Vánočka s mandlemi a rozinkami po sto prvé

Moučníky Koláče a buchtyKynuté Doba přípravy: 240 minut příprava , 45 minut tepelná úprava , doba včetně kynutí 1 názor

Moučníky Koláče a buchtyKynuté Doba přípravy: 240 minut příprava , 45 minut tepelná úprava , doba včetně kynutí 1 názor

Suroviny 2 vánočky

750 g polohrubé mouky
100 g cukru krupice
150 g másla
4 žloutky
1 kostka kvasnic (42 g)
4 dl mléka
1 vanilkový cukr
z 1/2 citrónu citrónová kůra
rozinky
mandle
1 lžička soli
2 PL rumu
1 vejce na potření

Postup přípravy receptu

  1. Lžíci cukru rozetřeme s droždím, až se rozpustí, přidáme 2 lžíce mouky a 2 lžíce mléka. Kvásek necháme vzejít na teplém místě.

  2. Ve vlažném mléce rozpustíme sůl, cukr, vanilkový cukr, tuk, citrónovou kůru a nakonec do něj rozkvedláme žloutky a rum. Do mouky v míse vmícháme rozinky, nalijeme směs a přidáme kvásek. Vařečkou těsto spojíme a důkladně vymícháme, až se začnou tvořit bublinky. Potom těsto dáme na vál a ještě je rukama propracujeme tak, až se nechytá na ruce ani na vál. Vrátíme zpět do mísy a necháme na teplém místě 2 až 3 hod. vykynout.

  3. Než těsto vykyne, spaříme ve vroucí vodě mandle, pak rychle ochladíme vodou a vyloupeme ze slupek. Mandličky pak nakrájíme na drobné kostičky.

  4. Vykynuté těsto rozdělíme na 2 části a každou část pak na 8 stejných dílů, z nichž pak postupně vyválíme stejně silné a dlouhé prameny. Spodní část vánočky pleteme ze čtyř pramenů, vždy od středu ke kraji. Upletený cop přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Hřbetem ruky vytvoříme uprostřed copu rýhu, do které nasypeme trochu mandlí. Do rýhy pak položíme další cop, který upleteme ze tří pramenů stejně, jako se zaplétá cop z vlasů. Opět uděláme do copu žlábek a vysypeme troškou mandlí. Poslední díl těsta rozdělíme a vyválíme dva tenké prameny, které stočíme a položíme do žlábku. Když máme obě vánočky udělané, potřeme je rozšlehaným vajíčkem a posypeme mandlemi. Do hřbetu můžeme asi na 4 částech zapíchnout párátko, aby se při pečení nesvezla. Pečeme při 150° až 160°C asi 20–25 minut.

Komentáře k receptu Vánočka s mandlemi a rozinkami po sto prvé

  • Eja57 Eja57 (moderátorka)

    Ta doba pečení:-O mám asi neschopnou troubu ale za 25 minut upéct vánočku neumí...ani takhle malou

    Odpovědět