Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jitrnice, jelita, tlačenka, ovar, prdelačka, zabíjačkový guláš a hromada masa a kostí, to je zabíjačka. V masopustním období často skloňované téma. V tomto článku se budeme věnovat jitrničkám, které na zabíjačce můžete dostat jako výslužku.

Jitrnička je vepřové střívko naplněné směsí masa a vnitřností. Na obou koncích je ukončené špejlí, aby nám obsah střívka při vaření neutekl do vývaru. I tak se to občas stane, když střívko při vaření praskne nebo je špatně zašpejlované. To ale není na škodu, protože nám obohatí výslednou polévku.

Jak na přípravu jitrnic

Do jitrnic obereme maso z hlavy, kolene, laloku nebo plece. Uvaříme také kůže nebo vepřové nožičky, ze kterých stáhneme kůže.

  1. Uvařené maso pomeleme na mlýnku, osolíme a okořeníme pepřem, majoránkou a česnekem.
  2. Přidáme pomleté kůže, mleté vařené plíce, mletá syrová játra a housku namočenou ve vývaru.
  3. Hmotu naplníme do střívek, která jsme důkladně a několikrát propláchli.
  4. Vaříme na 90 °C, dokud nevyplavou.
  5. Jitrnice opláchneme, rozložíme vedle sebe a necháme vychladnout.

Pokud nám nějaká směs zbyde, můžeme ji naplnit do sáčků, zamrazit a potom upéct jako prejt. A protože se na zabíjačce tradičně vaří také guláš, připravili jsme pro vás videorecept, podle kterého si tuto pochoutku můžete uvařit i doma.

 

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Komentáře

MarieMala MarieMala

29. 1. 2024 17:11

Zimic68: Dobrý den, máte pravdu, dříve se skutečně používal název jaternice, který byl odvozený od slova játra. Ale slovo jitrnice časem natolik zlidovělo, že je dnes akceptovaným a častěji používaným výrazem.

Zimic68

27. 1. 2024 15:40

Jak někdo může napsat jitrnice žádné jitro se tam nedává ale játra ano takže asi tak

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více