Kváskové špaldové/grahamové rohlíky - základní a žertovná varianta

Suroviny

350 g hladké chlebové pšeničné mouky T650
150 g hladké špaldové mouky (případně dávám grahamovou směs na chleba do pekárny)
250 ml vlažné vody
(alternativně nahradit část vody šťávou z červené řepy, cca 40-50g)
80 g másla (nechám rozpustit)
10 g cukru nebo 15 g medu
10 g soli
1 vrchovatou lžičku kvásku (cca 20g) - může být žitný

Postup přípravy receptu

 1. První den si připravíme kvásek: Do mísy vložím jednu lžíci kvásku (20 g), přidám 166 g hl. mouky a 100-150 g vlažné vody. Konzistence zamíchaného těsta by měla být řidší, aby se kvásku snadněji pracovalo, ale ne úplně tekutá.

 2. Vše promíchám a zpracuji až je těsto spojené.

 3. Přikryji a nechám v teple pracovat cca 10-12 h (ideálně v noci).

 4. Druhý den rozpustím máslo a nechám vychladnout.

 5. Vezmu vyzrátý kvásek (měl by mít bublinky a zvětšený aspoň na 1/3 původního objemu), přidám k němu med a sůl a rozmíchám.

 6. Teprve potom přidám zbytek mouky a vody (100-150 g).V případě, ze chci udělat rohlíky zajímavější, nahradím část vody šťávou z červené řepy. Stačí cca 40g.

 7. 1 středně velkou řepu oloupu, nastrouhám na jemném struhadle a vymačkám šťávu. Množství vody zredukuji o množství použité šťávy, jinak by těsto bylo příliš řídké! Výsledné těsto bude mít barvu žvýkačky.

 8. Vše vymíchám do hladkého těsta a teprve potom přidám rozpuštěné máslo. Těsto bude chvíli v másle plavat, ale žádnou paniku!

 9. V tomto momentě je třeba těsto zpracovávat (nejlépe ručně) tak dlouho, dokud se všechno máslo nevstřebá. Trvá to cca 10-15 minut.Těsto by následně mělo být vláčné, téměř nelepivé a mísa by měla být prakticky čistá. Pokud se těsto hodně lepí, přidám mouku.

 10. Těsto nechám v přikryté míse kynout na teplém místě (ideálně v troubě vyhřáté na 40 stupňů) cca 2-3 hodiny.

 11. Co 1/2 hodiny těsto cca 10 vteřin překládám (od kraje do středu). Toto opakuji 3-4 krát a pak už nechám těsto jen kynout.

 12. Po vykynutí těsto rozdělím na cca 70-80 g bochníčky, které případně ještě popráším moukou (podle konzistence těsta), chvíli zpracuji a nechám 10 min postát.

 13. Potom válečkem rozvalím na tvar elipsy (obdélníku s kulatými rohy na tloušťku cca 1/2 cm) a sroluji do ruličky, cca 15-17 cm dlouhé. Tvar by mel byt rovnoměrný, po celé délce valečku.

 14. V případě použití řepové šťávy, budou neupečené rohlíky vypadat opravdu zajímavě.

 15. Hotové rohlíky kladu na plech s pečícím papírem (6 na jeden plech). Je třeba nechávat mezi rohlíky dostatečné mezery, jinak se po nakynutí slepí!

 16. Lehce orosím vodou, přikryji mikrotenovým sáčkem, aby těsto neoschlo a nechám další 1-2 hodiny kynout ve vyhřáté troubě. Rohlíky by měly zvětšit objem min. o 1/3.

 17. Půl hodinu před samotným pečením dám na spodek trouby kastrol s vodou, jeden plech a zapnu na 250 °C.

 18. Těsně před pečením opatrně odstraním sáček (bude nejspíš přilepený) znovu lehce postříkám vodou a přesunu i s pečícím papírem na rozpálený plech. Pak rychle do trouby.

 19. Po 5 minutách snížím teplotu na 210 °C a nechám péct dalších 5 minut. Je potřeba hlídat, ať se rohlíky (hlavně zespodu) moc nepřipečou. 10 minut je obvykle tak akorát.

Komentáře k receptu Kváskové špaldové/grahamové rohlíky - základní a žertovná varianta

 • Danca Danca

 • odklizec odklizec (autor receptu)

  cathleen:

  Dík za upozornění. Mouku jsem upřesnil. Co se týká kvásku, měla tam být lžička, ne lžíce. Těch 20g je plus minus autobus, moc na tom ale nesejde. Když je ho o fous víc, nic se nestane.

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Vidim, že si ani představovat nemusím:-8

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Hladká chlebová je žitná nebo pšeničná - dost podstatný rozdíl :-) Aby se ti sáček ke kynoucim rohlíkům nepřilepil, můžeš ho zespoda malinko pomastit.
  Snazila jsem se představit ty (zatim neupecené) řepné rohliky...:-D
  A malá technická - mírně vrchovatá kávová lžička kvásku váží 10 g. Buď máš hodně malé polévkové lžice nebo je tvůj odhad 20 g kvasku na lžíci mylný. Lepší bude navážit si ho.

  Odpovědět

 • Daniela Pajtlová Daniela Pajtlová(neregistrovaný)

  Ty jsi ty pindíky tady fakt dal... :D :D

  Odpovědět

Tématické fráze: rohlíky ze špaldové mouky domácí grahamové rohlíky kváskové celozrnné rohlíky grahamové rohlíky kváskové pečivo rohlíky ála 80 domácí rohlíky z kvásku špaldový rohlík kváskové domácí rohlíky celozrnné rohlíky z chlebového kvásku domácí rohlíky ze špaldové mouky špaldový rohlík recept domácí kváskové rohlíky rohlíky ala 80' grahamove rohliky recept rohlíky z špaldové mouky kvaskove celozrnne rozky domácí kváskový rohlík pečení s kváskem grahamová mouka domácí rohlíky ze špaldového těsta