Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak používat ranou mrkev karotku? Je výtečná v mnoha pokrmech a skvěle se hodí i do moučníků

Mrkev karotka je ranou odrůdou mrkve. Od podzimní mrkve se liší větší křupavostí, šťavnatostí a sladkostí. Mívá zakulacený konec (mrkev je špičatá). Zvláště malinké baby karotky jsou vyhledávané a milované dětmi. Využijme toho.

Karotka má i výrazné zdravotní benefity. Pektin v ní obsažený na sebe váže těžké kovy a pomáhá je vylučovat z těla, což ocení zvláště obyvatelé velkých měst a pracující v průmyslových aglomeracích. Karotka také pomáhá udržovat zdravé srdce, syrová účinně snižuje cholesterol v krvi. Pro úplnost přidáme známý fakt o příznivém množství beta-karotenu, který se v těle za pomoci tuku mění na vitamín A a chrání nás před šeroslepostí. Karotku můžeme využít v polévkách a salátech, vynikající je dušená, a dokonce se z ní pečou moučníky.

Polévky s karotkou

Mladou karotku nemusíme dlouho vařit. Pokud ji nakrájíme na kolečka, kostičky nebo nastrouháme, stačí k jejímu změknutí jen několik minut. Když ji před vařením orestujeme na trošce tuku, dodá polévce i pěknou barvu. Výborná je také ve směsi s jinými druhy zeleniny.

Pomazánky a saláty s karotkou

Jemně nastrouhaná karotka obarví a ochutí zvláště tvarohové a žervé pomazánky. Doplněná jarní cibulkou bývá vítanou svačinou nebo lehkou večeří. Saláty s karotkou můžeme připravovat sladké s jablky nebo jiným ovocem, ale i slané s různými obilovinami.

Hlavní jídla s karotkou

Z karotky připravujeme nejrůznější placičky. Můžeme je doplnit sýrem. Velmi oblíbená je karotka dušená na trošce másla nebo oleje. Zvláště dušené baby karotky jsou lákavé pro oko i ústa.

Moučníky a dezerty s karotkou

Nastrouhaná karotka skvěle zvláční těsto. Muffinky, řezy a bábovky s ní budou šťavnaté. Je přirozeně sladká, takže těsto stačí dosladit jen málo. Dodá moučníkům i hezkou barvu, jako by v nich bylo větší množství vajec.

 

Sezonu jarních mrkviček jistě využijeme vrchovatě. Kromě jiných benefitů je mrkev většinou levná a kvalitní. Naše video ukáže, jak připravit chuťově zajímavou medovou karotku s kuskusem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky