Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vosí hnízda patří k nejoblíbenějším druhům nepečeného cukroví. Vyberte si svůj oblíbený tvar i chuť
Zdroj: Toprecepty.cz

Vosí hnízda jsou asi nejoblíbenější nepečené cukroví. Je to kopeček těsta plněný alkoholickou náplní a posazený na lineckém kolečku. Nabízíme přehled chutí i tvarů od našich uživatelů.

Vlastně bychom jim měli říkat včelí úly, protože vosí hnízda bylo vždy docela jiné pečivo. Ale název vosí hnízda je už mezi lidmi tak zažitý, že tím většina z nás myslí tuhle nepečenou dobrotu.

Patříte do tábora vosích hnízd nebo včelích úlů? Ať tak či onak, málokdo si umí představit vánoční svátky právě bez nich. Jemné rumové těsto, krém s pořádnou dávkou vaječného likéru, pár minut času a… Podívejte se na všechny vosí hnízda.

Jak hnízda tvoříme

Těstem se naplní formička (dříve to bývala i likérová sklínka, dnes jsou formičky plastové a dokonce otvírací, což usnadňuje manipulaci), udělá se důlek, naplní krémem a přilepí na korpus z lineckého pečiva nebo dětský piškot. Dříve se formičky vysypávaly moučkovým cukrem a pak se úlek musel vyklepnout. Často to bylo obtížné, protože těsto hodně lepilo, někdy se i trhalo. Na to máme naštěstí dobrou vychytávku:

Těsto může být různé, někdo ho dělá z ořechů, cukru a vajec, někdo z piškotů, někdo s kokosem nebo mandlemi místo ořechů, jiný z piškotů s kakaem. Drcené nebo mleté piškoty se zvláční změklým máslem a rumem nebo likérem. 

Podstavcem může být původní a stylovější linecké kolečko, ale musíme s tím počítat při pečení lineckého cukroví a upéct dostatek přiměřeně velkých koleček. Můžeme ale využít i hotové dětské piškoty, s kterými je jednodušší a bezpracná manipulace.

Jako náplň do úlků můžeme použít hustý a oblíbený vaječný likér nebo jednoduchý krém z měkkého másla, cukru a rumu. Neděláme ho mnoho, abychom zbytečně neměli přebytky.

Různé tvary

Otvírací formičky se prodávají v různých tvarech, takže můžete tímto stylem vytvořit třeba svíčky, stromečky, sněhuláky, velikonoční kuřátka, zajíčky apod. Ale i z klasických úlků mohou hravé povahy tvořit třeba tučňáky pro radost dětí.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více