Valentýnské housky

Suroviny 10 - 12 ks

400 g hladké mouky
10 g soli
60 g hustého jogurtu
3 lžíce oleje
190 g vlažné vody
1/2 lžičky krupicového cukru
15 g čerstvého droždí
1 vejce na potření povrchu před pečením
sezam nebo celý mák na posyp

Postup přípravy receptu

  1. Běžným způsobem zaděláme těsto. Nejlépe to půjde v domácí pekárně, kde jako první dáme vlažnou vodu, olej a jogurt. Pak prosátou mouku smíchanou se solí, nahoru trošku cukru a rozdrobené droždí. Zvolíme program Těsto. Pokud by bylo těsto při přípravě trochu lepivé, přidáme ještě malinko mouky.

  2. Vykynuté těsto rozdělíme na 10 nebo 12 stejných dílů, zpracujeme je do malých bochánků a pak z každého vyválíme pramen o délce cca 17 - 20 cm. Kratší prameny budeme dělat, pokud jsme těsto rozdělili na 12 kousků. Pokud jsme zvolili 10 kusů, tak budou větší a jde je vyválet delší. Snažíme se, abychom tyto prameny vyváleli tak, aby měly "bříško" a měly tenší a špičaté konce. Viz foto.

  3. Následně uprostřed pramenů vytvoříme otvor. Dobře to půjde plastovou cukrářskou kartou vhodné velikosti. Omoučíme ji a pak kolmo shora otvor vytvoříme. Z takto připraveného těsta lehkým přeložením jednoho konce tvarujeme srdíčka, opět viz foto. V místě, kde se dotýká horní díl spodního, je dobré spoj lehce přetřít vlažnou vodou. Tím se těsta "slepí" k sobě a při kynutí a pečení se nerozdělují.

  4. Srdíčka uložíme na plech s teflonovou fólií a nebo s papírem na pečení, překryjeme utěrkou a necháme vykynout. Pak je potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamem nebo mákem.

  5. Pečeme při teplotě cca 210°C zhruba 15 - 20 minut, dle velikosti. Po upečení necháme vychladnout na mřížce.

Poznámka od kuchařky

Jak na kynuté těsto bez domácí pekárny: https://www.toprecepty.cz/recept/24963-jak-na-vyro...

Pokud někdo nemá menší cukrářskou kartu, tak půjde použít i nějaká jiná pevnější plastová karta. Třeba i bankovní, dárková atp. Samozřejmě neplatná. :-) Z hygienických důvodů ji obalíme potravinářskou fólií.

Nápad na tvarování jsem viděla na polském webu s recepty. Těsto jsem použila osvědčené s jogurtem, za zkoušku by stálo i nějaké sladké těsto, třeba na makovky.

Tvarování budu muset ještě vypilovat. :-)

Komentáře k receptu Valentýnské housky