypeme sůl, rychlosůl a kmín. Důkladně promícháme. Podlijeme asi 4 – 5 dl vody, pekáč uzavřeme poklicí nebo alobalem, dobře utěsněným kolem pekáče.

 2. Vložíme do trouby předehřáté na 220º C na 15 – 20 minut, aby se maso rychleji prohřálo. Pak teplotu snížíme na 150 º C a pečeme do změknutí masa.

 3. Vyjmeme kosti, maso z nich obereme a přidáme k ostatnímu nebo si na něm s krajícem chleba a okurkou pochutnáme (jako bonus za práci).
  Zavařovací sklenice naplníme teplým pečeným masem asi do ¾ výšky sklenic, vypečenou šťávu do sklenic rozdělíme. Okraje sklenic pečlivě otřeme papírovou utěrkou, zavíčkujeme a zavařujeme v hrnci zalité vodou do výše obsahu ve sklenicích při 100 º C od začátku varu 1 hodinu. Sklenice vyndáme a necháme zchladnout.

 4. Přechováváme na chladnějším místě, ve špajzu, sklepě nebo v lednici. Pokud chcete vepřovku mazat na chleba za studena, tak upečené maso před naplněním do sklenic rozmačkejte šťouchadlem na brambory a zavařte ho rozmělněné.

 5. Já zavařuji celé kostky do menších sklenic pro jednoho, pak používám ohřáté (na malé pánvičce) buď k večeři s chlebem a nakládanou zeleninou (Moravanka, okurky, kozí rohy apod.) nebo uvařím dva brambory (nebo ohřeji zbytek knedlíku, brkaše atd.), přidám na talíř ohřáté kostičky masa a k tomu salát nebo zeleninu. Při ohřívání případně dosolím, přidám drcený kmín nebo česnek - každý podle své chuti.

 6. Pokud uděláte základ na guláš, přidáte tam šťávu z ohřáté vepřovky a trochu vody, dochutíte podle potřeby, přidáte kostičky masa a je zase jiné jídlo. Dá se to použít i do rizota atd., fantazii se meze nekladou.

 7. Použití rychlosoli (pragandy) není jen kvůli pěkné růžové barvě masa, ale hlavně proto, že zamezuje kontaminaci masových výrobků a konzerv botulotoxinem. Dávám jen poloviční množství pragandy a poloviční množství obyčejné kuchyňské soli.

Poznámka od kuchařky

Samotné zavařování je jednoduché - bod 1 - 3.

Komentáře k receptu Vepřovka z pečeného masa

Tématické fráze: vepřovka zavarujeme pečené maso zavařujeme pečeně zavarujeme pečené maso recepty zavařovaní pečeneho masa-recept veprovka z pečené v troubě zavařujeme pečeného masa jak ohřát pečené maso v troubě zavařujeme maso francouzská vepřovks