Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

První dort musí chutnat nejen hostům, ale také malému oslavenci, který ještě nikdy neochutnal máslový krém nebo marcipán. První dort můžeme připravit miminku na míru a využít přitom ingredience, které mu neublíží.

Oslava prvních narozenin má svého krále a tím je barevný dort. Pro miminko, které se právě stalo batoletem, není vhodný každý dort, který se bude hezky vyjímat na rodinné fotce. Dítě si na něm nepochutná, pokud nedodržíme pár zásad.

První dort v malém rodinném kruhu

Jednopatrový dortík, do kterého může dítě strčit prstíky a olíznout krém, může být krásný, barevný a chutný, i když nebude potahovaný marcipánem. Lehký korpus bez prášku do pečiva, oslazený menším množstvím cukru nebo medu, doplníme nadýchaným krémem - ušlehanou šlehačkou, pudinkem a tvarohovým, jogurtovým nebo smetanovým krémem, který můžeme obarvit jedlými přírodními barvami. Ozdobíme ho kousky čerstvého ovoce, vlastnoručně vyrobeným želé, a na vršek umístíme oblíbenou figurku a dortovou svíčku.

Dort na velké narozeninové oslavě

Rodinná oslava se spoustou dětí a jejich rodičů, fotograf a malý oslavenec - k tomu je potřeba obstarat velký dort, který je potažený potahovkou nebo marcipánem, obarvenými jedlými potravinářskými barvami. Horní malé patro bývá dortíkem pro oslavence - plníme ho lehkými krémy bez másla a s malým množstvím cukru. Spodní patro je pohoštěním pro hosty. Dort zdobíme podle přání dětskými figurkami a motivy, které dítě osloví. Přidáváme číslici, dortovou svíčku a jméno, tvořené marcipánovými písmeny.

Co je matlací dort

Jde o dort, který připravíme speciálně pro malého oslavence. Mnoho roztomilých fotek vzniklo právě s prvním dortem, které dítě mohlo ochutnat a přitom ho rozpatlat po sobě i po svém okolí. Hlavní dort jako pohoštění patří hostům, ale matlací dort je pouze pro dítě - volíme proto lehké korpusy, šlehačku nebo tvaroh s minimem cukru, kompotované a měkké ovoce (jahody, broskve, banán) a malou marcipánovou ozdobu nebo číslici.

Sladké drobečky

Při přípravě prvního dortu se vyvarujeme malého ovoce (borůvky, rybíz), které mohou dítěti zaskočit. Vyhneme se ořechům, pokud nevíme, jak na ně dítě bude reagovat. Kokos a cukrové zdobení může způsobit, že se dítě bude dusit malými kousíčky. Přemíra cukru a potravinářských barev je pro tak maličké dítě škodlivá - omezíme je na minimum. 
Pokud dáme dítěti ochutnat jeho první nefalšovaný barevný potahovaný dort s máslovým krémem, měl by to být jen malý kousek.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více