

Transylvánské vrstvené zelí
Suroviny
- 1 kg kyselého zelí nebo marinovaného zelí
- 1 kg vepřového masa nakrájeného na kostky
- 0,5 kg slaniny vcelku
- 1 hrnek rýže
- 1 velká nasekaná cibule
- 2 stroužky utřeného česneku
- 2 lžíce sladké papriky
- 0,5 kg Polské klobásy nebo jiné klobásy na plátky pokrájené
- 0,5 l bujónu nebo vývaru
- 1,5 hrnku zakysané smetany
- 2 dcl mléka
- sůl
- pepř
Postup přípravy receptu
Zelí propláchněte vodou, kyselé zelí nechte 10-20 minut stát ve vodě ať se sníží kyselost. Vymačkejte z něj vodu a dejte stranou.
Slaninu nakrájejte na kostky, na kůži nechte tak 0,5 cm zbytek a tu nakrájejte na větší proužky. Opečte slaninu na pánvi, potom kostečky vyndejte.
Rýži povařte asi 3 minuty, sceďte, propláchněte vodou a dejte stranou.
Maso osolte, opepřete a opečte na pánvi na tuku ze slaniny. Pak vyndejte maso a přidejte do misky s opečenou slaninou, do tuku dejte osmahnout cibulku dozlatova, přidejte česnek, znovu osmahněte.Sundejte s ohně, vmíchejte sladkou papriku a vše dejte do misky s masem a slaninou. Na pánvi osmahněte klobásu, opět na tuku ze slaniny, pak dejte klobásu do misky s ostatními věcmi.
Do pánve vlijte polovinu vývaru, uveďte do varu a rozpusťte vše co je v pánvi přichyceno, pak vlijte také do mísy a vše řádně promíchejte.
Do zapékací mísy rozprostřete vrstvou zelí, pokryjte masovou směsí, na to dejte rýži a jako poslední vrstvu zase zelí. Zalijte směsí mléka se zakysanou šlehačkou. Na to položte proužky slaniny s kůží, posolte, popepřete. Zapékejte nezakryté celkem asi 1 a 1/4 hodiny, po hodině zalijte zbytkem vývaru. K tomu podáváme brambory, ale s chlebem a hlavně pivem, je to moc dobré.
Poznámka od kuchařky
Já vím že už tady je recept na Skladane kolozvarske zeli, nechci vytvořit "dvoják" receptu, ale další varianta je snad dovolena. Tenhle recept je z knihy Josepha Wechsberga Jak se vařilo za Rakouska. Recept je to poněkud pracný, ale jak doma říkáme, výsledek je úměrný námaze. Tak dobrou chuť.
Sdílejte recept s přáteli
Alternativy k tomuto receptu
Komentáře k receptu Transylvánské vrstvené zelí
-
-
Majdle: Tak to jsem nevěděl. Vím, že žil ve Vídni a "učil se" od jejich Moravské kuchařky Marie. Jeho kuchařka, mohu-li tomu tak říkat, je krásné povídání o kuchyních jednotlivých zemí Rakousko Uherských a jako příloha k téhle knize je ještě jedna, mnohem obsáhlejší. Tu se mi podařilo získat velice nedávno.
-
Jen mala poznamecka k Wechsbergovi. Ano, narodil se v Rakousku-Uhersku, ve meste zvanem Ostrava. Byl to nemecky mluvici ostravsky Zid a ve Vidni mel rodinu, studoval, ale nevim, jestli bych tomu rikala Rakusak. :D Po emigraci do USA psal anglicky. Autorovi receptu dekuji, ze pro sebe gurmana Wechsberga objevil.
-
takze chutove je to ok, ale vratim sa naspat k forme mleteho masa...
-
presne presne
-
vybusna, tak tady se ti fotka povedla lépe, než..kde to bylo? Kolozvarské zelí?
-
ked vychladne tak urobim fotku na reze
-
Drobek
),budu se těšit na další receptíky.A jestli měla Marie zelí,jako čert kyselý,tak s tím musela něco udělat
-
Drobek.....:o)))))))))))
-
Nemyslela jsem to zle, jen jsem se zeptala. Samozřejmě uznávám, že záleží na zvyku a chuti každého.
-
Merylas, díky za porozumění, já už si pomalu zoufal.
Recept jsem přeložil z anglického originálu, autor je původem Rakušan, vařit se naučil ve Vídni od jejich moravské kuchařky Marie. Už to vypadalo, že já můžu za to, že Marie zelí proplachovala. -
Kyselost zelí se tady už vysvětlila. Nyní, co jsem v poslední době zelí koupila, tak bylo tak akorát, kdysi jsem dostala domácí a to jsem musela proplachovat, rodina tak hodně kyselé odmítala. Děti sice neměly vitamíny, ale měly oběd
Vitamíny jsem dodala jinak
A receptík si ukládám do oblíbených, vypadá slibně.
-
Nezbývá mi než zopakovat: Jo, ale někdy je to zelí kyselé až běda a tím propláchnutím se to "zpoživatelní". To není rozkaz a jak to připravíte je vaše věc, ujišťuju, že zelná policie na vás nepřijde.
Ono je to tak, kuchařka je psaná v angličtině, vydaná v Americe a už to halt tak je, že recepty si čtou i lidé jinde, než ve vlasti kysaného zelí ve škopku.
Kdybyste někdy ochutnaly pravé německé zelí v Americe vyráběné, proplachovaly byste a proplachovaly, abyste se kyselosti zbavily. Krom toho každý to má rád trochu jinak, někdo kyselejší, někdo míň.
Krom toho tenhle recept není na zelí zrovna kyselé, ujišťuju, že to zelí má být chuť doplňková, nikoli hlavní.
Já už nevím jak to jinak říct, tohle není příloha k vepřovému, ale celé jídlo, s bramborami nebo chlebem jako přílohou. -
Proč proplachovat a dokonce máčet ? Vždyť všechno to, co je v zimě na kyselám zelí vzácne, vylejete do kanálu.
-
Je, ale někdy je to zelí kyselé až běda a tím propláchnutím se to "zpoživatelní".
Vše tedy záleží na tom jak kyselé to má nakonec být.