Smažená žemlovka - sladká rychlovka

Suroviny podle počtu jedlíků

Množství dle počtu strávníků:
zbylá vánočka, bochánek, veka
měkký tvaroh
jablka nebo hrušky
cukr krupice
vanilkový cukr nebo skořicový
skořice mletá
rozšlehaná vejce dle potřeby
máslo nebo olej na smažení

Postup přípravy receptu

  1. Pokud nám zbude vánočka nebo bochánek, ale klidně i veka, kterou už nikdo nechce a nám se zase nechce dělat se se žemlovkou, není nic jednoduššího, než si něco sladkého na zub udělat za pár minut.

  2. Pečivo pokrájíme na slabší plátky. Očištěné ovoce nahrubo nastrouháme. Je-li hodně šťavnaté, trochu ho vymačkáme a šťávu vypijeme. Ovoce osladíme, ochutíme skořicí, vanilkou nebo citronovou kůrou a smícháme s tvarohem. Poměr dělám zhruba jeden tvaroh na dvě středně velká jablka. V hlubokém talíři nebo misce rozšleháme vejce se špetkou soli a s vanilkovým nebo skořicovým cukrem.

  3. Na plátek pečiva naneseme vrstvu tvarohové směsi a zaklopíme druhým plátkem, opatrně přitiskneme, protáhneme v rozšlehaných vejcích a ihned smažíme z obou stran v pánvi s roztopeným rozehřátým máslem nebo olejem dozlatova. Odkládáme na ubrousek odsát přebytečný tuk a podáváme.

  4. Podáváme posypané moučkovým cukrem nebo s kopečkem zakysané smetany či šlehačky. Dobré za tepla i za studena, když zbude.

Poznámka od kuchařky

Do tvarohové směsi můžeme vmíchat nasekané rozinky či ořechy dle chuti

Komentáře k receptu Smažená žemlovka - sladká rychlovka

Tématické fráze: žemlovka z bochánku smažená veka sladká semlbába z bochánek žemlovka recept recepty žemlovka recepty sladká smazenka