Vánoční čaj - vařený

Zavařeniny Doba přípravy: 30 minut 16 názorů

Zavařeniny Doba přípravy: 30 minut 16 názorů

Suroviny

Suroviny
2 kg ovoce
Čerstvé, mražené, z kompotu:
hrušky
jablka
pomeranče
mandarinka
jahody
borůvky
rybíz
švestky
třešně
višně
meruňky
broskve
nektarinky
jeřabiny
brusinky
citron i s kůrou
1 kg cukru krupice
1 sáček rozinek
200 ml rumu
1 lžička mleté skořice
5 celých hřebíčků

Postup přípravy receptu

 1. Na tento čaj lze použít jakékoliv ovoce, tuzemské i dovozové, čerstvé, mražené i tvrdší kompotované. Důkladně omyté ovoce nakrájíme na malé drobné kousky, jablka a hrušky je lepší oloupat.

 2. Citron nakrájíme celý i s důkladně umytou kůrou, a podobně i menší část kůry z pomeranče.

 3. Pokud používáme ovoce z kompotu, šťávu slijeme a do čaje ji nedáváme. Veškeré nakrájené ovoce smícháme ve větším kastrole s kilem cukru, rumem, skořicí a hřebíčky. Přidáme sáček omytých rozinek. Vznikne nám směs, která nám časem pustí větší množství šťávy.

 4. Vše necháme povařit asi 25 minut.

 5. Po svaření ještě horké dáváme do skleniček, zavíčkujeme a otočíme na 10 minut „vzhůru nohama“.

 6. Výborný ovocný čaj pak připravíme zalitím 2-3 lžiček čaje horkou vodou a necháme vyluhovat. Čaj vypijeme, ovoce sníme.

Komentáře k receptu Vánoční čaj - vařený

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  radiator: :-)musela jsem se vrátit hodně zpátky, abych věděla, o čem píšeš...tehdy jsem se tu snažili nedávat dupli recepty, dnes to už nevadí.
  Nicméně - tento (velice podobný) čaj jsem vařívala mnohem dříve, než sem byl vložen. Tehdy (asi před 10-12 lety) mi recept dala moje rehabilitační sestra jako úžasnou dobrotu a každý, kdo ochutnal, chtěl recept.
  Takže ano, původní čaj byl vařený, ne pečený.

  Odpovědět

 • radiator radiator

  cathleen: Naprosto s tebou souhlasím;-) Dnes jsem dělala pečený čaj, který se dle mého mínění v troubě vlastně nepeče, ale dusí, protože ovoce pustí dost šťávy. Nikde jsem u receptů pečených čajů jak tady, tak i na jiných webech, nenašla zmínku o konzistenci pečeného čaje. Když vezmete jakýkoliv recept na pečený čaj, tak vězte, že v konečné fázi vlastně pečený není, i když se mu tak říká;-) Takže jen to tak, jak píše Cathleen, je opravdu jedno, zda se dělá na plotně nebo v troubě. Jinak jsem se v obchodech dívala na pečené čaje a jejich konzistence spíše připomíná marmeládu a ovoce v nich prakticky není vidět. Takže kdo by chtěl opravdu pečený čaj, musel by nechat šťávu hodně vypařit, ale pak by to nebyl základ pro ovocný čaj s kousky ovoce, ale spíše ta marmeláda;-) Dnes jsem ten pečeno-vařený čaj dělala a přidávám fotografie do podobných, protože základ receptů je prakticky všude stejný, jen složení ovoce, koření a doba zpracování je různá.

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  :-OBože, já se přece nerozčiluju!:-)Jen připomínám, že tu máme vyhledávání a že by ho měl každý používat (nač by tu jinak bylo, že.) Pokud jsem kdy vložila podobný recept (rozhodně jich moc není, ale vím, že tu mám i jeden téměř duplicitní, a přesto ho admin, přes moji žádost smazat nechtěl), vždy to bylo po pečlivém vyhledávání;-)

  Odpovědět

 • chocolate chocolate(neregistrovaný)

  Cathleen, moc se mi líbí Vaše recepty, ale i vy jste občas vložila duplicity, tak proč se zbytečně rozčilovat?:-K

  Odpovědět

 • miroslavrozsival miroslavrozsival

  Cathleen nemusíte mi říkat pane, když už trváte na vykání, jsem Mirek. Pečený čaj jsem už pil, byl super:-p:-* A vařený může být taky dobrý, ale uznejte sama, že koncentrace chutí, při pečení téměř bez vody a s vařením ve vodě je rozdílná. Teď možná plácnu do větru, ale budiž.:-O Ovocný čaj z pytlíku a ze sušeného ovoce, který se váží je obrovský rozdíl, ale oba se jmenují ovocný:-p;-)

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Pane Rozsívale,upečte,uvařte a pak podejte zprávu;-)Takto - od stolu - to rozhodně neposoudíte:-))
  Nic to nemění na tom,že tyto čajíky, v malinkých obměnách,jsou fantastické a že je tu máme několikrát.

  Odpovědět

 • miroslavrozsival miroslavrozsival

  Já taky autor nejsem a vůbec nechci vyvolat nějaký spor, ale nesouhlasím s Cathleen, že je ÚPLNĚ jedno, zda ten čaj peču nebo vařím. Kdyby to bylo úplně jedno, mělo by to mít stejnou chuť. A aspoň já si myslím, že to tak není.

  Odpovědět

 • chocolate chocolate(neregistrovaný)

  Rebeko díky:-K, já jsem takové "pometlo", všechno musím mít hned a pořádný obchod daleko;-).

  Odpovědět

 • rebeka rebeka

  chocolate,nejsem autor,ale kombinace hruška.pomeranč bude :-p:yes:určo:-!;-):-D

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Miroslavrozsival, tenhle čaj dělám každý rok a věřte, že je ÚPLNĚ jedno, jestli ho pečete nebo vaříte. Ostatně 4.podobný recept je vařený....

  Odpovědět

 • chocolate chocolate(neregistrovaný)

  Recept se mi moc líbí:-K.Květo, myslíte, že by šla kombinace hruška a pomeranč?Bohužel nemám nic "červeného" na mrazáku.

  Odpovědět

 • miroslavrozsival miroslavrozsival

  Cathleen, ty odkazuješ na čaj pečený, tenhle je vařený;-)

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Hlavně už tu tenhle čajík několikrát máme......tenhle nejpodobnější, prakticky stejný:-//http://www.toprecepty.cz/recept/2869-ovocny-caj-na...

  Odpovědět

 • Suvicka Suvicka

  Chce to zkusit, tenhle je vareny, tak uvidime :-K

  Odpovědět

 • srettka srettka

  hmmmm:-p:yes:
  p.s. máme tu čaj pečený, nyní vařený....kdopak přinde s grilovaným?:-))

  Odpovědět

Předchozí 1 2

Tématické fráze: vanocni caj vařený čaj varený-pečeny.sk vánoční čaj recept pečený čaj z broskví pečený čaj z kompotu pečený čaj z broskví recept vařený ovocný čaj vařeny vařený kompot z jablek vareny- peceny. sk recept na vánoční čaj vařený peceny.sk recept na vařeny čaj pečený čaj recept z broskví vařená jablka vareny peceny sk vařený pečený čaj pečený čaj vařený vařený čaj recept