Buchta v hrnečku pro jednoho z mikrovlnky

Suroviny

4 lžíce bezlepkové mouky (Doves Farm samokypřící)
1 lžíce vanilkové hrašky
2 lžíce cukru
1/2 lžičky prášku do pečiva
na špičku nože xanthanu
1 lžíce oleje
8 lžic vody (řídké těsto)
vanilka
citron
kakao
karob
káva
kokos
sušené ovoce

Postup přípravy receptu

 1. Připravíme si větší hrnek o objemu alespoň 300 ml, ale lépe 400-500 ml. Nasypeme do něho všechny sypké suroviny a lžící je promícháme. Přilijeme olej a vodu a lžící umícháme řídké těsto bez hrudek.

 2. Očistíme okraje hrnku a vložíme ho do mikrovlnné trouby. Vlníme na 700 - 800 W 3 minuty. Poté troubu ještě 1 minutu neotevíráme.

 3. Následně vyndáme hrneček s buchtou, necháme ještě 2 minuty chladnout a opatrně vyklopíme. Těsto se samo oddělí od stěn.

 4. Pokud to nepůjde, stačí lehce objet okraje kulatým nožem. Buchtu necháme zcela vychladnout, nakrájíme nožem na plátky a libovolně ozdobíme.

 5. Kdysi jsem se pokoušela o vaření bezlepkových knedlíků v mikrovlnné troubě. Knedlíky vypadaly krásně, ale mohla bych jimi dláždit cesty a rozbíjet okna. Proto jsem u této buchtičky zkrátila dobu vlnění téměř o třetinu a těsto zadělala mnohem řidší. A hurá, buchtička zůstala krásně měkká i po několika hodinách.

Poznámka od kuchařky

Recept je variací na zde oblíbený moučník pro jednoho z mikrovlnné trouby. V bezlepkovo-bezmléčno-bezvaječné podobě má tu výhodu, že si dietář může připravit s minimálními náklady čerstvé pečivo (zákusek) během deseti minut. Vzhledem k tomu, že pečivo bez lepku, mléka a vajec má oproti běžnému kratší trvanlivost, dost často už druhý den tvrdne. Proto obvykle upečené koláče hned naporcuji a mrazím. Nedávno na mě v náhodných receptech vykoukl Rychlokoláč pro jednoho od Cathleen, a tak jsem se rozhodla sebrat odvahu a po již zmiňovaném neúspěchu s knedlíky ještě jednou otestovat mikrovlnku.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Buchta v hrnečku pro jednoho z mikrovlnky

 • Tea Tea(neregistrovaná)

  Super, moc díky za bezlepkový tip rychlý! Já knedlík dělala a nebylo to špatné :-)

  Odpovědět

 • petram petram(autor receptu)

  TerezaVe: Terezo, moc děkuju za vyzkoušení a za další variantu na tuhle rychlovku.
  U nás zamrazuju jen buchty pečené ve velkém, tahle do hrnečku se samozřejmě sní hned. :-K

  Odpovědět

 • TerezaVe TerezaVe

  Zkoušela jsem prvně s karobem, ale to mi tolik nechutnalo, jako kokosová varianta (viz zkušenost níže). Ta neměla chybu a byla dost podobná normální pečené buchtě.
  (Jen nevím, co zmrazujete. U nás "nikdáš" nic nezbývá. :-)))
  Alternace:
  5 lžic zlaté Jizerky (i když velikost lžíce se mi povede často různě velká)
  2 lžíce fruktózy
  1 lžička prášku do pečiva
  2 křepelčí vejce (pro ty, co mohou bez úhony na zdraví)
  1 lžíce oleje (určitě byla plná, ráda si přimastím :-))
  7,5 lžic vody
  3 vrchovaté lžičky kokosu

  Odpovědět

 • petram petram(autor receptu)

  Bora: Principielně máš pravdu. Nicméně moje dlouholetá praxe s pečením bez vajíček ukázala, že přidání dalšího prášku do pečiva těstu prospívá, je nadýchanější.

  Odpovědět

 • Bora Bora(neregistrovaná)

  Není mi jasné, proč tam musí být zrovna "Doves Farm samokypřící" a prdopeč. Tak buďto je ona mouka samokypřící a již není zapotřebí prášek do pečiva a nebo ta mouka samokypřící není a prášek do pečiva se tam musí dodat. Tak jak to vlastně je?

  Odpovědět

Tématické fráze: buchta do hrnečku buchta z mikrovlnky lada hruska buchta do hrnicku buchta v hrnečku buchta v mikrovlnce láďa hruška koláč v hrnečku z mikrovlnky buchta do hrnku z mikrovlnky láda hruška buchta v mikrovlnce koláč do hrnečku bábovka z mikrovlnky od ládi hrušky láďa hruška buchta do mikrovlnky buchta z mikrovlnky ládi hrušky buchta z hrnecku bábovka z mikrovlnky do hrnečku buchta do mikrovlnky od hrušky láda hruška ananasová buchta buchta z mikrovlnky lada hruska buchta z mikrovlnky láda hruška - buchta v mikrovlnce buchta z mikrovlnky od ladi hrusky