Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Guláš je jídlo, které se dá snadno ošidit a výsledkem je nedobrá masová směs. Pokud si ale na něm dáme záležet a správně připravíme maso, budeme mít lahodný oběd, který potěší každého strávníka. Nechte se od nás inspirovat a uvidíte sami.

Guláš může být hovězí, vepřový i zvěřinový. Všeobecně platí, že do guláše dáváme odřezky a kližky, zpracujeme do něj také plece a můžeme sáhnout i po krku. Je dobré si s masem dát práci a vykrájet tuk i šlachy, které by nám ve výsledném jídle nechutnaly.

Z jakého masa uvařit guláš?

Tradičním masem pro přípravu guláše je hovězí a zvěřina.

  • Pokud sáhneme po hovězím mase, je dobré zvolit plec, přední a zadní kližku nebo karabáček, což je sval nad kližkou, který obsahuje hodně kolagenu jako kližka, ale je masitější. Další dobrou volbou je krk, ten ale obsahuje více tučných částí, které je dobré odřezat. Aby byl hovězí guláš měkký a šťavnatý, je potřeba počítat s delší časovou přípravou, a to alespoň 2–3 hodiny. Jedině tak mají klihovaté části čas se rozpustit a dodat guláši perfektní chuť.
  • Máme-li k dispozici zvěřinu, vybereme na guláš plec, kližku, krk i ostatní odřezky a malé svaly, které jinak neupotřebíme. A to platí jak u masa z divočáka, srnčího i z vysoké, tedy z jelena nebo laně. Pokud máme tu možnost, volíme maso z mladšího zvířete, ideálně do 2 let věku. Starší samci jsou pohlavně dospělí a jejich maso má charakteristické aroma, leckdy až nepříjemný zápach. Takové maso se musí mořit, aby se zápachu zbavilo.
  • Z vepřového masa vaříme nejčastěji segedínský guláš, na který opět vybereme plec nebo krkovici. Vepřové maso je měkčí, není tedy třeba ho vařit tak dlouho jako v případě hovězího masa.
  • Mnozí dělají guláš i z krůtího, kuřecího nebo králičího masa.

V našem videoreceptu se můžete inspirovat při přípravě jeleního guláše, který bude chutnat výtečně jak s houskovým knedlíkem, tak i s obyčejným chlebem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky