Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bigos

V tradiční polské kuchyni najdete podobné suroviny jako v naší české. Například bigos - jídlo, které zahřívalo lovce na zimních výpravách. V receptu najdete vepřové a hovězí maso, houby, kysané zelí i pikantní klobásu. Výsledek je vynikající.

Hodnocení receptu je 5,0 (49×)

Pro možnost hodnocení
se prosím přihlašte

Doba přípravy 170 min Doba přípravy: 20 min Doba tepelné úpravy: 150 min

170 min (20 min příprava + 150 min tepelná úprava)

29. 11. 2008 19:07

Suroviny pro 1 dávka

1 dávka

Nutriční hodnoty

Energie25 395 kJ / 6 070 kcal
Bílkoviny571,63 g
Tuky364,12 g
Vláknina43,20 g
Cholesterol 2,00 g
Sodík 22,75 g
Sůl54,08 g
Sacharidy106,10 g

Zobrazit více hodnot

Hodnoty jsou přibližné Více o hodnotách

Postup přípravy

Poznámka autorky receptu

Variant bigosu je tolik, kolik je Poláků a nemá smysl se dohadovat, který je ten pravý. V podstatě využijeme každé maso (na velikonoce dávám i jehněčí), lze použít i jen 1 druh masa. Někdy přidám i mleté maso.

1 zásada, by ale měla platit vždy! Celkový objem zelí nesmí být víc nebo stejně jako objem masa. Vyplatí se ho udělat hodně. Nejlepší je tak po 2 dnech, ale po 8-10 dnech to je přímo božský pokrm. Stačí ho uchovat v chladu a jen odebírat dle počtu jedlíků. Z vlastní zkušenosti - je to ideální jídlo pro generální úklidy, řemeslnické práce, nebo dobu, když nemáte moc šancí a času na vaření. Je také ideální na zmrazení a po půl roce je to prostě mana nebeská! Já ho dělám teď při přípravě vánočního cukroví. Věřte, že to vypadá složitě, ale fakt není vůbec složité. Se solí opatrně, je lepší přisolit na konci, klobásy a uzené bývají slané dost.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Nahlásit chybu v receptu

Alternativy k tomuto receptu Zobrazit více

Načíst další

Přečtěte si

Komentáře

janatka janatka

25. 4. 2022 10:38

Opět uvareno a moc jsme si zase pochutnali. Tentokrát jsem dala sterilované zelí ze skla a moc nám to chutnala i takto. ;-)

EvaSk

9. 11. 2021 20:55

beda venerabilis: už jsem bigos dlouho nevařila, ale po přečtení tohoto komentáře: zítra (středa) se do toho pustím a v neděli si pošmáknem!

Simona Skolakova Simona Skolakova

13. 1. 2018 17:32

Petra: určitě se to dá vařit v PH,akorát já bych to přes noc nedělala,maso se vám úplně rozpadne.Přes noc dělám vývary,ale ostatní pouze tak 4-6hodin na II.stupeň.To je moje zkušenost.;-)

spagetka spagetka

13. 1. 2018 17:19

Petra: Díky:-K, mám ho tu taky v pomaláčku, je v Alternativách, už ho jinak než v loudálkovi nevařím. Dávám vše najednou i koření a nechávám přes noc.

Petra

13. 1. 2018 16:54

Napadlo mě uvařit toto jídlo v pomaláči. Kromě kuřecího masa a zelí, se může všechno spolu pomalu propékat přes noc a druhý den se "dohodí" ten zbytek ;-)

Petra

13. 1. 2018 16:51

Ivan Chalaš Mgr.: :-D

Adam

13. 12. 2016 18:36

Kolik porcí je +- z takového množství? Děkuji

spagetka spagetka

15. 3. 2016 06:15

Ivan Chalaš Mgr.: jsem ráda, že jste milovník bigosu i bramboráků mazaných marmeládou, protože obé u nás jede a nejsme rovněž magoři :-D;-):yes:

Ivan Chalaš Mgr.

14. 3. 2016 13:58

přátelé bigožrouti, mám radost, že se tady tento recept objevil,já jsem v Polsku rok vařil v komunitě a musím říci, že i samotní Poláci si mlaskali, když jsem uvařil bigos. Když jsem ho vařil v Čechách, tak jeden kamarád mi říkal: "uvař zase to zelí se zelím".Vždy jsem se divil lidem,kteří tvrdí, že polská kuchyně se nedá jíst,naopak,je moc dobrá a dostatěčně pestrá !!!!!!!!!
jinak jsem bigos jedl s knedlíkem - bramb.,kynutým,dělali jsme k němu šťouchané brambory,přikusovali jsme bílé pečivo a i chleba - opravdu chutná se vším,co jsem vyjmenoval. Nevyzkoušel jsem rýži a ani těstoviny,ale myslím si, že i tyto přílohy by nebyly špatné.Když jsem jim v Polsku usmsžil bramboráky, tak mi málem vypadly oči z důlků, prože si to začali mazat marmeládou,říkal jsem jim,že je takové dobré jídlo pro ně škoda, ale pak jsem to ochutnal a věřte mi nebo ne,dodnes si aspoň jeden bramborák máznu marmeládou,když je dělám doma - ne,nejsem magor,fakt ne !!!!!!
Ivan

spagetka spagetka

14. 3. 2016 08:48

Ponda: je to opravdu výborné jídlo :yes::yes:

Ponda

14. 3. 2016 08:30

U nás ho vaří v jídelně, a je vždycky excelentní! Sama jsem ho ještě nezkoušela, ale jím ho ráda.:-8.

spagetka spagetka

16. 12. 2015 03:18

beda venerabilis: hezky popsané, díky :-D:-D:yes::yes::-K:-K a souhlas s poslední větou na 100% :yes::yes::yes::yes:

beda venerabilis

15. 12. 2015 22:53

Pro mne je bigos srdeční záležitost. Ze svého receptu jsem vypustil literární úvahy:
Dáme do hrnce (nejlépe Papinova) půl kila kysaného zelí a půl kila nakrouhaného zelí čerstvého. Podlijeme (vodou, raději červeným vínem nebo vývarem) a přivedeme do varu. Do vroucího zelí přidáváme alespoň dva druhy syrového, jen trochu osmahlého masa, vhodného na dušení, po nějakých 20 až 25 dkg. Odborná literatura (Kuchnia polska, PWE, Warszawa 1979) jmenuje na prvém místě telecí a vepřové. Místo telecího lze dát i hovězí na guláš nebo naopak zvěřinu, skopové, kozí nebo jehněčí. Bude-li druhů masa více, výsledku to neuškodí, spíše naopak. Dle předpisu je nejlepší maso nejprve krátce osmahnout po povrchu na pánvi a potom ho dusit vcelku. Po dokončení je ovšem nutno maso vyjmout z hrnce a pokrájet na kousky. Pokud maso nejprve pokrájíme, osmahneme a dusíme jako guláš, bude možná méně šťavnaté, ale příprava se značně zjednoduší.

Do směsi přidáme ještě (obojí pokrájené na kousky) asi čtvrt kila dobré klobásy (některé hospodyně nakrájenou klobásu ještě osmahnou, ale nutné to není) a čtvrt kila uzeného masa. Podle tradičního předpisu to má být bůček, ale sáhneme-li po masu méně tučném, pokrm se tím neochudí. Ještě přidáme trochu sušených hub, drceného pepře (což je jediné povinné koření), přisladíme cukrem a přibarvíme menší plechovkou rajského protlaku (ta bigos spolu s červeným vínem jen přibarví - výsledkem nesmí být rajská omáčka). Ani hrst rozinek chuť nepokazí, případně i trocha švestkových povidel či sušených švestek. Kousek slaniny pokrájíme na kostičky a osmahneme. Škvarky přidáme do hrnce a na vyškvařeném tuku osmahneme do červena jednu nebo dvě cibule a rovněž přidáme. Slaninu (na rozdíl od bůčku) považuji za nenahraditelnou. Solíme opatrně, mnohé ingredience (kysané zelí, uzené, klobása, slanina, vývar) již slané jsou.

V době vrcholícího šílenství s BSE jsem vypustil klobásu jako rizikovou, zvýšil jsem podíl uzeného masa a přidal stopové dávky koření předpokládaného v klobáse - paprika, kmín, tymián, stroužek česneku. I tak se to dalo jíst.

Podle druhu zvoleného masa dáváme maso dusit buď všechno najednou, nebo ho přidáváme do vroucího zelí postupně, pokud se nároky různých druhů masa na délku dušení významně odlišují. Delší dušení ovšem bigosu podle tradice spíše prospívá. Pokud je maso s kostí, vykostíme ho předem a kosti přidáme hned na začátku do ještě studeného zelí. Nakonec pak kosti, které se zatím varem očistily, z hotového pokrmu vyjmeme.

Bigos může (ale nemusí) být mírně zahuštěn jíškou. Mně se osvědčila česká gulášová finta - před uzavřením hrnce přidám navrch krajíc chleba a po otevření rozvařenou střídu vmíchám opatrně do směsi.

Když jsme do hrnce konečně naskládali všechny ingredience, hrnec uzavřeme a zvolna dusíme alespoň po dobu potřebnou pro změknutí masa. Pomalé dušení nás sice připraví o Mickiewiczovu ejakulaci, ale srdce nad arómatem začne zpívat i bez pobryndaného sporáku. Podobně jako český guláš (zvaný "maďarský") i bigos je mnohem chutnější ohřívaný. Ortodoxní bigosisté dokonce nařizují zahrabat hrnec s čerstvým horkým bigosem do sněhu, vychladit a znovu ohřát. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po prvním nedočkavém ochutnání se vždy zdá, že se bigos asi tentokrát tak docela nepovedl. Druhého dne po ohřátí je ale vše, jak má být. I Mickiewicz servíruje lovcům bigos ohřívaný. Při ohřívání rovněž doporučuji trochu podlít červeným vínem. Podobně jako čeští euroskeptici u guláše, i jejich polští souvěrci straší, že prý chce Brusel ohřívání bigosu zakázat.

Při variabilitě receptu je ovšem nutno se některým inovacím vyhnout. Nedoporučuji experimentovat s kořením, rurální kouzlo bigosu je založeno na akordu přirozených chutí použitých kvalitních surovin podtržených jen trochou pepře. Některé polské hospodyně ovšem uvádějí ještě nové koření a bobkový list. Koření samozřejmě musí přirozenou chuť vždy jenom podpořit a nikdy nesmí dominovat. Jednou jsem do bigosu přidal kůži od parmské šunky a různá středomořská koření z ní výsledek spíše poškodila. Také musíte zabránit českým hospodyním v zažité tendenci přidávat ("na zjemění") do dušeného zelného pokrmu ještě smetanu. Tím by vznikla variace na tradiční český guláš, zvaný „segedinský“. To je zajisté také majstrštyk středoevropské kuchyně, ale už by to nebyl bigos.

Již citovaná "oficiální" polská kuchařka uvádí historickou základní potravu polských sedláků překvapivě jako teplý předkrm a doporučuje podávat s pečivem. Tak se také podává při recepcích na polském velvyslanectví. K tomu vychlazená polská vodka v broušených štamprlátkách (Mickiewicz doporučuje vodku gdaňskou se šupinkami zlata). Tradiční polská kuchyně podávala bigos jako hlavní jídlo s noky (kluseczki) nebo vařeným bramborem.
Pokud s chlebem, pak je namazaný máslem (!).

Pokud k voňavému bigosu přidáme český houskový knedlík (musí to být ovšem mistrovské dílo české hospodyně - jako dort, žádné napařené hospodské gumáky) a budete ho zapíjet pivem, vznikne tím poněkud eklektický pokrm rozkročený od litevského Vilniusu až po České Budějovice (polsky bych řekl: „Między Wilnem i Pilznem“), ale chuť staropolské speciality tím spíše vynikne.

A ještě jedno varování. Bigos, pokud je dobrý, je jídlo silně návykové.

spagetka spagetka

10. 12. 2015 05:31

pakrk: tak tato kombinace by u nás neprošla, ale každému dle jeho vlastní chuti;-);-).

pakrk

9. 12. 2015 14:16

určitě doporučuji přidat ještě rajčatový protlak, sušené švestky, kapku červeného vína a medu.vlastní zkušenost - luxusní záleřitost:yes:

1 2 3 6

Přidat komentář

Přidat komentář

Moje poznámka

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více

Právě bylo uvařeno:

Další recepty

Tématické fráze: bigos nejlepší recept bigos-nejlepší recept polský bigos bygos recept na polsky bigos pravý polský bigos bigos nejlepší recepty polské jídlo bigos recept polsky bigos jehněčí klobásy bigoš,recept to recepty kucharka polsky bigos recepty polský bigos polsky bigos recept bygosz jehněčí klobásy recept bygos recept jak se vaří bigos recept na jehněči klobasy

Suroviny: zelí kysané, zelí, hovězí zadní, plecko vepřové, žebra vepřová, maso drůbeží, bůček uzený, klobása, houby sušené, cibule, slanina anglická, sůl, majoránka, kmín drcený, pepř mletý, bobkový list, libeček, tuk na smažení

TopRecepty.cz

Bigos

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/J6rK