Bagety ze špaldové mouky

Suroviny

špaldová hladká mouka 315 g + na pomoučení
instantní droždí 1 lžička
sůl 2 lžičky
vlažná voda 180 ml
slunečnicový olej na vymazání
Poliš kvásek:
žitná celozrnná mouka 180 g
vlažná voda 180 ml
instantní droždí - špetka

Postup přípravy receptu

  1. Nejdříve připravíme poliš (kvásek). V míse smícháme špetku instantního droždí s vlažnou vodou, moukou a vypracujeme hladké těsto. Mísu zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 12–16 hodin odpočívat při pokojové teplotě.

  2. Po uplynutí 12–16 hodin ve větší míse smícháme instantní droždí, mouku, sůl, vlažnou vodu a připravený poliš. Hnětačem vypracujeme hladké těsto (cca 5–10 minut), které ale může působit mírně lepivým dojmem. Těsto přendáme do olejem vymazané plastové nádoby, přiklopíme víkem nebo zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 45 minut odpočinout při pokojové teplotě.

  3. Po uplynutí 45 minut uchopíme nakynuté těsto navlhčenýma rukama, natáhneme ho a přeložíme doleva, poté doprava, dolů a nahoru . Přeložené těsto přiklopíme víkem, necháme ho dalších 45 minut odpočinout a ještě jednou zopakujeme překládání. Znovu zakryjeme víkem a necháme ho kynout posledních 30 minut.

  4. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozdělíme ho na 3 stejné části, ze kterých vytvarujeme bochánky. Zakryjeme je utěrkou a necháme 10 minut odpočinout. Poté každý bochánek vytvarujeme do obdélníku popřekládáme zleva doprava a vytvarujeme bagety , které dáme na plech vyloženým papírem. Bagety zakryjeme utěrkou a necháme je 1½ –2 hodiny kynout.

  5. Troubu zapneme na 240 st., na spodek dáme plech. Když je trouba vyhřátá, vylijeme na plech asi 2 dl vody a zárovenň dáme bagety do trouby. Po 10 min. pečení troubu otevřeme aby unikla pára, poté troubu zavřeme a bagety dopečeme .

Komentáře k receptu Bagety ze špaldové mouky