Utopený JUNIOR

Suroviny do pětilitrové láhve od okurků

2 kg salám Junior
1,75 kg cibule
600 ml octa
1250 ml vody
5 polévkových lžic soli - 120 g
1/2 polévkové lžíce mletého černého pepře - 5 g
3/4 polévkové lžíce cukru - 10 g
1 polévková lžíce oleje
3 bobkové listy
2 feferonky
na špičku nože chilli

Postup přípravy receptu

  1. Nejprve si připravíme nálev. Dáme vařit vodu s octem. Ve varu přidáme sůl, cukr, olej, bobkový list a chilli a necháme 2 minuty povařit. Nálev pak necháme vychladnout.

  2. Salám oloupeme a nakrájíme na čtvrtky. Oloupanou cibuli rozpůlíme a nakrájíme na tenké půlplátky nebo nakrájíme na měsíčky nebo ji necháme v celku a nakrájíme na kolečka. Do vymyté pětilitrové sklenice od okurek dáme cca 1 cm vysokou vrstvu cibule. Potom tuto cibuli poklademe vrstvou salámu. Vrstvy opakujeme až do naplnění sklenice. Nahoru dáme (jako třešničku na dortu) feferonky. Buď tak jak jsou, vcelku, nebo je vyjadřincujeme.

  3. Vychladlý nálev nalijeme do připravené sklenice. Sklenici je na závěr nutné dobře uzavřít - stačí celofán a gumička.

Poznámka od kuchařky

Utopenci neboli špekáčky v octu nejsou žádná minutka - potřebují pět až sedm dnů na to, aby se správně rozležely. Je to ideální pochoutka na chatu, čekáte-li hosty. Lze ji totiž připravit předem, navíc nepotřebuje ledničku, během deseti minut utopenec na stole nevychladne a příjemně se zalévá pivem.

JUNIOR je dietní salám. Proto zařazení mezi stravu vhodnou pro diabetiky (lák snad nikdo pít nebude). Ale s dia stravou je to mnohem složitější a bylo by to na delší diskuzi.

Na naši škole umí vyrobit salám JUNIOR i tak, že vyhovuje pro celiaky, tedy bezlepkově.

Já jsem velkou sklenici nenašel, tak jsem to dal do několika menších (viz foto).

Komentáře k receptu Utopený JUNIOR

Tématické fráze: dietní salám utopenci s pivem recepty z junioru recept na utopence s pivem recepty junior recept na utopen utopenci z junioru utopenci že salámu salam junior junior recept dietní utopenci nakladany junior rychle utopený utopenci utopenci z junior salámu nakládaný salám junior nálev na utopence s pivem salám junior recepty recepty pro celiaky jak připravit utopence utopenci receptutopene