Špenát z medvědího česneku

Suroviny 2 porce

250 g medvědího česneku
1 plná lžíce másla nebo jemně pokrájeného špeku
1 menší cibule
sůl
pepř mletý
Volitelné:
120 ml smetany ke šlehání
1 rozšlehané vejce
2 lžíce zakysané smetany

Postup přípravy receptu

 1. Na másle nebo jemně pokrájeném špeku osmažíme lehce dozlatova drobně pokrájenou šalotku. Přisypeme na nudličky pokrájený medvědí česnek, osolíme, opepříme, promícháme a zvolna ho pod poklicí krátce podusíme. Podlévat není třeba, česnek pustí dostatek vlastní tekutiny na krátké podušení a pokud jí je příliš, poklici sundáme a tekutinu necháme odpařit.

 2. "Špenát" je již takto velmi dobrý, ale upravit si ho můžeme pro obměnu i jinak. Buď klasicky, kdy do něj vmícháme vajíčko, které necháme za stálého míchání srazit. Nebo medvědí česnek hned od začátku podusíme se smetanou ke šlehání, kdy po chvilce poklici odklopíme a přebytečnou tekutinu necháme odpařit. Vynikající je i připravený podle prvního bodu, kdy ho odstavíme a vmícháme do něj zakysanou smetanu pokojové teploty.
  Do medvědího "špenátu" není třeba přidávat žádnou mouku a pokud ho chceme mít nutně krémovější, tak postačí jen opravdu lehce (mezi prsty) zaprášit hladkou moukou nebo Solamylem ke konci dušení.

 3. Podáváme s bramborem a volským okem nebo osmaženou uzeninou, knedlíky dle vlastní chuti a pečeným či uzeným masem...

Komentáře k receptu Špenát z medvědího česneku

 • savlinka savlinka

  hospodyne: no to já ho na zahradě mám,ale opravdu malinkato,že to nemá ani cenu na vaření používat:-( jím ho samotný;-)

  Odpovědět

 • recepty73 recepty73 (autor receptu)

  savlinka: ...nemusíš závidět, zkus to podle rady hospodyně nebo zapátrejte v okolí. Neteři v Anglii to taky nedalo, vzala děti, udělaly si 2x výlet do lesa a hledaly, hledaly až našly:yes:;-). Tak třeba za rok s Danečkem;-):-8...
  hospodyně: ...:yes::-K

  Odpovědět

 • hospodyne hospodyne

  :-Ksavlinka: vy přece máte zahradu. Tak si na podzim v nějakém koutě vysejte semínka m.česneku / musí projít mrazem/, příští rok to sice estráda nebude, ale další rok už ano. Když začal před lety medvědí boom, vysela jsem v koutě zahrady pod ořechem semínka nasbíraná u lesa a od sousedů a teď už je to plantáž, která se musí i redukovat. Semínka se dají i koupit.

  Odpovědět

 • savlinka savlinka

  Hned jak jsem viděla recept s medvědím česnekem tušila jsem,že to je tvůj:yes: Jak já ti ho závidím:-D:-D:-D letos nemám ani pesto.Doufám,že se i u nás ještě m.česnek objeví;-)

  Odpovědět