Mahshi cromb - plněné zelné listy směsí rýže (egyptský recept)

Suroviny

zelné listy (tenké)
2,5 sklenice rýže
2 středně velké cibule
10 stroužků česneku
sůl
pepř
mletý cumin
hrst petrželové natě
koprové natě
koriandrové natě
rajčatový protlak
olej
máslo (Hera)
bujón
rajčata

Postup přípravy receptu

  1. Zelné listy si omyjeme a uvaříme ve vodě, kam jsme přidali 1 čajovou lžičku mletého indického kmínu. Můžeme vařit i více listů najednou. Zelné listy vaříme, dokud nejsou jakoby průsvitné.

  2. Zatímco se vaří zelné listy, uděláme si směs mahshi následovně: rýži omyjeme, případně probereme a dáme do nádobky hrnce, přidáme nadrobno nakrájenou nebo rozmixovanou cibuli a rozmačkaný česnek (6 stroužků), dále přidáme sůl, pepř, mletý indický kmín, hrsti natí petržele, kopru a koriandru omyjeme, nadrobno nasekáme a přidáme k rýž.

  3. Do rýžové směsi přidáme 2 polévkové lžíce rajčatového protlaku, 2 polévkové lžíce oleje a 1 polévkovou lžíci másla nebo Hery (kdo nemá rád moc mastné, může dát méně oleje a másla), vše dobře promícháme a ochutnáme, zda nepotřebuje směs dosolit a dokořenit.

  4. Uvařené zelné listy si nakrájíme na čtverce, nebo hrubé pásy a plníme směsí mahshi - pozor - do listů nedáváme hodně mahshi, nakolik nám rýže při vaření nabobtná a listy by se nám při velkém množství mahshi roztrhly. Zelné listy se směsí svineme, konce listů můžeme zahnout, pokud Nezahrnuje, nic se nestane, při vaření se konce listů jakoby uzavřou.

  5. Do většího hrnce si dospod naskládáme stonky z petrželové, koprové a koriandrových natě, na stonky naskládáme nakrájená rajčata a zbylé stroužky česneku prořezané na poloviny. Na tyto stonky pak ukládáme plněné zelné listy a vrstvíme je na sebe.

  6. Připravíme si zálivku, ve které budeme vařit naskládány plněné zelné listy. Do litru vody dáme slepičí bujón, sůl, pepř, mletý indický kmín a 2 lžíce rajčatového protlaku. Tuto směs dáme na oheň, dokud bude vřít. Po sevření ochutnáme, zda směs nepotřebuje dosolit a dokořenit.

  7. Na naskládány plněné zelné listy položíme talíř a postupně zalijeme připravenou zálivkou. Zálivky dáme jen tolik, aby poslední řadu plněných zelných listů nebyl zalitý. Takto připravené plněné zelné listy dáme na oheň a zakryjeme poklicí.

  8. Když plněné zelné listy klesnou v hrnci níže (budou všechny zalité zálivkou), vybereme na talíř a necháme vařit na mírném ohni přikryté pokličkou.

  9. Přibližný čas vaření je 30 minut, třeba průběžně kontrolovat, zda je rýže v zelných listech uvařená. Ve většině případů nám směs mahshi zvýší, tu pak vařím jako normální rýži jen přidáním vody.

Poznámka od kuchařky

Mahshi cromb je vhodné ako príloha k rezňom.

Komentáře k receptu Mahshi cromb - plněné zelné listy směsí rýže (egyptský recept)

Předchozí 1 2

Tématické fráze: plněné zelné listy zelné listy plněný zelný list recept rýže recept plněný zelný list recept rýže mahshi plněné zelné listy recept recepty..plněný zelný list zelni list zelne listy recept plneni zelny list zelné listy plněné masem a rýží mahshi recept recep na zelne zavitky recept na plněné zelné listy mahshi recept recepty na plněný zelný list zelné listy plněné masem ryze v listu