Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Narozeniny jsou slavnostní událost, ke které patří narozeninový dort. Dort můžeme upéct, objednat si ho na zakázku nebo ho koupit hotový v cukrárně. Jde o dezert, který by měl dekorem i chutí vystihovat oslavence a udělat mu tu největší radost.

Dort k narozeninám je vlastně jedlý dárek i součást pohoštění na oslavě. Dorty mohou být velké, malé, složité i jednoduché, retro nebo naprosto originální umělecké dílo. Nejen vzhled, ale i chuť dortu je velmi důležitá.

Druhy dětských narozeninových dortů

Záleží na tom, pro koho je dort určený:

  • Pro maličké děti volíme dortíky ze světlého těsta, s lehkými smetanovými krémy a s ovocem, tzv. matlací. Na hlavní oslavu připravíme dětský dort s marcipánem, potahovací hmotou nebo s pudinkovým máslovým krémem v jemných pastelových barvách. Nezapomínáme ani na dortové svíčky.
  • Pro větší děti pořídíme dort, který znázorňuje jejich oblíbené pohádkové postavy nebo filmové hrdiny. Velmi oblíbené jsou duhové korpusy, pribináčkové krémy s ovocem, marcipánové figurky, a co je hlavní - nesmí chybět narozeninová číslice a svíčky.
  • Pro dospívající děti je vhodný dort, který si samy vymyslí. Čokoládový nebo ořechový korpus už není v jejich věku výjimkou. Potahovaný dort, ozdobený barevnými plochami a marcipánovými dekoracemi, je obrazem jejich mládí - pastelové barvy jsou v tomto případě zakázané.

Jak ozdobit narozeninový dort pro dospělé

Opět musíme dbát na to, aby byl spokojený oslavenec:

  • Dorty pro ženy mají jasné barvy. Pudinkový krém, popř. šlehačku s ovocem, zdobí marcipánové dekorace nebo je celý dort potažený potahovací hmotou a ozdobený záplavou květin z krému nebo z marcipánu. Od jistého věku není číslice, umístěná na dort, vhodná.
  • Dorty pro muže bývají ořechové, kakaové nebo čokoládové. Muži mají čokoládu rádi a proto i ozdoby na jejich dorty s hutnými máslovými krémy bývají čokoládové. Tvar dortu musí být originální a případné marcipánové ozdoby rovněž.
  • Dorty pro seniory jsou nejjednodušší. V tomto případě je volba jasná - máslový nebo šlehačkový krém na dvoubarevném korpusu, mnohdy politém čokoládovou polevou. Marcipánové růžičky jsou nedílnou součástí dortu, stejně jako číslice napsaná krémem na jeho povrch. 

Jiné narozeninové dorty

Narozeninové dorty mohou být i trochu jiné než klasické:

  • Dorty s překvapením v sobě ukrývají malé dárky - ať je to hračka pro děti nebo šperk pro ženu. Dort potřebuje malou úpravu, kterou zvládne cukrářka sama, pokud má dárek předem k dispozici a může ho do korpusu ukrýt.
  • Originální dorty ocení především děti - vláček s vagónky plnými sladkostí, dort s příběhem, který je vyjádřený figurkami z marcipánu. Muži mají rádi sklenice s pivem nebo dorty pro rybáře, ženy milují dorty  s ryze ženskými motivy - květiny, kabelky.
  • Zvláštní kapitolou jsou dorty zdravé (bezlepkové, špaldové, bez másla, bez vajec), a dorty pro diabetiky, které obsahují náhražky cukru. Raw dorty ze syrových ingrediencí  a dorty s korpusem se zeleninou jsou chutné a nemusíme se bát, že po nich přibereme.

Sladké drobečky

Kromě marcipánových dekorací můžeme využít jedlý papír, malbu na potahovku nebo růže, vytvořené z krému pomocí speciálních zdobiček. Nádherné dorty vytvoříme nastříkáním barevných ploch a vzorů pomocí pistole airbrush. Jakýkoli dort se může ozdobit pralinkami, čokoládovými ozdobami, sušenkami, karamelem, cukrářským zdobením - vše je dovoleno.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky