Veselé perníky na vánoce i velikonoce - pečeme s dětmi

Suroviny

500 g hladké mouky
250 g cukru krupice
100 g másla
3 lžíce tekutého medu
3 vejce
1 lžička sody
1 lžička perníkového koření
Bílková poleva:
1 bílek
170 g moučkového cukru
pár kapek citrónu
lentilky (nebo cokoliv jiného)
Malinová poleva:
5 cl malinová šťáva
cukr moučka
sušené plátky řepy (nemusí být)
Žloutková poleva:
2 žloutky
cukr moučka
malý panák studené vody

Postup přípravy receptu

  1. Ve vodní lázni rozehřejeme máslo, cukr a med. Přidáme koření a zahříváme asi 5 minut, než se všechno rozpustí.

  2. Poté necháme vychladit a do vlažné hmoty vmícháme 2 vejce a mouku se sodou. Zpracujeme těsto, které necháme odpočinout přes noc na chladném místě.

  3. Druhý den vyválíme, vykrajujeme a dáváme na plech vyložený pečícím papírem.

  4. Pekla jsem na 150 - 170 °C, cca 15 - 20 min. - podle velikosti perníků. Já si záměrně vybírala větší, aby se dceři lépe zdobily. Po upečení jsou krásně měkké, pak ztvrdnou, ale do druhého dne opět změknou, tak se nebojte.

  5. ZDOBENÍ:
    U malinové do šťávy namočím cca na hodinu 2 plátky řepy ( barva je pak sytější až fialová), není to ale nutné. Pak přidávám cukr až je poleva opravdu hodně hustá aby netekla - schne déle, ale výsledek stojí za to - je opravdu výborná. A pro nás - s alergií na vaječný bílek, byla letos i nezbytná :-)

Poznámka od kuchařky

https://www.facebook.com/Madam-Hra%C4%8Di%C4%8Dka-...

Dceru 3,5 roku jsem nechala míchat med s cukrem a máslem, těsto (dovedete si asi představit - ale sáhla si, tak jí to k radosti stačilo :-D), vybírat formičky a pak na polevu zdobit lentilky. Prvně jsem jí chtěla nechat zdobit polevou, ale to prostě nešlo... Určitě bych doporučila i perníky namáčet v čokoládě a sypat kokosem. Záleží, co máte rádi, ale to by děti určitě bavilo taky :-). Jo a pak samozřejmě degustovala, to jí šlo asi nejlíp :-D.

Komentáře k receptu Veselé perníky na vánoce i velikonoce - pečeme s dětmi

Tématické fráze: perník na vánoce perníkové vánoce perniky na vanoce pernik vanoce vesele pernicky perník velikonoce perniky na vianoce perníčky s lentilky pernikove velikonoce perník na velikonoce pečeme velikonoční perníčky formičky na velikonoční pernicky pečení perníčků na vánoce velikonoční perníčky pro děti jak zdobit perníčky s dětmi perniky na velikonoce velikonoční perníčky zdobené lentilkami velikonoce z perníku vanocni recept na peceni s detmi pečení perníčků s dětmi