Fenyklovo-celerové pyré se zastřeným vejcem a slaninou

Bezmasá jídla Doba přípravy: do 20 minut 2 názory

Bezmasá jídla Doba přípravy: do 20 minut 2 názory

Suroviny 2 porce

4 střední brambory
půl bulvy fenyklu
plátek z bulvy celeru
1 lžíce másla
100 ml smetany (nebo mléka)
špetka muškátového oříšku
sůl dle chuti
Dále:
2 vejce
ocet
4 plátky anglické slaniny / nemusí být

Postup přípravy receptu

  1. Na fenyklové pyré uvaříme omyté, oloupané a nakrájené brambory. Zvlášť uvaříme půl bulvy fenyklu a plátek celeru, nakrájené najemno. Uvařenou, scezenou zeleninu rozmixujeme. NEMIXOVAT BRAMBORY je z toho lepidlo. Uvařené brambory slijeme, přidáme máslo a rozmačkáme šťouchadlem, přilijeme horkou smetanu nebo mléko a vyšleháme šlehačem. Do vyšlehaných brambor pak zašleháme zeleninu, osolíme dle chuti a přidáme 2-3 strouhnutí muškátového oříšku.

  2. Jednoduše uděláme pošírované (zastřené) vejce v mikrovlnné troubě. Do skleněné nebo porcelánové misky nalijeme do poloviny vřelou vodu (z varné konvice), přidáme lžičku octa a rozklepneme vejce. Zakryjeme talířkem a vložíme na 800 W /35-40 sec. podle velikosti vejce. Vyndáme z trouby, vejce vyndáme opatrně z vody (např. dírkovanou naběračkou na knedlíky nebo obracečkou) a vložíme ihned do talíře na připravený pokrm.

  3. Další možnost je připravit vejce přímo ve vodě bez mikrovlnky. Do vyššího hrnce dáme vařit vodu. Do malého hrnečku nebo misky dáme cca 60 ml octa a a do něho rozklepneme vejce. Ve vroucí vodě uděláme mícháním lžící vír a doprostřed vlijeme vejce v octě. Přivedeme opět k varu vypneme plotýnku a necháme cca 2 minuty stát. Vyjmeme z vody a ihned dáme na připravený pokrm. Hotové vejce osolíme až na talíři, nikdy nesolíme vodu. Ocet bílek zpevní a uzavře, ale sůl ho roztřepí.

  4. Plátky slaniny rozložíme na talířek s papírovou utěrkou, druhou utěrkou zakryjeme (aby neprskala), vložíme do mvt na 800 W na 3-3,5 minuty. Nebo opečeme na suché pánvi.

Poznámka od kuchařky

Tento recept je vložen na zvláštní přání, možná se někomu hodí i malé rady.

Komentáře k receptu Fenyklovo-celerové pyré se zastřeným vejcem a slaninou