Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nejoblíbenější dobroty s čerstvými a kompotovanými mandarinkami: Hodí se i na jednohubky
Zdroj: Top recepty

Mandarinky jsou sladké pokušení, kterému málokdo odolá. Dají se využít v řadě chutných receptů. Například jsou výborné ke zdobení svátečních řezů, dortů i pohárů. A skvěle se hodí i na jednohubky či do zimních salátů.

Mandarinky, velmi oblíbené citrusové ovoce, se vyznačují sladkou a jemnou chutí. Snadno se loupou a mají krásnou barvu i vzhled. Jsou lehce stravitelné, doporučují se dětem a starším lidem. Dopřáváme si je hlavně během zimního období, když nás více ohrožují různé infekční nemoci a nachlazení.

Mandarinky v naší kuchyni

V předvánočním období se dají často koupit mandarinky výborné chuti za příznivé ceny. Jíme je především čerstvé a používáme je ke zdobení svátečních řezů, dortů, pohárů a jiných sladkých dobrot. Přidáváme je do zimních salátů a zdobíme jimi jednohubky. 

Mandarinky v čokoládě

Jednoduché pohoštění připravíme z čerstvých mandarinek, které rozdělíme na jednotlivé měsíčky a ty namáčíme jednou stranou do rozpuštěné čokolády. Tuto pochoutku připravujeme krátce před spotřebou, jen tak dlouho, aby stihla ztuhnout. Jinak by část mandarinky, která není pokrytá čokoládou, začala rychle osychat a ztratila by svěžest. Mandarinky v čokoládě udělají radost dětem.

Poháry

Poháry jsou jednoduché a rychle připravené efektní pohoštění, které je oblíbené a přitom se na něm nedá moc zkazit. Do pohárů (nebo misek) navrstvíme jednotlivé složky. Obvykle to bývá různé ovoce, rozmanité krémy a piškoty, případně sušenky nebo müsli. Mandarinky, ať už čerstvé nebo kompotované, jsou oblíbenou součástí těchto pohárů.

Ovocné saláty

Na ovocných salátech si pochutnáme, zasytí nás a přitom se nemusíme bát většího množství kalorií, samozřejmě pokud je nedoplňujeme dalšími vydatnými pochoutkami. Základem salátů bývá čerstvé ovoce, vybíráme takové, které je zrovna k dostání za dobrou cenu. Vydatnější saláty připravíme, když do nich přidáme předem namočené nadrobno nakrájené ořechy nebo mandle. Výživnou hodnotu salátů zvýší různá semínka (slunečnice, sezam, chia, mák, dýně). Pro okyselení přilijeme trochu citrónové šťávy. Je-li nutné přisladit, použijeme k tomu sladké banány, rozinky (spařené nebo předem namočené), med rozmíchaný v ovocném džusu nebo ovocný sirup. Vhodný je domácí nebo kupovaný - populární jsou datlový, čekankový, agávový, javorový a další druhy. Sirup lijeme až při podávání, aby salát zároveň barevně ozdobil.  

Nepečené moučníky

Mandarinky a na kostky nakrájený ananas (ve formě kompotů v plechovkách) jsou velmi chutným základem jednoduchého nepečeného dortu. Ananas a mandarinky promícháme s jogurtem, smetanovým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Pokud máme raději sladší moučníky, můžeme směs trochu přisladit práškovým cukrem, není to ale nutné. Přidáme dětské piškoty. Vše společně v míse promícháme a rozložíme do formy. Nebo jednotlivé složky naskládáme do dortové či jiné formy postupně po vrstvách a necháme uležet v chladnu. Druhá varianta postupu sice není tak rychlá, ale výsledek vypadá lépe.

Řezy

Řezy jsou na přípravu náročnější než nepečené moučníky. Jejich příprava už vyžaduje nějaké zkušenosti. Pomohou nám recepty od našich uživatelů. Navíc pod jednotlivými recepty jsou přínosné rady, postřehy a zkušenosti, které se vyplatí přečíst si ještě než se do pečení pustíme.

Dorty

Dorty bývají zlatým hřebem slavnostních rodinných nebo jiných setkání. S recepty od našich uživatelů můžeme připravit některý z osvědčených a oblíbených tipů. Měsíčky mandarinek dortům dodají slavnostní a svěží vzhled, mandarinky se barevně a chuťově dobře doplňují s tvarohovou náplní.

Speciality s mandarinkami

Mezi dalšími zajímavými recepty od našich uživatelů je recept na kakaový věnec se šlehačkou a mandarinkami, velikonoční věnec z odpalovaného těsta s mandarinkami a recept na smoothie s mandarinkou a celerem.

Zdobení jednohubek

Měsíček mandarinky, stejně jako půlka vlašského ořechu nebo hroznové víno, jsou pěknou ozdobou jednohubek. Používají se při slavnostních příležitostech. Na jednohubky volíme pomazánky, které se chuťově a vzhledově s ovocem dobře doplňují. Vhodné jsou světlé sýrové, s česnekovou příchutí.

Maso na mandarinkách

V našich receptech najdeme nejčastěji kombinace mandarinek s kuřecím masem. Kuře na mandarinkách je doplněno vlašskými ořechy, žampióny, česnekem, červenou cibulí a pomerančovou šťávou. Můžeme vyzkoušet i mandarinky s telecím. 

Mandarinky svou výraznou barvou prozáří naši sváteční tabuli a dovedou dát sváteční ráz i našim všedním dnům. Budeme-li zdobit vánoční stromeček, můžeme na něj pěkným provázkem přivázat několik mandarinek. Budou pěknou a chutnou ozdobou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář