Rybí polévka z pečených rybích hlav

Suroviny

kapří hlavy a odřezky (minimálně 4-5 ks)
kapří vnitřnosti (u nás bez jiker)
mrkev, petržel, celer v poměru 1-2-3
cibule i slupkou
celý pepř
nové koření cca 4-5 kuliček
máslo
hladká mouka
sůl
mletý pepř
krutony z rohlíků

Postup přípravy receptu

 1. Důkladně očištěné hlavy a oškrábanou kořenovou zeleninu uložíme na plech s vyšším okrajem. Přidáme cibuli, dva tenčí plátky másla a dáme nepřikryté do trouby vyhřáté na 190-200 stupňů. Pečeme 25-30 minut. Řiďte se zkušeností se svou troubou.

 2. Když hlavy i zelenina začnou zlátnout, vše přesuneme do většího hrnce. Zalijeme vodou tak, aby vše bylo ponořené tak akorát. Přidáme veškeré koření, sůl a vaříme táhlým varem do měkka.

 3. Mezitím uvaříme všechny vnitřnosti v lehce osolené vodě do měkka, ale nesmí se rozvařit. Uvařené hlavy scedíme a obereme. Čistý vývar z hlav zahustíme jíškou z másla, zalitou částí odebraného vývaru.

 4. Zasmaženou polévku vaříme pomalu cca 20 minut. Mezitím nakrájíme všechno obrané maso a vnitřnosti. Vrátíme do povařené polévky. Vyvařenou zeleninu do polévky nedávám, ale kdo chce, může přidat.

 5. Polévku už jen krátce povaříme, dochutíme podle chuti mletým pepřem nebo solí a podáváme s rohlíkovými krutony opečenými na másle.

Poznámka od kuchařky

Inspirovala jsem se receptem z televize, kde jsem to viděla a chtěla vyzkoušet. Nikdy bych nevěřila, že když se hlavy pečou, můžou tak vonět. Polévka je silná a má intenzivní chuť. Mrkev pečením dost zesládne, tak jsem do vody s opečenými hlavami dala jen polovinu, aby polévka nebyla sladká.

Komentáře k receptu Rybí polévka z pečených rybích hlav

 • Tonja Tonja

  Máme rádi rybí polévky, nejčastěji je vařím z kapřích hlav. Když jsem trefil na tento recept, velmi mě lákalo ochutnat jinak připravenou polévku. Mám ověřeno, že opečením (např. kostí) či orestováním (např. zeleniny) se zesílí a zvýrazní chuť z toho udělaného vývaru. To jsem očekával i v tomto případě. Polévka byla výborná, vývar z opečených hlav a zeleniny však byl stejný, jako když hlavy vůbec nepeču a hned je přímo vařím.
  Na rozdíl od autorky receptu my máme rádi v rybí polévce jikry a také jsem je nachystal v misce zvlášť a každý si nabral. Do rybí polévky jsem zvyklý dávat i trochu hrášku, tentokrát jsem ho nedal a držel se receptu.

  Odpovědět

Tématické fráze: rybí polévka pečená v troubě vánoční rybí polevka pečená polévka z rybí hlavy pecena kapri hlava rybí polévka z pečeného kapra rybí hlavy pečeme v troubě vyvar z peceneho kapri hlavy kapri polevka hlavy do trouby rybi polevka polévka z pečeného kapra pečená polévka z kapra pečená kapří polévka