Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak upéct domácí veku? Chlebíčky milujeme všichni, ale co kdybychom je tentokrát připravili z domácí veky? Poradíme, jak na to
Zdroj: Top recepty

Koupit si veku, to není nic složitého, ale my vám ukážeme, jak si upéct veku domácí. Pro změnu může být dokonce špaldová. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších receptů a věříme, že s nimi budete mít úspěch.

Základem veky je dobře vykynuté těsto, které připravíme z obyčejné mouky, nebo část mouky nahradíme moukou celozrnnou pšeničnou např. špaldovou - díky tomu bude naše pečivo výživnější. K mazání použijeme některou z oblíbených pomazánek, mezi nejoblíbenější patří ty česnekové, ale výběr je daleko větší.

Výborné těsto na domácí veky

S přípravou těsta na pečení veky nám může pomoci domácí pekárna. V tom případě postupujeme tak, že do nádoby vložíme nejprve tekuté suroviny, začínáme vodou, podle doporučení v návodu. Zapneme program Těsto. Během kynutí bude mít to naše těsto ideální teplotu, a my si ušetříme práci s mícháním. Poté těsto z nádoby vyjmeme, ještě propracujeme a vytvarujeme veky, ty pak necháme znovu dokynout. Po upečení budou krásně kypré. 

Domácí chlebíčková veka

Z uvedeného množství surovin upečeme 3–4 veky.

  1. Potřebujeme 1 kg hladké mouky, 40 g droždí, 10 g cukru, 2–3 lžičky soli, 6 lžic oleje, 0,5 l mléka (nebo množství upravíme podle potřeby).
  2. Z části vlažného mléka, trošky mouky, droždí a cukru umícháme řídký kvásek, který necháme přibližně 15 minut kynout.
  3. Poté ke kvásku přidáme ostatní suroviny a vypracujeme pružné těsto, které necháme kynout dalších asi 45–60 minut.
  4. Pak těsto znovu propracujeme a rozdělíme na tři až čtyři části. Z každé z nich vytvarujeme veku.
  5. Veky položíme na plech s pečicím papírem a necháme je znovu kynout dalších 30–45 minut. Čas kynutí závisí i na teplotě místnosti, ve které těsto kyne.
  6. Potom veky potřeme rozšlehaným vajíčkem nebo jen vodou a vložíme do předem vyhřáté trouby na 200 ºC.
  7. Pečeme přibližně 30–35 minut.

S postupem poradí názorné video:

Přejeme, aby se vám vaše veky krásně povedly. Další inspiraci ze studené kuchyně najdete v našem přehledu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky