Celozrnný chleba se záparou

Suroviny

Rozkvas:
25 g pravidelně krmeného žitného kvásku
160 g vody
100 g žitné mouky celozrnné jemné
50 g pšeničné mouky celozrnné jemné
– smícháme dohromady a zakryté necháme 10-14 hodin prokvasit.
Zároveň uděláme záparu:
200 g pšeničné mouky celozrnné jemné
lžíce lněného semínka
– za stálého míchání zalijeme 230 g horké vody, promíchané dobře zakryjeme a necháme vlhnout (zápara je hodně hustá). Působením enzymů bude zvýrazněná chuť chleba, těsto lépe pokyne a chleba bude mít i tmavší střídku.
Dále:
2 lžičky soli
1-2 lžičky drceného kmínu
150 g hladké mouky

Postup přípravy receptu

  1. Z vykvašeného (a nakynutého) kvásku, zápary, soli, kmínu a hladké mouky vymísíme těsto, které necháme nakynout o polovinu (až 2/3). Je volnější, kyne poměrně rychle.

  2. Připravené těsto stěrkou vyškrábneme na mírně pomoučněný stůl, popřekládáme a stočíme do bochníku, který pak dáme kynout do moukou vysypané ošatky.
    Obě kynutí (jak těsta, tak bochníku,) jsou relativně rychlá, záleží ale i na ročním období, síle kvásku a teplotě prostředí, ve které kynou.

  3. Vykynutý bochník vyklopíme do nahřáté remosky, nařízneme a upečeme – remosku je třeba předem malinko vymáznout nebo na dno položit papír na pečení.
    Kdo remosku nemá, samozřejmě může upéct v troubě.

Komentáře k receptu Celozrnný chleba se záparou

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: chléb se záparou chleba se záparou pečení se záparou celozrne pecivo se zaparou cléb se záparou cléb se záparou těsto se záparou celozrnný chléb chleba v remosce bagety se záparou žitný chléb se záparou chleba se seminkovou zaparou chleby se zaparou zápara v troubě kváskový chléb tmavší střídka rozkvas tmavší střídka chleba se záparou záparou chleb kvaskovy se zaparem rohlíky se záparou celozrnný žitný chléb se zaparou