Jehněčí pizza na grilu

Grilování Doba přípravy: 25 min 0 názorů

Grilování Doba přípravy: 25 min 0 názorů

Suroviny 3 porce

Těsto:
400 g hladké mouky 00 na pizzu
5 g droždí
3 lžíce oleje
2 lžičky soli
200 ml vody (obvykle polovina hmotnosti mouky)
Náplň:
250 g rajčatové omáčky na pizzu
300 g pečeného nebo grilovaného jehněčího (ze včerejška, nakrájeného na malé kousky)
1 červená cibule nakrájená na nudličky
150 g balkánského sýru
100 g oliv bez pecek
20 g strouhaného parmezánu
oregano

Postup přípravy receptu

  1. Těsto připravujeme den předem. V míse rozmícháme mouku, rozdrobené droždí a sůl. Přidáme vodu a promícháme. Když se do mouky všechna voda vsákla, přidáme olej a znovu promícháme. Těsto přeneseme na moukou poprášený stůl a 15-20 minut hněteme. Přeneseme zpátky do mísy, kterou jsme mezitím vytřeli olejem, přikryjeme fólií a necháme 24 hodin v lednici nebo jiném chladném místě. To je vše. Pokud myslíte na to, nechat droždí předem vzejít v teplé vodě nebo mléce, je to velká chyba.

  2. Pokud jsme měli těsto přes noc v lednici, vytáhneme ho hodinu předem. Rozdělíme na tři části, ze kterých na moukou poprášeném stole vyválíme tři tenké pizzy. Když se nám zdá, že jsou již dost tenké, ještě chvíli pokračujeme. Pokud chceme na okrajích pizzy bubliny, necháme okraje trochu tlustší.

  3. Rozválené těsto přeneseme na dřevěné prkénko nebo na lopatu na pizzu poprášenou moukou, pak půjde pizza snáze přesunout na gril. Potřeme rajčatovou omáčkou, poprášíme strouhaným parmezánem, přidáme oregano, jehněčí, cibuli, olivy a balkánský sýr.

  4. Pro přípravu pizzy je nutný gril s víkem a kámen na pizzu. Pokud je to možné, vyjmeme z grilu postranní rošty, aby nic nebránilo proudění horkého vzduchu nad pizzu. Ponecháme pouze prostřední rošt, na který položíme kámen na pizzu. Gril zahříváme asi 20 minut, asi 2x déle, než na steaky nebo hamburgery. Správná teplota se dá odhadnout kapkou vody, která se nesmí do kamene vsáknout, ale měla by vytvořit malou kuličku pohybující se sem a tam, než se vypaří. Pomocí kovové roztírací lopatky sesuneme pizzu na kámen, zavřeme víko a ztlumíme prostřední hořák na minimum. Krajní hořáky máme naplno po celou dobu. Zhruba po 5 minutách mírně nadzvedneme víko a pizzu kleštičkami nebo pinzetou pootočíme o 180 stupňů. Pizza by měla být hotová asi za 10-12 min. Gril s okénkem je velká výhoda, asi nejen pro přípravu pizzy.

Poznámka od kuchařky

Mouka na pizzu se nedá nahradit hladkou moukou 00 na cukroví a bábovky, která má nižší obsah proteinů a křupavou pizzu s bublinami z ní neuděláme.

Na grilu lze připravit pizzu podobné kvality jako z kamenné pece, vzhledem k podstatně vyšší teplotě, než se dá dosáhnout v troubě. Já používám plynový gril Rösle Videro G3, protože sledování průběhu grilování okénkem, bez nutnosti nadzvedávat víko, grilování podstatně usnadňuje. Na Weberově grilu na brikety nebo dřevěné uhlí by se měla dát pizza připravit podobným způsobem - většinu briket bychom měli držet při stranách grilu, abychom dosáhli proudění tepla nad pizzu.

Poděkování Lence Tomkové z pidak.cz za inspiraci na přípravu těsta bez kvásku.

Komentáře k receptu Jehněčí pizza na grilu

K receptu nejsou žádné komentáře.