Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chcete v seniorském věku běhat za doktory nebo za vnoučaty? Držte se zdravého životního stylu. Poradíme vám, jak na to
Unsplash

Zdravě se stravovat je důležité. Dnes se lidé dožívají vysokého věku, ale nikoliv kvalitnějšího života. Od jistého věku pak navštěvují lékaře, berou léky, trápí je bolesti a různá omezení. Dá se tomu předejít?

Mnoho Čechů si v lednu dává předsevzetí, že zhubne, ale mnoho z nás nevydrží ani do března. Často nás dostihne hlad, stres, cena diety i časová náročnost přípravy pokrmů. A co mít pestrý a vyvážený jídelníček trvale?

Článek z magazínu

Máme vynechat z jídelníčku tuky?

Nikoliv. Jsou zdrojem i zásobárnou energie. Chrání naše orgány a nás samotné před ztrátou tělesné teploty a jsou důležité pro vitaminy A, D, E a K, které jsou rozpustné pouze v tucích. Vybírejte si tuky, které jsou prospěšné pro naše zdraví, takové obsahují např. ryby, avokádo, ořechy aj.

Máme vynechat sacharidy?

Ne, sacharidy lidově "cukry" nejsou jen cukr. Sacharidy obsahuje pečivo (obiloviny), rýže, těstoviny, brambory, ovoce, zelenina i mléčné výrobky. Jsou důležitým zdrojem energie, ale i prospěšné vlákniny.

Máme tedy vynechat bílkoviny?

To vůbec ne. Bílkoviny jsou nepostradatelnou složkou našeho jídelníčku, neboť jsou nezbytné pro obnovu buněk i růst. Najdeme je v masu, luštěninách, vejcích a mléčných výrobcích. S jejich denním příjmem to nepřehánějte, ale rozhodně je neomezujte.

Jak mít zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je běh na velmi dlouhou trať, nejedná se o dietu a váha jde dolů velmi pomalu. Odměnou ale bývá více energie, spokojené zažívání, kvalitější spánek i projevy na kráse.

  • Omezte a nejlépe zcela vynechejte alkohol, bílé pečivo a rafinovaný cukr (sladkosti): tělu tyto látky nedávají žádné živiny, mají mnoho nepotřebných kalorií, zvyšují výskyt nemocí a stojí nemalé peníze.
  • Omezte velikost porcí a jezte častěji.
  • Každé vaše jídlo by mělo obsahovat zeleninu nebo ovoce.
  • Nezapomínejte na pohyb.
  • Pijte dostatek neslazených tekutin.

Článek z magazínu

A když si nevím rady?

Navštivte odborníka, který vám sestaví jídelníček a udělá rozbor vašeho těla, a který bude vaši váhu, centimetry i jídelníček pečlivě hlídat. Začít můžete již dnes a připravit si lososa se zeleninou podle následujícího videoreceptu. Další odlehčené recepty na vás čekají v našem receptáři.

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky